Κέρδισε η αποκλεισμένη Ζαλγκίρις

Παίζοντας ψυχωμένα η Ζαλγκίρις επιβλήθηκε με 93-77 της Μακάμπι μέσα στο Τελ Αβίβ, αν και νωρίτερα είχε αποκλειστεί και μαθηματικά από την συνέχεια της διοργάνωσης.

Η Ζαλγκίρις έκανε το καθήκον της, “αλωσε” το Ισραήλ – και μάλιστα μάλλον εύκολα – με 77-93, αλλά...αποκλείστηκε και μαθηματικά από την συνέχεια της διοργάνωσης.

Γιατί όμως αποκλείστηκε; Επειδή η Αναντολού Εφές κέρδισε την Φενέρμπαχτσε στον πρώτο αγώνα της ημέρας της 28ης αγωνιστικής της EuroLeague και έφτασε τις 16 νίκες και τις 12 ήττες, με την Ζαλγκίρις να έχει πλέον ρεκόρ 13-15 και να μην προλαβαίνει να την “φτάσει” στην βαθμολογία, όπου και υπερτερούσε στην ισοβαθμία. Την ίδια στιγμή, ακόμα και αν χάσει και τα τρία παιχνίδια του ο 8ος Ερυθρός Αστέρας (15-12) και κερδίσει τα 2 εναπομείντα παιχνιδια της η Ζαλγκίρις πάλι δεν θα μπει στην πρώτη οχτάδα (αφού υστερεί στη μεταξύ τους ισοβαθμία), ενώ ακόμα και στην περίπτωση που υπάρξει τριπλή ισοβαθμία με ρεκόρ 15-15 στο τέλος της Regular Season με τους Σέρβους και τη Νταρουσάφακα πάλι θα μείνει εκτός, αφού αυτό θα σημαίνει ότι οι Τούρκοι θα έχουν κερδίσει την τελευταία αγωνιστική τον Ερυθρό Αστέρα και θα είναι αυτοί που θα υπερτερούν στην ισοβαθμία, αφού θα μετρούν 3 νίκες στα μεταξύ των τριών ομάδων παιχνίδια και η Ζαλγκιρις θα έχει δύο νίκες.

Όπως και να έχει, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έδειξε αν μη τι άλλο χαρακτήρα, όπως σε όλη την διοργάνωση, “πέφτοντας” με ψηλά το κεφάλι.

Ο MVP

Ο Εντγκάρας Ουλάνοβας πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του στην EuroLeague, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 20 πόντους (ρεκόρ καριέρας στην διοργάνωση) με 5/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 15 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης σε 29 λεπτά συμμετοχής

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Μακάμπι τελείωσε τον αγώνα έχοντας 14/24 τρίποντα (58.3%) και 14/28 δίποντα (50%), αλλά έχασε! Γιατί; Επειδή την ίδια στιγμή η Ζαλγκρίς σούταρε με το μυθικό 64.6% στα δίποντα (31/48) και 42.1% στα τρίποντα (8/19).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο γεγονός ότι η Ζαλγκίρις έμοιαζε να έχει πάντα τις απαντήσεις στα προβλήματα που έθετε η Μακάμπι, με αποκορύφωμα την αντίδρασή της όταν οι Ισραηλινοί μείωσαν σε 75-79 περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Τότε ήταν που οι Λιθουανοί απάντησαν με ένα σερί 8-0 και ξέφυγαν με 75-88, “τελειώνοντας” την υπόθεση-νίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι η Μακάμπι να ξεφύγει με 14-9. Η Ζαλγκίρις ωστόσο απάντησε και χάρη σε ένα σερί 8-0 έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 14-17. Στην δεύτερη περίοδο η Μακάμπι αρχικά αντέδρασε και προηγήθηκε με 29-26, αλλά τότε ξαφνικά υπέστη μπλακ-άουτ, με την Ζαλγκίρις να κλείνει το πρώτο ημίχρονο με ένα επιμέρους σκορ 18-4, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενη με 33-44.

Στην τρίτη περίοδο η Ζαλγκίρις εξακολούθησε να έχει το πάνω χέρι, με τη Μακάμπι κάποια στιγμή να προσπαθεί να ανατρέψει τα δεδομένα και να μειώνει σε 49-56 και 53-59. Οι φιλοξενούμενοι όμως απάντησαν σε εκείνο το σημείο με ένα σερί 7-0 και ξέφυγαν με 53-66, κλείνοντας τελικά την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 58-71.

Στην τέταρτη περίοδο η Ζαλγκίρις έδειχνε να ελέγχει το ματς, μέχρι η Μακάμπι να καταφέρει χάρη σε ένα σερί 9-0 να μειώσει σε 75-79 και να φανεί απειλητική. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ωστόσο δεν πανικοβλήθηκε και απάντησε με ένα σερί 8-0, ξεφεύγοντας εκ νέου με 75-88, “καθαρίζοντας” ουσιαστικά το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-44, 58-71, 77-93