"Καθάρισε" την Χίμκι στην 4η περίοδο η Ουνικάχα

Πολύ πιο δύσκολα από αυτό που "μαρτυρά" το τελικό σκορ, η Ουνικάχα επικράτησε εντός έδρας της Χίμκι με 93-84 κι ανέβηκε στο 4-8 στη EuroLeague. Στο 7-5 η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Ο Σβεντ έδωσε ακόμα μία παράσταση κι ακόμα κι αν έχασε αρκετά σουτ, κατάφερε να τελειώσει το ματς έχοντας πετύχει 28 πόντους. Συνολικά, η Χίμκι μέτρησε 16/37 τρίποντα και είχε πάνω από 60% στις προσπάθειες για δύο πόντους. Και τι μ' αυτό; Η Ουνικάχα βρήκε τις απαραίτητες λύσεις, εκμεταλλεύτηκε τις αμυντικές αδυναμίες που παρουσίασαν οι Ρώσοι και με 93-84 πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα στη EuroLeague, βελτιώνοντας στο 4-8 το ρεκόρ της. Στο 7-5 υποχώρησε η Χίμκι.

Στο ξεκίνημα του ματς, καμία εκ των δύο δεν είχε διάθεση για άμυνα, με αποτέλεσμα να... πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Το 27-26 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος δείχνει ακριβώς τι έγινε στο παρκέ, με τους δύο αντιπάλους να έχουν 70% στα δίποντα! Στο ίδιο έργο θεατές και στη δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να έχουν 60% στα τρίποντα (6/10) και τους φιλοξενούμενους 50% (9/18). Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 47-48 για τη Χίμκι και τον Σβεντ να έχει πετύχει ήδη 17 πόντους στα πρώτα 20'.

Τίποτα δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο. Καμία εκ των δύο δεν κατάφερε να πάρει σημαντικό προβάδισμα κι όποτε κάποια έμπαινε σε θέση οδηγού, ερχόταν άμεσα η απάντηση! Στο 30', το σκορ ήταν 67-66 για την Ουνικάχα.

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, οι Ανδαλουσιανοί δυνάμωσαν την άμυνα τους και κατάφεραν να βρεθούν μπροστά με 75-68 στο 33'. Η Χίμκι, όμως, απάντησε και με ένα 10-0, πέρασε μπροστά με 78-75, πριν τα δύο τρίποντα του Ντίεθ φέρουν το σκορ στο 81-78 για την Ουνικάχα. Και το σερί των γηπεδούχων δεν σταμάτησε εκεί, αφού περίπου 3' πριν από το φινάλε, ο Όγκουστιν έκανε το σκορ 86-78! Ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το 88-78 περίπου 1,5 λεπτό πριν από το τέλος, δίνοντας για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα σε κάποια εκ των δύο.

Προβάδισμα που αποδείχτηκε ικανό να δώσει στην Ουνικάχα την 4η φετινή νίκη στη EuroLeague με 93-84.

Ο MVP

Στα... δύο ο τίτλος. Ο Νεμάνια Νέντοβιτς ηγήθηκε για ακόμα ένα ματς και με 21 πόντους (3/8 τρίποντα) και 7 τελικές πάσες οδήγησε την Ουνικάχα στο θετικό αποτέλεσμα, ωστόσο καθοριστικός ήταν κι ο Τζέιμς Όγκουστιν. Ο πολύπειρος φόργουορντ/σέντερ σημείωσε 14 πόντους με 7/8 δίποντα, κατέβασε 12 ριμπάουντ (6 επιθετικά), έδωσε 2 ασίστ κι έκανε 5 κλεψίματα! Συγκέντρωσε 31 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης -ρεκόρ καριέρας- κι έβαλε καθοριστικά καλάθια στην 4η περίοδο.

Πάντως, για να μην τον αδικήσουμε, πολύ σημαντική ήταν κι ο προσφορά του Ντάνιελ Ντίεθ. Μπορεί οι 9 πόντοι σε 14 λεπτά να μην εντυπωσιάζουν, ωστόσο και τα 3 τρίποντα που έβαλε (3/5 συνολικά) ήταν στην 4η περίοδο και βοήθησαν την Ουνικάχα να ξεφύγει στο σκορ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το γεγονός ότι η Χίμκι έχασε με 16/37 τρίποντα (43.2%), 14/23 δίποντα (60.9%) και 100% στις βολές (8/8), προφανώς και είναι άξιο αναφοράς. Σημειώνεται επίσης πως οι δύο αντίπαλοι μοίρασαν από κοινού 46 τελικές πάσες (24+22), ενώ από εκεί και πέρα, εντύπωση προκαλούν και τα μόλις 5 λάθη στα οποία υπέπεσαν οι νικητές, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως ο Σβεντ δοκίμασε 17 τρίποντα!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στην 4η περίοδο. Οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι τα τελευταία λεπτά, με την Ουνικάχα να παίρνει για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα λίγο πριν από το τέλος και την Χίμκι να μην έχει απαντήσεις. Οι Ρώσοι είχαν γυρίσει ήδη μία φορά (σ.σ. από το 75-68 στο 75-78) αλλά οι Ανδαλουσιανοί όχι απλά δεν επέτρεψαν να συμβεί, παράλληλα "καθάρισαν" το ματς και στο τέλος η νίκη ήρθε χωρίς μεγάλο άγχος.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Ο κόσμος βρέθηκε ξανά στο πλευρό της Ουνικάχα. Συγκεκριμένα, περισσότερα από 5.500 άτομα παρακολούθησαν από κοντά τη συναρπαστική αναμέτρηση που έλαβε χώρα στοPalacio de Deportes José María Martín Carpena και δεδομένα "χόρτασαν" μπάσκετ, όπως φαίνεται κι από το τελικό σκορ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:Λαμόνικα (Ιταλία), Πουλκ (Σλοβενία), Φαν Ντεν Μπρόεκ (Βέλγιο).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-26, 47-48, 67-66

ΟΥΝΙΚΑΧΑ (Πλάθα): ΜακΚάλουμ 7, Ντίαθ, Σάλιν 5, Ντίεθ 9 (3/5 τρίποντα), Νέντοβιτς 21 (3/8 τρίποντα, 7 ασίστ), Σερμαντίνι 10, Βατσίντσκι 15 (3/6 τρίποντα), Μπρουκς 9 (6 ριμπάουντ), Όγκουστιν 14 (12 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), Σουάρεθ 3.

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Σβεντ 28 (5/17 τρίποντα), Χάινεϊκατ 7, Βιάλτσεφ, Μάρκοβιτς 3, Μόνια 6, Γκιλ 17, Τοντόροβιτς 4, Άντερσον 9 (3/6 τρίποντα), Τζένκινς 6 (5 ασίστ), Τόμας 4 (13 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά Ουνικάχα: 22/40 δίποντα, 13/27 τρίποντα, 10/12 βολές, 30 ριμπάουντ (14 επιθετικά), 24 ασίστ, 9 κλεψίματα, 5 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά Χίμκι: 14/23 δίποντα, 16/37 τρίποντα, 8/8 βολές, 26 ριμπάουντ (10 επιθετικά), 22 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη.

Οι επόμενες αναμετρήσεις των ομάδων:Η Ουνικάχα έχει δύσκολο ματς για τη Liga Endesa στις 16/12, καθώς θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Τενερίφη του Φώτη Κατσικάρη. Στη συνέχεια (20/12) θα παίξει -επίσης εκτός έδρας- με τη Μπαρτσελόνα για τη EuroLeague. Αντίθετα, η Χίμκι δεν έχει υποχρεώσεις για τη VTB League κι έτσι τις επόμενες ώρες θα ξεκινήσει την προετοιμασία της για το σημαντικό εντός έδρας με την Εφές (20/12).