Καντού - Ολυμπιακός 64-63

Ο Γκιόργκι Σερμαντίνι έδωσε τη νίκη στην Καντού απέναντι στον Ολυμπιακό με 64-63 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο "Παλά Ντέσιο". Μοιραίος ο Κάιλ Χάινς (video).

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην Ιταλία από την Καντού με 64-63 σε ένα παιχνίδι, όπου ο Γκιόργκι Σερμαντίνι ευστόχησε στη βολή της νίκη για την ομάδα του Αντρέα Τσιντσιέρι και στη συνέχεια "έκοψε" τον Κάιλ Χάινς στην εκπνοή του ματς.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς έδειχναν να ελέγχουν την αναμέτρηση στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι Ιταλοί πέρασαν μπροστά με την έναρξη της τρίτης περιόδου, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το τέλος.

Ο Γεωργιανός, ο οποίος συμπλήρωσε τα τέσσερα φάουλ από τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, δίνοντας έναν λόγο στον Τριντσιέρι για να πονοκεφαλιάζεται. Παρόλα αυτά, ο Ντένις Μαρκονάτο έδωσε λύσεις στους Ιταλούς και ο Σερμαντίνι τη νίκη στο τέλος της αναμέτρησης.

Ο Κάιλ Χάινς που είχε πάθει θλάση στον δεξί ώμο δεν κατάφερε να πετύχει το καλάθι που θα χάριζε στους "ερυθρόλευκους" το πρώτο τους εκτός έδρας θετικό αποτέλεσμα, οι οποίοι πλέον μετρούν μία νίκη σε τέσσερα παιχνίδια. Αξίζει να αναφέρουμε, πάντως ότι ο Ολυμπιακός έχει τρία εκτός έδρας παιχνίδια, κάτι που του δίνει το δικαίωμα να τις... πατσίσει στο ΣΕΦ, από την στιγμή μάλιστα που κόντρα σε Κάχα και Καντού είναι στο καλάθι.

Από τον Ολυμπιακό, ο Βασίλης Σπανούλης σημείωσε 23 πόντους και ο ακολούθησε ο Μάρκο Κέσελ με ο οποίος πέτυχε 11. Για την Καντού ο Λιούνεν είχε 12, ο Μαρκονάτο 10 και ο Σερμαντίνι 8.

Ο αγώνας:

Εξαιρετικά άρχισε την αναμέτρηση ο Ολυμπιακός στο "Παλά Ντέσιο", ο οποίος κατάφερε να προηγηθεί στα πρώτα δύο λεπτά της αναμέτρησης με 2-5, έπειτα από δύο εύστοχες του Βασίλη Σπανούλη που άρχισε ορεξάτος την αναμέτρηση απέναντι στην Καντού.

Οι Ιταλοί, πάντως προσπάθησαν να αντιδράσουν και με τη βοήθεια του κόσμου τους τα κατάφεραν, αφού προηγήθηκαν με 9-6 χάρη στον Νικολά Ματζαρίνο. Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Αντρέα Τριντσιέρι δεν μπόρεσαν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα και να επιβάλουν τον παιχνίδι τους κόντρα στους "ερυθρόλευκους".

Ο Μάρκο Κέσελ ευστόχησε σε ακόμα ένα τρίποντο και έδωσε στο 7' προβάδισμα πέντε πόντων για τους Πειραιώτες, οι οποίοι έδειχναν αποφασισμένοι να μην επιτρέψουν στους γηπεδούχους να περάσουν τη μπάλα κοντά στο καλάθι για να απειλήσουν κυρίως με τον Γκιόργκι Σερμαντίνι. Με αυτόν τον τρόπο και σε συνδυασμό με την αστοχία των Ιταλών από τη γραμμή των 6μ.75 το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 12-16 για τον Ολυμπιακό.

Διατήρησε το προβάδισμα

Στην δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς άρχισαν ιδανικά το ματς, καθώς με τρίποντο του Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους ξέφυγαν με 12-19 στο 12'. Το τρίποντο, όμως του Λιθουανοί φαίνεται ότι ξύπνησε τους Ιταλούς που προσπάθησαν σταδιακά να... ροκανίσουν τη διαφορά.

Το 12-19, λοιπόν έγινε με 18-21 στο 13', έπειτα από όμορφο καλάθι του Μάρκο Σκέτσις που όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε την απόδοση του στον αγώνα. Ο Χάινς στη συνέχεια θα κάνει το 18-23, ενώ θα ανεβάσει την διαφορά στους επτά πόντους (18-25) για να σημειώσει το 18-27 ο Κώστας Παπανικολάου στο 15'.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Ολυμπιακός "έσφιξε" την άμυνα του και κατάφερε να αποσπαστεί και πάλι στο σκορ μετά το καλάθι του Τσιντσιαρίνι (26-30), ύστερα από όμορφη προσπάθεια του Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος έκανε το 27-34 για τους φιλοξενούμενους. Και πάλι, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, μάζεψαν την διαφορά με τρίποντο από τον Τζιανλούκα Μπαζίλε και πήγαν στα αποδυτήρια με -3 στο ημίχρονο (31-34).

Πέρασε μπροστά η Καντού

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου οι Ιταλοί συνέχισαν από το σημείο που είχαν μείνει στο πρώτο ημίχρονο... Ο Ματζαρίνο θα ισοφαρίσει για τους παίκτες του Αντρέα Τριντσιέρι σε 36-36 στο 22', ενώ ο Σερμαντίνι θα δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του μετά το 9-6 του τρίτου λεπτού με 38-36.

Οι "ερυθρόλευκοι" έχασαν σε εκείνο το σημείο την αυτοσυγκέντρωση τους και η Καντού ξέφυγε με 44-38, έπειτα από καλάθι της... παλιοσειράς Ντένις Μαρκονάτο. Παρόλα αυτά, ο Λάζαρος Παπαδόπουλος θα κάνει το 44-40, αλλά ο Ματζαρίνο με 1/2 θα ανεβάσει την διαφορά στους πέντε πόντους (45-40 στο 27').

Οι Πειραιώτες παρόλα αυτά, βρήκαν στο πρόσωπο του Μάρκο Κέσελ, ο οποίος πραγματοποιούσε πολύ καλή εμφάνιση τον άνθρωπο που τους διατήρησε κοντά στο σκορ. Ο Βασίλης Σπανούλης μείωσε σε 45-42 για να έρθει ο Σέρβος, ευστοχώντας σε ακόμα ένα τρίποντο και να ισοφαρίσει σε 45-45.

Ύστερα, ο Βασίλης Σπανούλης ευστόχησε σε δύο βολές και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 47-45 για να έρθει ξανά ο Λάζαρος Παπαδόπουλος, ο οποίος δημιουργούσε αρκετά προβλήματα στην φροντ λάιν της Καντού και να διαμορφώσει το 45-49 που θα είναι και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Ντέρμπι μέχρι το τέλος...

Στα τελευταία δέκα λεπτά ο Γκιόργκι Σερμαντίνι φορτώθηκε με το τέταρτο φάουλ του στο 31', κάτι που δημιούργησε πολλά προβλήματα στον κόουτς Αντρέα Τριντσιέρι. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης θα δώσει προβάδισμα έξι πόντων στην ομάδα του (49-55), μετά από αρκετά άστοχα τρίποντα του Μπαζίλε.

Τα καλάθια, όμως των Τσιντσιαρίνι και Μαρκονάτο θα βάλουν και πάλι στο "κόλπο" της νίκης την Καντού (53-55), ενώ το επιθετικό φάουλ του Λάζαρου Παπαδόπουλου στον Μαρκονάτο θα... ξυπνήσει και τον κόσμο στις κερκίδες του "Παλά Ντέσιο".

Αποτέλεσμα ήταν οι Ιταλοί με καλάθι του Σκέκιτς να περάσουν μπροστά στο σκορ με 57-55 κι ενώ απέμεναν 4.13'' για το τέλος της αναμέτρησης. Ο Σπανούλης θα ισοφαρίσει εκ νέου σε 57-57, αλλά ο Μαρκοϊσβίλι θα δώσει και πάλι το προβάδισμα στην Καντού για να απαντήσει Έλληνας γκαρντ με σουτ τριών πόντων (59-60) στο 38'. Ο Μαρκονάτο με 2/2 βολές θα κάνει το 61-60 και ο Γκετσεβίτσιους με 1/2 θα ισοφαρίσει σε 61-61, με τον Τριντσιέρι να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Ο Λιούνεν 44 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς θα κάνει το 63-61 για τους Ιταλούς με τον Βασίλη Σπανούλη να ισοφαρίζει ξανά σε 63-63 26''. Ο Σερμαντίνι θα ευστοχήσει σε 1/2 βολές και στη συνέχεια θα κόψει τον Κάιλ Χάινς, δίνοντας τη νίκη στους Ιταλούς με 64-63.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 31-34, 45-49, 64-63.

Καντού (Τριντσιέρι): Λάιτι, Μίτσοφ 2, Σκέκιτς 8, Μαρκοϊσβίλι 8, Λιούνεν 12(2), Μαρκονάτο 10, Ματζαρίνο 6(1), Σερμαντίνι 8, Τσιντσιαρίνι 5, Μπαζίλε 5(1).

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 4, Λούκας 4, Άντιτς 1, Σπανούλης 23(2), Κέσελ 11(3), Πελεκάνος, Παπαδόπουλος 4, Γκετσεβίτσιους 8(1), Πρίντεζης, Παπανικολάου 3, Κατσίβελης 5(1).