Καλπάζει η Ζαλγκίρις, 88-84 την Μπάμπεργκ

Η Ζαλγκίρις με κορυφαίους του Γιανκούνας και Μιλάκνις επικράτησε με 88-84 της Μπάμπεργκ και μετράει 3 συνεχόμενες νίκες στην EuroLeague

Ο Αρτούρας Μιλάκνις έκανε τη δουλειά για 30 λεπτά, ο Παούλιους Γιανκούνας ανέλαβε δράση στο τέλος και η Ζαλγκίρις συνεχίζει να... καλπάζει στην EuroLeague. Επικράτησε με 88-84 της Μπάμπεργκ, έφτασε στις 8 νίκες και δεν δείχνει να φοβάται τίποτα.

Η Μπάμπεργκ αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και με τον Ράιτ να σκοράρει συνεχώς, έκανε το 6-16 στο 7'. Κάπου εκεί η Ζαλγκίρις ξύπνησε, πίεσε σε όλο το γήπεδο, οδήγησε σε εύκολα λάθη τους φιλοξενούμενους και άλλαξε τη ροή του αγώνα. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 21-22 και με τους Καβαλιάουσκας και Μιλάκνις να κάνουν τη δουλειά στην επίθεση, οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με 33-27 και 40-33 στο 16'. Τότε ανέλαβε δράση ο Χάκετ για την Μπάμπεργκ, η διαφορά μειώθηκε και το ημίχρονο τελείωσε με 50-49.

Ο Μιλάκνις συνέχισε να πυροβολεί και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 24' το σκορ έγινε 61-54, ενώ στο 26' η διαφορά έφτασε στους 10 (64-54) πάλι με τον ίδιο παίκτη. Ομως η απάντηση ήρθε από τον Λο, ο οποίος με δικά του τρίποντα ισοφάρισε σε 70-70 στο 29' και έβαλε πάλι την Μπάμπεργκ στη διεκδίκηση του ματς.

Η μάχη συνεχίστηκε μέχρι το 37', όταν το πήρε προσωπικά ο Γιανκούνας, ο οποίος με ένα γκολ φάουλ και ένα τρίποντο έκανε το 86-79, μόλις 1:37 πριν από το τέλος. Η Μπάμπεργκ δεν τα παράτησε για άλλη μια φορά και στα 22'' ο Χάκετ μείωσε σε 86-84. Ο Γουάιτ με 2/2 βολές έγραψε το 88-84, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Ο MVP

Ο Παούλιους Γιανκούνας μίλησε και πάλι στο τέλος, είναι ο ηγέτης αυτής της ομάδας. Είχε 17 πόντους με 6/7 βολές, 4/5 δίποντα και 1/1 τρίποντο, πήρε 5 ριμπάουντ και είχε 22 στην αξιολόγηση, όμως δεν ήταν μόνο από στατιστικής πλευράς ο κορυφαίος. Διότι έβαλε τα πιο κρίσιμα καλάθια στο τελευταίο τρίλεπτο της αναμέτρησης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Αρτούρας Μιλάκνις όχι μόνο δεν... πτοήθηκε από τις φωνές του Γιασικεβίτσιους στην Πόλη, αλλά δεν σταμάτησε να σουτάρει τρίποντα κόντρα στην Μπάμπεργκ. Εκανε 9 προσπάθειες και έβαλε τις 6, που είναι ρεκόρ γι αυτόν στην EuroLeague. Ρεκόρ είναι και οι 20 πόντοι του, όχι και το 20 στην αξιολόγηση.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Μέχρι το 37' οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά τότε μίλησε για τα καλά ο Γιανκούνας. Οι 6 δικοί του πόντοι έκαναν το 80-79 στο 36', 86-79 στο 38'. Η διαφορά των 7 πόντων 1:37 πριν από τη λήξη αποδείχθηκε καταλυτική και με αυτό τον τρόπο ουσιαστικά η Ζαλγκίρις κλείδωσε τη νίκη, αφού η Μπάμπεργκ δεν είχε άλλα ψυχικά αποθέματα να γυρίσει το παιχνίδι.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν ήταν κατάμεστη η ZALGIRIO ARENA, όμως οι 11.100 Λιθουανοί που δημιούργησαν εξαιρετική ατμόσφαιρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς (Ελλάδα), Βοϊνοβιτς (Σερβία), Νέντοβιτς (Σλοβενία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 50-49. 72-72, 88-84

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 4, Πάνγκος 11 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, Τουπάν 1, Γιανκούνας 17 (1/1 τρίποντα), Μιλάκνις 20 (6/9 τρίποντα), Ουάιτ 9 (1/3 τρίποντα), Καβαλιάουσκας 15 (7/8 βολές), Βαλίνσκας, Ουλανόβας 6.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Τρινκιέρι): Χάκετ 17 (3/4 τρίποντα) Χίκμαν 2, Ράιτ 22 (4/7 τρίποντα), Ζήσης 8 (9 ασίστ), Νίκολιτς 5 (1). Στάιγκερ, Λο (4/6 τρίποντ), Ολίντε, Ρούμπιτ 5 (1), Χέκμαν, Ραντόσεβιτς 11 (4/5 δίποντα).

Ομαδικά στατιστικά Ζαλγκίρις: 17/31 δίποντα, 10/19 τρίποντα, 24/29 βολές, 24 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 4 επιθετικά), 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κοψίματα, 9 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά Μπάμπεργκ: 18/32 δίποντα, 11/24 τρίποντα, 15/18 βολές, 20 ριμπάουντ (16 αμυντικά - 4 επιθετικά), 19 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κοψίματα, 9 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δυο ομάδων: Η Ζαλγκίρις ταξιδεύει στην Ισπανία για το εκτός έδρας ματς με την Βαλένθια την Πέμπτη (21/12). Η Μπάμπεργκ από την πλευρά της υποδέχεται την Πέμπτη (21/12) τη Ρεάλ Μαδρίτης