Και τη νίκη, και τη διαφορά η ΤΣΣΚΑ Μόσχας!

Στο παιχνίδι που ο Νάντο Ντε Κολό παρέλαβε το βραβείο για την ανάδειξή του σε MVP Φεβρουαρίου, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε της Λαμποράλ Κούτσα με 90-78 και κάλυψε τη διαφορά της ήττας στη Βιτόρια!

Ο Μίλος Τεόντοσιτς σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 στα 1.1" για το τέλος του αγώνα με τη Λαμποράλ Κούτσα κι έτσι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε με σκορ 90-78, κάλυψε το -10 της ήττας της στη Βιτόρια (81-71) κι έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρώτη θέση στον ΣΤ' όμιλο.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Στο μεταξύ, ο Νάντο Ντε Κολό παρέλαβε το βραβείο για την ανάδειξή του σε MVP Φεβρουαρίου στην Euroleague ενώ τελείωσε το ματς κόντρα στους Βάσκους με 19 πόντους και 4/4 βολές, 6/7 δίποντα και 1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 26'36"!

Πλέον η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έχει ρεκόρ 8-3 ενώ ακολουθούν τα ματς με τις Μπάμπεργκ (εκτός), Ζάλγκιρις (εντός) και Ολυμπιακός (εκτός). Από την άλλη πλευρά, η Λαμποράλ Κούτσα έπεσε στο 7-4 κι έχει μπροστά της τα ματς με την Μπαρτσελόνα (εντός), Ρεάλ Μαδρίτης (εντός) και Μπάμπεργκ (εκτός).

Για την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, ο Γιάννης Μπουρούσης είχε 10 πόντους (3/4 δίπ., 2/8 δίπ., 1/2 τρίπ.) και 9 ριμπάουντ σε 21'45" συμμετοχής.

Η Λαμποράλ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο σουτάροντας 1/7 τρίποντα (15%) ενώ προηγήθηκε 10-14 (7'30") με τον Κοζέρ. Παρ' όλα αυτά ο Χίγκινς σκόραρε τους 7 από τους επόμενους 10 πόντους για την ΤΣΣΚΑ που έκλεισε την πρώτο περίοδο στο υπέρ της 20-14. O Αμερικανός γκαρντ έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +10 (26-16, 12'27") ενώ ο Πάβελ Κορόμπκοφ διαμόρφωσε το 30-18, στα 4'29" για το ημίχρονο. Η ΤΣΣΚΑ βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική της άμυνα και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 40-26, την ώρα που οι Βάσκοι είχαν μόλις 16% στα σουτ πίσω από τα 6μ.75 (3/18 τρίπ.).

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο ημίχρονο όμως η ΤΣΣΚΑ Μόσχας διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ. Ο Χίγκινς έκανε το 68-56 στο 30', φτάνοντας τους 15 πόντους με 3/3 τρίποντα. Οι Βάσκοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια στην τελευταία περίοδο όταν ο Χάνγκα μείωσε σε 83-76 στα 1'41" για το τέλος όμως οι Ρώσοι άντεξαν στην πίεση και έφτασαν στη νίκη. Μάλιστα ο Μίλος Τεόντοσιτς σκόραρε για τρεις στα 1.1" για το τέλος, έστειλε τη διαφορά στο +12 και κάλυψε τη διαφορά της ήττας στη Βιτόρια, με τον Ιτούδη να πανηγυρίζει έξαλλα!

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 40-26, 68-56, 90-78.