Ήττα στην παράταση για τον Ολυμπιακό

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην παράταση (80-80) με 96-89 από την Λαμποράλ Κούτσα, με τις δύο ομάδες να "πυροβολούν" από την περιφέρεια. Ρεκόρ καριέρας ο Λοτζέσκι (28π, 6/7τρ), ξεχώρισε ο Μπουρούσης (28π).

Την πρώτη του ήττα στη φετινή Euroleague γνώρισε ο Ολυμπιακός, καθώς ηττήθηκε από την Λαμποράλ Κούτσα στην παράταση (80-80) με σκορ 96-89.

Οι δηλώσεις του Γιάννη Σφαιρόπουλου και του Βέλιμιρ Περάσοβιτς

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι Πειραιώτες βρέθηκαν στο -13 (64-51) στο 27', αλλά στη συνέχεια με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ (71-72) στο 36'. Ο σπουδαίος Λοτζέσκι λίγο πριν το τέλος έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (77-78), αλλά το ματς πήγε στην παράταση (80-80), με τον Τζέιμς στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης να ευστοχεί από την σέντρα του γηπέδου, αλλά το καλάθι του (σωστά) δεν μέτρησε, καθώς η μπάλα δεν είχε φύγει από τα χέρια του. Στην παράταση η Λαμποράλ είχε μεγαλύτερα αποθέματα ενέργειας, οι φιλοξενούμενοι αναλώθηκαν σε λάθη, με τους Βάσκους τελικά να παίρνουν το θετικό αποτέλεσμα.

Οι Βάσκοι ήταν εντυπωσιακά εύστοχοι από την περιφέρεια, μετρώντας 10/15 (66%) στη τρίτη περίοδο, τελειώνοντας το ματς με 50% ποσοστό ευστοχίας (13/26) από τα 6.75 μέτρα. Ο Ολυμπιακός πήρε 20 επιθετικά ριμπάουντ, κερδίζοντας την συγκεκριμένη μάχη (43-38), όσες ασίστ μοίρασε τόσα λάθη έκανε (16/16), ήταν εύστοχος από την περιφέρεια κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο (10/21τρ-47%), ενώ εμφάνισε αδυναμίες στην άμυνα στο πρώτο ημίχρονο (48-39).

Ο εντυπωσιακός Ματ Λοτζέσκι ήταν "καυτός" περιφέρεια, ξεκινώντας το ματς με 5/5 τρίποντα (6/7 στο ματς), τελειώνοντας το ματς με 28 πόντους, κάνοντας ρεκόρ καριέρας στη Euroleague, όντας η πιο αξιόπιστη λύση για τον Ολυμπιακό στην επίθεση. Πολύτιμος στη δημιουργία ο Σπανούλης με 9 ασίστ, αλλά ήταν άστοχος (3/10δ, 0/5τρ), βοήθησε ο Πρίντεζης (11π, 8ρ), ξεκίνησε θετικά στο ματς ο Χάντερ (7π, 6ρ) αλλά χάθηκε στη συνέχεια, ενώ έβαλε μεγάλα σουτ προς το τέλος ο Μάντζαρης (13π, 3/3τρ).

MVP της αναμέτρησης όμως ήταν ο "εξωγήινος" Μπουρούσης, ο οποίος έκανε ρεκόρ καριέρας σε ranking (43) και επίθεση (28 πόντοι), πραγματοποιώντας καταπληκτική εμφάνιση με νταμπλ-νταμπλ (28π, 12ρ, 4κλ, 3ασ), οδηγώντας την Λαμποράλ Κούτσα στη νίκη επί του Ολυμπιακού.

Το ματς

Ξεκίνησε καλά ο Χάντερ, το προβάδισμα η Λαμποράλ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Στρόμπερι, Πρίντεζη και Γιανγκ, με τους Πειραιώτες να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση, αλλά παράλληλα παρουσίαζαν μία αδυναμία στο αμυντικό ριμπάουντ, με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 8-8 στο 5'.

Ο Λοτζέσκι πέτυχε το πρώτο ερυθρόλευκο τρίποντο στο ματς (8-11), ενώ ακολούθως πήρε... φωτιά ο Χάντερ, ο οποίος με έμμεσο τρίποντο και ακολούθως παίζοντας με πλάτη, διαμόρφωσε το 13-16, δίνοντας... ανάσα στην ομάδα του, φτάνοντας τους 7 πόντους στο ματς. Στη συνέχεια ο Σφαιρόπουλος επέλεξε να παίξει με ψηλό σχήμα (Χάκετ, Λοτζέσκι, Παπαπέτρου, Αγραβάνης, Γιανγκ), με τους Βάσκους να μετρούν ένα επί μέρους σκορ 8-2 και την πρώτη περίοδο να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με 21-18.

Τρίποντα από τους Βάσκους, αδυναμία στην άμυνα από τους Πειραιώτες

Η Λαμποράλ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έφτασε στο +8 (26-18), με τον Κανγκούρ να ευστοχεί σε ελεύθερο τρίποντο και τον Σφαιρόπουλο εκνευρισμένο να ζητάει τάιμ-άουτ. Ο Σπανούλης επέστρεψε στο παρκέ, δίνοντας υπέροχη ασίστ στον Λοτζέσκι (28-22), αλλά οι Βάσκοι με τον Χάνγκα βρήκαν και πάλι τον στόχο από την περιφέρεια (31-22). Οι Βάσκοι πήγαν στο +10 (33-23), αλλά εκεί έδωσε... ανάσα στην ομάδα του ο Λοτζέσκι με τρίποντο, μειώνοντας σε 33-26 στο 15'.

Ο Κορμπάτσο με νέο τρίποντο (5/9 η Λαμποράλ) έφερε την ομάδα του και πάλι στο +9 (36-27), με τον Ολυμπιακό να αρχίζει να πιέζει σε ολόκληρο το γήπεδο και τους Πρίντεζη-Σπανούλη να μειώνουν σε 36-31. Οι Πειραιώτες δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό, καθώς οι Βάσκοι έβρισκαν συνεχώς λύσεις στην επίθεση, παρά τις 6 ασίστ του Σπανούλη, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 42-35 στο 19'. Στη συνέχεια είχαμε τον χορό των... τριπόντων, με τον Χάκετ να βρίσκει στόχο, όπως και ο Μπουρούσης εις διπλούν, με την Λαμποράλ να προηγείται στο πρώτο μέρος με 48-39, μετρώντας συνολικά 7/12 (58%) τρίποντα, με τους φιλοξενούμενους να εμφανίζουν αδυναμίες στην άμυνα.

Τα 10/15 τρίποντα της Λαμποράλ, τα 5/5 του Λοτζέσκι και ο Στρόμπερι

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Λοτζέσκι, Πρίντεζη και Χάντερ, με τον Ολυμπιακό να βγάζει άμυνες και να σκοράρει στον αιφνιδιασμό με τον Λοτζέσκι, ο οποίος και με τρίποντο μείωσε σε 50-44, φτάνοντας τους 14 πόντους (3/3τρ) στο ματς. Η Λαμποράλ όμως μπορεί να έχανε τον ρυθμό της για λίγα λεπτά, αλλά πάντα απαντούσε με συνεχόμενα σερί, αξιοποιώντας στο ανοιχτό γήπεδο τα λάθη των Πειραιωτών, με τον Τιγιέ να εκτοξεύει την διαφορά στο +13 (57-44) στο 24'.

Ο Λοτζέσκι συνέχιζε να είναι η μόνη αξιόπιστη επιθετική λύση για τον Ολυμπιακό, με τον Μπουρούση να κυριαρχεί μέσα στη ρακέτα (61-49), φτάνοντας τους 17 πόντους στο ματς. Ο Μπλάζιτς με ένα ακόμη σουτ από τα 6.75 μέτρα έφερε τους Βάσκους ξανά στο +13 (64-51) στο 27', με τον Λοτζέσκι να είναι... καυτός από την περιφέρεια, μετρώντας 5/5 τρίποντα, φτάνοντας τους 22 πόντους (64-56). Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να "πυρπολούν" από τα 6.75 μέτρα (10/15-66%), αλλά σε εκείνο το σημείο φώναξε βροντερό "παρών" ο Στρόμπερι, ο οποίος με συνεχόμενους αιφνιδιασμούς μείωσε σε 67-61. Ο Μιλουτίνοφ ακολούθως έριξε την διαφορά στο +4 (67-63), με το 69-63 να είναι το σκορ στο 30'.

Ανατροπή, παράταση και το τρελό σουτ του Τζέιμς που δεν μέτρησε

Στη τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες είχαν κολλήσει στο σκορ στο 69-63, με τον Λοτζέσκι με βολές να δίνει σκορ ύστερα από δυόμιση στεγνά λεπτά, με τον Παπαπέτρου να παίζει στο "4". Ο Σπανούλης έκανε λάθη καθώς δεν μπορούσε να συνεννοηθεί σωστά με τον Γιανγκ, αλλά ακολούθως ο Μάντζαρης με ελεύθερο τρίποντο μείωσε σε 71-67 στο 36'. Ο Σπανούλης με τρεις βολές μείωσε στον πόντο (71-70), ενώ ακολούθως με ένα δύσκολο τζαμπ-σουτ έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό για πρώτη φορά (71-72) μετά τη πρώτη περίοδο στο 36'. Ο Χάνγκα με κλέψιμο και ακολούθως με καλάθι στον αιφνιδιασμό η Λαμποράλ προηγήθηκε με 75-72, με τους Βάσκους να παίρνουν συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ, αλλά να αδυνατούν να σκοράρουν.

Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Μάντζαρης σημείωσε μεγάλο τρίποντο (77-75), ενώ στο 1'29'' πριν το τέλος ο Λοτζέσκι με ένα ακόμη σουτ από τα 6.75 μέτρα έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (77-78), με τον Αμερικανό να μετρά 6/7 τρίποντα από την περιφέρεια, φτάνοντας τους 26 πόντους στο ματς. Ο Χάνγκα απάντησε με ντράιβ (79-78), ο Πρίντεζης έφερε το σκορ στα ίσα (80-80) στα 40'' πριν το τέλος. Ο Σπανούλης αστόχησε στο τελευταίο σουτ με τον Ολυμπιακό, με τον Τζέιμς στη συνέχεια να ευστοχεί από τη σέντρα του γηπέδου στην εκπνοή του αγώνα. Οι Βάσκοι άρχισαν να πανηγυρίζουν, αλλά οι ρέφερι βλέποντας το ριπλέι ανακοίνωσαν πως το καλάθι δεν μετράει, καθώς όταν ο χρόνος τέλειωσε η μπάλα δεν είχε φύγει από τα χέρια του παίκτη. Σωστή απόφαση από τους διαιτητές και το παιχνίδι πήγε στην παράταση (80-80).

Δεν άντεξε στην παράταση ο Ολυμπιακός

Ο Πρίντεζης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (83-84), αλλά οι Βάσκοι απάντησαν με τρίποντο και ποστ-απ παιχνίδι από τον Μπουρούση, φτάνοντας στο +4 (88-84) δύο λεπτά πριν το τέλος. Οι Πειραιώτες σπαταλούσαν κατοχές ώστε να πλησιάσουν στο σκορ, ο Μπουρούσης δεν έχανε βολή (90-84), με τον Μάντζαρη να μειώνει με τρίποντο (90-87) ένα λεπτό πριν το τέλος. Στα 41'' πριν τη λήξη ο Τζέιμς απάντησε με ένα δύσκολο σουτ από τα 6.75 μέτρα (93-87) μπροστά από τον Γιανγκ, ο Μάντζαρης σκόραρε γρήγορα με ντράιβ, ο Μπουρούσης συνέχιζε να μην χάνει βολή, με την Λαμποράλ Κούτσα να κερδίζει το ματς με 96-89.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 48-39, 69-63, 80-80, 96-89

Ανά δεκάλεπτο: 21-18, 27-21, 21-24, 11-17, 16-9

Λαμποράλ Κούτσα(Περάσοβιτς): Τζέιμς 13 (3), Κοζέρ 9 (1), Πλάνινιτς 4, Χάνγκα 17 (2), Μπουρούσης 28 (2), Μπλάζιτς 3 (1), Ντιόπ 2, Τίλι 4, Κανγκούρ 5 (1), Άνταμς 8 (2), Κορμπάτσο 3 (1).
Ολυμπιακός(Σφαιρόπουλος): Γιάνγκ 5 (3ριμπ, 3κλεψ), Χάντερ 7 (6ριμπ), Παπαπέτρου, Σπανούλης 11 (9ασ), Στρόμπερι 7 (1ριμπ, 1κλεψ, 1ασ), Μιλουτίνοφ 2 (2ριμπ), Πρίντεζης 11 (8ριμπ), Αγραβάνης, Χάκετ 5 (1), Λοτζέσκι 28 (6), Αθηναίου.