Η Ζάλγκιρις σόκαρε την Μπασκόνια

Η δίχως κίνητρο Ζάλγκιρις, έδειξε χαρακτήρα και με ένα καθοριστικό τρίποντο του Πάνγκος στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι Λιθουανοί σόκαραν την Μπασκόνια που ήθελε το αποτέλεσμα για να βγει 5η και άλωσαν την Βιτόρια με σκορ 79-84.

Για την τελευταία αγωνιστική της EuroLeague, η δίχως κίνητρο Ζάλγκιρις Κάουνας σόκαρε την Μπασκόνια, καθώς την νίκησε μέσα στην Βιτόρια με σκορ 79-84. Οι Βάσκοι ήθελαν το αποτέλεσμα για να τερματίσουν στην 5η θέση (κόντρα στον Παναθηναϊκό), αλλά ύστερα από την ήττα τους, πλέον θα αναμένουν το αποτέλεσμα του αγώνα Νταρουσάφακα - Ερυθρός Αστέρας για να δουν σε ποια θέση θα τερματίσουν. Αν νικήσουν οι Τούρκοι, η Μπασκόνια θα βγει 7η (με ΤΣΣΚΑ), αν επικρατήσουν οι Σέρβοι τότε θα τερματίσουν 8οι και θα παίξουν κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης στα playoffs.

Ο MVP της αναμέτρησης

Ο Κέβιν Πάνγκος ήταν ο μεγάλος MVP της αναμέτρησης. Όχι μόνο τέλειωσε το ματς με 15 πόντους (3/6τρ), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, αλλά σημείωσε και το τρίποντο με το οποίο "σκότωσε" την Μπασκόνια, στα 37'' πριν το τέλος, με τους Λιθουανούς να φτάνουν στην νίκη.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Ο Μπομπουά στα 56'' πριν το τέλος του αγώνα, μείωσε σε 79-81, αλλά στα 37'' πριν την λήξη, ο Πάνγκος σημείωσε το τρίποντο με το οποίο "εκτέλεσε" τους Βάσκους.

Ο αριθμός του αγώνα

Η ευστοχία της Ζάλγκιρις Κάουνας από την περιφέρεια. Οι Λιθουανοί τέλειωσαν το ματς έχοντας 13/27 τρίποντα, έχοντας ποσοστό ευστοχίας 48.1%.

Το ματς

Ο Πάνγκος με τρίποντο έφερε την Ζάλγκιρις στο +8 (2-10) στο 3', αλλά ακολούθως ο Ντιόπ έφερε το σκορ στα ίσα (10-10). Ο Μότουμ με τρίποντο "έγραψε" το 16-18, με το 16-21 να είναι το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Λεκαβίτσιους έφερε τους Λιθουανούς στο +5 (18-23), ο Μπλάζιτς με τρίποντο μείωσε στον πόντο (30-31) στο 14', ενώ με τον ίδιο τρόπο στο 18' διαμόρφωσε το 39-37, με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ. Το τέλος του πρώτου μέρους, βρήκε την Ζάλγκιρις να προηγείται με σκορ 40-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Λίμα έκανε το σκορ 44-46 στο 23', ενώ ακολούθως ο Βέστερμαν με τρίποντο έφερε τους Λιθουανούς στο +7 (47-54) στο 25'. Ο Μιλάκνις με τρίποντο έφερε την Ζάλγκιρις στο +9 (54-63), με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ο ίδιος παίκτης, με παρόμοιο τρόπο, εκτόξευσε την διαφορά στο +12 (56-68) στο 29', με το 56-68 να είναι το σκορ στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο, ο Μότουμ στο 34' έκανε το σκορ 59-70, αλλά στην συνέχεια ο Λάρκιν με τρίποντο και ο Ντιόπ με καλάθι, μείωσαν σε 69-74 στο 36'. Ο Λάρκιν στα 2 λεπτά πριν το τέλος μείωσε σε 74-79, ενώ στο 1'23'' πριν το τέλος, ο Ουλανόβας διατήρησε τους φιλοξενούμενους στο +7 (74-81). Στα 56'' πριν την λήξη, ο Μπομπουά έβαλε μεγάλο τρίποντο (79-81), αλλά στα 37'' πριν το τέλος ο Πάνγκος απάντησε με τον ίδιο τρόπο (79-84), δίνοντας ουσιαστικά την νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 40-41, 56-68, 79-84