Η Χίμκι... σόκαρε την Μπαρτσελόνα!

Η Χίμκι προηγήθηκε ακόμα και με +23 πόντους (56-33, 24'56") κόντρα στην Μπαρτσελόνα κι εν τέλει επικράτησε με σκορ 75-61! Στο 5-4 οι Ρώσοι, στο 4-5 οι "μπλαουγκράνα" που κράτησαν τη διαφορά της νίκης στο Palau Blaugrana.

Η Χίμκι ήταν καταιγιστική απέναντι στην Μπαρτσελόνα! Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις επικράτησε με σκορ 75-61 κι έτσι παραμένει σε τροχιά πρόκρισης στα playoffs με ρεκόρ 5-4 στον ΣΤ' όμιλο, ρίχνοντας τους "μπλαουγκράνα" στην πέμπτη θέση (4-5). Η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +23 (56-33, 24'56") για τους γηπεδούχους που δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα.

Τα στατιστικά του αγώνα

Είναι χαρακτηριστικό ότι η Χίμκι υποχρέωσε την Μπαρτσελόνα σε 10 λάθη στο πρώτο ημίχρονο, τη στιγμή που οι Καταλανοί έχουν 10.8 μ.ό.! Για τους νικητές που επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από τρεις σερί ήττες, ο Αλεξέι Σβεντ είχε 16 πόντους με 4/4 βολές, 6/11 δίποντα ενώ ο Τάιλερ Χάνεϊκατ έκανε double-double με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Σε ό,τι αφορά την Μπαρτσελόνα, ο Τζάστιν Ντόλμαν τελείωσε το ματς με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Στράτος Περπέρογλου πρόσθεσε 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 ασίστ σε 28'35" ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ αγωνίστηκε μόλις 59". Το θετικό για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ είναι ότι κράτησε τη διαφορά της νίκης στο Palau Blaugrana (+17, 87-70) κι έτσι έχει το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας.

O αγώνας

Ο Τζάστιν Ντόλμαν έδωσε το προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα (6-7, 3'59") όμως η Χίμκι έκανε σερί 10-0 (16-7, 6'02") και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 24-14, με τον Τάιλερ Χάνεϊκατ να σκοράρει 7 πόντους (2/2 δίπ., 1/1 τρίπ.) σε αυτό το διάστημα! Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με επιμέρους σκορ 13-4 για τη Χίμκι που υποχρέωσε τους Καταλανούς σε πολλά λάθη, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των "μπλαουγκράνα" και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +20, όταν ο Πολ Ντέιβις έκανε το 45-25 στα 1'42" για το ημίχρονο! Εν τέλει η ομάδα του κόουτς Κουρτινάιτις πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με το υπέρ της 48-29, εξαναγκάζοντας την Μπαρτσελόνα σε 10 λάθη στο πρώτο μέρος, τη στιγμή που έχει 10.8 μ.ό.!

Η Χίμκι συνέχισε με το γκάζι πατημένο στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με +23 (56-33, 24'56") με τον Ντέιβις ενώ οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 8-0 και μείωσαν σε 56-41, στα 3'11" για το τέλος της τρίτης περιόδου. Το τρίποντο του Ντράγκιτς έκανε το 61-43 στο 30' ενώ οι Καταλανοί έκαναν την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσουν, μειώνοντας σε 68-55 (34'20") με το τρίποντο του Αρόγιο! Παρ' όλα αυτά, οι Ρώσοι άντεξαν στην πίεση της Μπαρτσελόνα κι έφτασαν στη νίκη με το υπέρ τους 75-61.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 48-29, 61-43, 75-61.
Χίμκι (Κουρτινάιτις): Ράις 5, Σβεντ 16, Ντράγκιτς 7 (1), Ογκουστίν 13, Κόπονεν 2, Βιάλτσεφ, Μόνια 8 (2), Χόνεϊκατ 11 (1), Ντέιβις 13.
Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόελμαν 14 (4), Ντόρσεϊ 2, Ρίμπας 7, Ναβάρο 6, Σατοράνσκι 6, Βεζένκοφ, Σάμουελς 9, Όλεσον, Αρόγιο 5 (1), Περπέρογλου 7 (1), Τόμιτς 5.