Η Χίμκι διέλυσε τον Ερυθρό Αστέρα

Ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με σκορ 10-17 στο 8', αλλά στη συνέχεια η Χίμκι αντέδρασε, συνθλίβοντας τους Σέρβους με το επιβλητικό σκορ 91-53. Ξεχώρισαν οι Ογκοστίν, Ντράγκιτς και Κόπονεν.

Ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να σταθεί ανταγωνιστικός μόνο στη πρώτη περίοδο, στην οποία και προηγήθηκε στο 8' με σκορ 10-17, αλλά στη συνέχεια οι Σέρβοι υπέστησαν αγωνιστική καθίζηση.

Με όπλο τους το περιφερειακό σουτ (είχαν 7/10 στο πρώτο μέρος, τέλειωσαν με 11/20), ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα, τρέχοντας και στο ανοιχτό γήπεδο, οι Ρώσοι αντέδρασαν, καταφέρνοντας να κυριαρχήσουν το παιχνίδι. Στο ημίχρονο προηγήθηκαν με 51-30 και εκτόξευσαν την διαφορά και στο +40 (87-47) στο 36'. Κορυφαίος της Χίμκι ο εξαιρετικός Ογκοστίν (14π, 5ρ, 2ασ), πολύτιμη η συνεισφορά των Ντράγκιτς (12π, 3/3τρ) και Κόπονεν (10π), μαέστρος ο Σβεντ με 7 ασίστ και 8 πόντους.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του ματς

Το ματς

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τους Γιόβιτς και Μέλελ να φέρουν τον Ερυθρό Αστέρα στο +6 (7-13) στο 6', με τους Σέρβους να έχουν καλή κυκλοφορία της μπάλας. Η Χίμκι αδυνατούσε να βρει ρυθμό στο παιχνίδι της, εμφανίζοντας αδυναμίες στην άμυνα, με τον Μίλερ να φέρνει την διαφορά στο +7 (10-17) για τους φιλοξενούμενους στο 8'. Μέσα σε δύο λεπτά όμως, οι Ρώσοι αντέδρασαν με υποδειγματικό τρόπο, καθώς με ένα γρήγορο 12-0 σερί, χάρη κυρίως στα τρίποντα του Ντράγκιτς, προηγήθηκαν στη πρώτη περίοδο με 22-17.

Η Χίμκι ξεκίνησε δυναμικά και στη δεύτερη περίοδο, με τον δραστήριο Ντέιβις να βρίσκει εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι, ενώ ο Μόνια με τρίποντο έφερε την διαφορά στο +11 (31-20) στο 13'. Ο Ερυθρός Αστέρας αναλωνόταν σε λάθη, με τους Ρώσους παράλληλα να είναι "καυτοί" από την περιφέρεια (6/8τρ), με τον Κόπονεν με τρίποντο να διαμορφώνει το 38-24 στο 16'. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού, με τον Σβεντ με νέο τρίποντο 7-10 (70%) να δίνει προβάδισμα 17 πόντων (47-30) στην ομάδα του στο 19'. Στο ημίχρονο η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της, στο +21 (51-30).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Χίμκι συνέχισε από εκεί που σταμάτησε, με τον Κόπονεν με ένα ακόμη τρίποντο να φέρνει την διαφορά στο +24 (56-32) στο 22', με το 59-36 να είναι το σκορ της αναμέτρησης στο 25'. Οι Σέρβοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού, με τον Ντράγκιτς να φέρνει την ομάδα του στο +29 (68-39) στο 29', με το 71-39 να είναι το σκορ στο 30', με την Χίμκι να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ και τον Ερυθρό Αστέρα να έχει εγκαταλείψει το ματς.

Το παιχνίδι εδώ και ώρα είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Ογκοστίν, Ντράγκιτς και Κόπονεν να ηγούνται της προσπάθειας, με τους Ρώσους να μετρούν 10/16 τρίποντα στο ματς. Οι Ρώσοι εκτόξευσαν την διαφορά στο +40 (87-47) στο 36', με την Χίμκι να κερδίζει το ματς με 91-53

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 51-30, 71-39, 91-53