Η Βαλένθια νίκησε την Αρμάνι με πρώτο σκόρερ τον Έρικ Γκριν

FACEBOOK/VALENCIA BASKET CLUB

Σε ματς βαθμολογικά αδιάφορο, η Αρμάνι Μιλάνο και η Βαλένθια έπαιξαν μόνο… επίθεση, με τους Πρωταθλητές Ισπανίας να φτάνουν στη νίκη με 93-89.

Ήταν ένα ματς που δεν θα έκρινε έτσι κι αλλιώς κάτι βαθμολογικά. Και φάνηκε από την αρχή πως οι δύο αντίπαλοι δεν είχαν… όρεξη για άμυνα. Το τελικό 89-93 αποδεικνύει του λόγου το αληθές με τη Βαλένθια πάντως να ανεβαίνει στο 11-17 και την ηττημένη Αρμάνι να υποχωρεί στο 9-19.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα (20-11), ωστόσο η Βαλένθια μάζεψε τη διαφορά παρά το 1/7 που είχε στα τρίποντα και στο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 23-17 για τους Ιταλούς. Οι πρωταθλητές Ισπανίας συνέχισαν να ανεβάζουν την απόδοση τους και στο 17’ πέρασαν μπροστά μετά από αρκετή ώρα μετά 37-36 έπειτα από τρίποντο του Βαν Ρόσομ, ο οποίος σε εκείνο το σημείο είχε 3/3! Οι παίκτες του coach Πιανιτζιάνι, όμως, πήραν εκ νέου το προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο +3 (43-40). Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Γκουτάιτις με 9 πόντους και 5 ριμπάουντ, τα 4 επιθετικά.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν χέρι χέρι, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς πλευρές, με τον Μίτσοβ να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής, καθώς πέτυχε συνεχόμενους πόντους με σερί τρίποντα, την ώρα που η Βαλένθια είχε μεγαλύτερο πλουραλισμό. Και τελικά η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Ισπανούς έπειτα από τρίποντο του Έρικ Γκριν at the buzzer (65-68).

Στο ίδιο έργο θεατές στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, με καμία εκ των δύο να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Η Βαλένθια, όμως, πάτησε το γκάζι, άρχισε να βγάζει άμυνα και στο 33’ ήταν μπροστά με 9 πόντος (72-81). Η ομάδα του coach Βιντορέτα πήρε ακόμα και διψήφια διαφορά, ωστόσο οι Τζέρελς & Μίτσοβ με συνεχόμενα σουτ έφεραν την Αρμάνι στο -1 (89-90), περίπου 40 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε. Ο Αμερικανός γκαρντ, όμως, έκανε καθοριστικό λάθος, στη συνέχεια οι συμπαίκτες του έχασαν το ριμπάουντ από τη χαμένη βολή του Αμπάλντε και η Βαλένθια κατάφερε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα.

MVP

Η Βαλένθια είχε μεγαλύτερο πλουραλισμό από την Αρμάνι Μιλάνο, επομένως θα δώσουμε το… βραβείο του πολυτιμότερου στον παίκτη που σημείωσε τους περισσότερους πόντους. Κι αυτός ήταν ο Έρικ Γκριν, ο οποίος μέτρησε 18 πόντους με 3/6 τρίποντα στα 25 περίπου αγωνιστικά λεπτά που έμεινε στο παρκέ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η τρομερή ευστοχία της Βαλένθια, σε συνδυασμό με τα τρίποντα της Αρμάνι Μιλάνο! Έχουμε και λέμε, οι νικητές μέτρησαν 21/37 δίποντα (56.8%) και 12/25 τρίποντα (48%), με τους ηττημένους να έχουν 14/29 πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων, κοινώς 48.3%. Συμπερασματικά, οι δύο αντίπαλοι πέτυχαν 26 σουτ τριών πόντων!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στις λεπτομέρειες. Για την ακρίβεια, στη μία φάση. Μπορεί η Βαλένθια να είχε τον έλεγχο στην τέταρτη περίοδο, ωστόσο αν ο Τζέρελς δεν είχε χάσει τη μπάλα ή αν οι Ιταλοί έπαιρναν το ριμπάουντ στο τέλος μετά τη χαμένη βολή του Αμπάλντε, ίσως το αποτέλεσμα να ήταν διαφορετικά, Ως γνωστόν, όμως, με τα “αν” δεν γράφεται ιστορία.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το ματς δεν έγινε στην έδρα της Αρμάνι Μιλάνο αλλά στο PalaDesio, στο οποίο βρέθηκαν αρκετοί φίλοι του μπάσκετ -5.900 συγκεκριμένα- που είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν ένα ματς της EuroLeague, έστω κι αν δεν υπήρχε βαθμολογικό κίνητρο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 43-40, 65-68, 89-93

Αρμάνι Μιλάνο (Πιανιτζιάνι): Γκάουντλοκ, Μίτσοβ 27 (5 ριμπάουντ, 7/9 τρίποντα), Ταρτσέφσκι 5 (5 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 8, Τσιντσιαρίνι 8 (5 ριμπάουντ), Εμπαγιέ 5, Θίοντορ, Μπέρτανς 6, Τζέρελς 17, Γκουτάιτις 13 (8 ριμπάουντ).

Βαλένθια (Μαρτίνεθ): Τόμας 2, Γκαρσία 2, Αμπάλντε 6, Βαν Ρόσομ 11, Ντούμπλιεβιτς 11, Μαρτίνεθ 8, Σαν Εμετέριο 7, Πλάις 11 (8 ριμπάουντ), Σάστρε 9, Γκριν 18 (3/6 τρίποντα), Ντούνερκαμπ 8.

Ομαδικά στατιστικά Αρμάνι Μιλάνο: 17/38 δίποντα, 14/29 τρίποντα, 13/19 βολές, 31 ριμπάουντ (11 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 8 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά Βαλένθια: 21/37 δίποντα, 12/25 τρίποντα, 15/17 βολές, 34 ριμπάουντ (8 επιθετικά), 19 ασίστ, 3 κλεψίματα, 11 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνων των ομάδων: Στις 25/03 η Αρμάνι Μιλάνο δοκιμάζεται στην έδρα της Αβελίνο για τη Lega Basket και στις 29/03 στην έδρα της Μπάμπεργκ. Η Βαλένθια, από τη μεριά της, παίζει εκτός με τη Ρεάλ Μαδρίτης στις 25/03 για τη Liga Endesa και στις 30/03 αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.