Η Βαλένθια συνέτριψε την Μάλαγα με εκπληκτικό Γκριν

Η εντυπωσιακή Βαλένθια έκανε το ρεκόρ της 3-1 στην EuroLeague, καθώς συνέτριψε την Μάλαγα με το επιβλητικό 91-53 στο σκορ, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον εκπληκτικό Έρικ Γκριν (19 πόντοι, 7/9 δίποντα)

Για την 4η αγωνιστική της EuroLeague, η εκπληκτική Βαλένθια, παίζοντας επιθετικό και γρήγορο μπάσκετ, παρέσυρε στον δρόμο της την Μάλαγα, την οποία και συνέτριψε με το επιβλητικό σκορ 91-53. Με αυτό τον τρόπο έκανε το ρεκόρ της στην κατάταξη 3-1, έχοντας ξεκινήσει εντυπωσιακά στην διοργάνωση.

MVP

Ο απολαυστικός Έρικ Γκριν ήταν ο MVP της αναμέτρησης, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ο ηγέτης της Βαλένθια, όντας εντυπωσιακά εύστοχος, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 19 πόντους, έχοντας 7/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές και 5 ασίστ, σε 21:56 λεπτά συμμετοχής. Άξιος συμπαραστάτης του ο Αμπάλντε Αλμπέρτο με 18 πόντους (3/4 δίποντα, 4/4 βολές).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο εντυπωσιακός συσχετισμός που είχε στον τομέα ασίστ/λάθη η Βαλένθια, η οποία ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 23 ασίστ και μόλις 4 λάθη. Αξιοσημείωτο και το γεγονός πως η Μάλαγα ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 0/2 βολές.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Βαλένθια επέβαλε τον ρυθμό της από την αρχή της αναμέτρησης, παίζοντας γρήγορο και επιθετικό μπάσκετ, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο με σκορ 31-11, περνώντας... χειροπέδες στους παίκτες της Μάλαγα. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στην αναμέτρηση, με τους φιλοξενούμενους να έχουν παθητικό ρόλο στο ματς. Το σκορ στο 15' ήταν 40-15, με το πρώτο ημίχρονο να "γράφει" 57-25, με τις "νυχτερίδες" να είναι οι κυρίαρχοι της αναμέτρησης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μόγκουλκοτς, Χόρντοβ, Αμπρόσοβ.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κατάμεστη ήταν η έδρα της Βαλένθια, με τους φιλάθλους να δημιουργούν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-11, 57-25, 73-42, 91-53

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Βιντορέτα):Tόμας 9 (1), Πουέρτο 4, Αμπάλντε 18 (4), Φαν Ρόσομ 4, Ντούμπλιεβιτς 11 (2), Βιβές, Μαρτίνεθ 14 (4), Πλάις, Γκριν 19 (1), Ντόρνεκαμπ 5 (1), Χλίνασον 2.

ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα):Οκούο 2, Μακάλουμ 8, Σολουάδε, Ντίαθ, Σαλίν 6 (2), Ντίεθ, Μιλοσάβγεβιτς 2, Σερμαντίνι 2, Βαζίνσκι 15 (3), Μπρουκς 4, Σουάρεθ 4, Μούσλι 4.

Ομαδικά στατιστικά Βαλένθια:91 πόντοι, 21/31 δίποντα (67.7%), 13/31 τρίποντα (41.9%), 10/11 βολές (90.9%), 28 ριμπάουντ (5-23), 23 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη, 7 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά Μάλαγα:Οκούο 2, Μακάλουμ 8, Σολουάδε, Ντίαθ, Σαλίν 6 (2), Ντίεθ 6, Μιλοσάβγεβιτς 2, Σερμαντίνι 2, Βαζίνσκι 15 (3), Μπρουκς 4, Σουάρεθ 4, Μούσλι 4

Οι επόμενοι αγώνες των δυο ομάδων: Το επόμενο παιχνίδι της Βαλένθια είναι κόντρα στην Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία, ενώ η Μάλαγα θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Αναντολού Εφές.