Η ΤΣΣΚΑ νίκησε την Γαλατάσαραϊ με MVP τον Ντε Κολό και προκρίθηκε

Η ΤΣΣΚΑ νίκησε την Γαλατασαράι με 85-69, κάνοντας θραύση στο δεύτερο δεκάλεπτο (33-12), έχοντας για MVP τον εξαιρετικό Νάντο Ντε Κολό (26π, 4κλ, 2ασ). Οι Ρώσοι εξασφάλισαν την πρόκριση.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε το ρεκόρ της 19-6 στην EuroLeague, συνεχίζοντας στην κορυφή της κατάταξης, καθώς για την 25η αγωνιστική της διοργάνωσης νίκησε την Γαλατασαράι με 85-69, με τους Τούρκους πλέον να έχουν ρεκόρ 8-17. Με το αποτέλεσμα αυτό, οι Ρώσοι εξασφάλισαν και μαθηματικά την πρόκριση τους στα προημιτελικά του θεσμού.

Ο MVP της αναμέτρησης

Ο Νάντο Ντε Κολό σημείωσε μία ακόμη εξαιρετική εμφάνιση και ήταν ο μεγάλος MVP της αναμέτρησης. Ο Γάλλος γκαρντ πραγματοποίησε μία γεμάτη εμφάνιση, συνεισφέροντας σε όλους τους τομείς, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 22 πόντους (7/12δ, 0/2τρ, 8/8β), 4 κλεψίματα, 2 ασίστ, αλλά και με 8 κερδισμένα φάουλ, σε 26 λεπτά συμμετοχής. Στο πρώτο ημίχρονο μέτρησε 18 πόντους, έχοντας 6/6 δίποντα και 6/6 βολές.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι κρίθηκε στην δεύτερη περίοδο, στην οποία η ΤΣΣΚΑ κυριάρχησε, μετρώντας σκορ 33-12! Η Γαλατάσαραϊ ήταν αξιοπρεπής στο πρώτο δεκάλεπτο (13-17), αλλά στην συνέχεια υπέστη αγωνιστική κατάρρευση. Στα πρώτα τέσσερα λεπτά, οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 14-0 (!) και προηγήθηκαν στο 14' με +10 (27-17), με το 46-29 να είναι το σκορ του ημιχρόνου, έχοντας για πρωταγωνιστή τον Νάντο Ντε Κολό που μέτρησε 18 πόντους (6/10δ, 6/6β).

Ο αριθμός του αγώνα

Οι 33 πόντοι που σημείωσε στην δεύτερη περίοδο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, έχοντας πάρει... φωτιά στην επίθεση, αλλά και τα 18 λάθη της Γαλατάσαραϊ, τα οποία και της κόστισαν στην εξέλιξη του ματς.

Το ματς

Η Γαλατάσαραί μπήκε στο παιχνίδι με αυτοπεποίθηση, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο δεκάλεπτο, παίρνοντας το προβάδισμα με 13-17, παίζοντας καλή άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση. Ο Ντε Κολό στο 5' έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (7-9), αλλά ακολούθως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και προηγήθηκαν με σκορ 9-14 στο 9', έχοντας για μπροστάρη τον Πλάις. Οι Μοσχοβίτες ήταν απελπιστικά άστοχοι στο πρώτο δεκάλεπτο, μετρώντας 4/14 δίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ πήρε... φωτιά, βρήκε τρομερό ρυθμό στην επίθεση, με τους Ντε Κολό και Τεόντοσιτς να βάζουν το ένα σουτ μετά το άλλο. Οι γηπεδούχοι μέτρησαν σερί 14-0 μέσα σε 4 λεπτά, "γράφοντας" το 27-17 στο 14', ελέγχοντας στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ο Μίτσοβ έδωσε... ανάσα με τρίποντο, με τον Ντε Κολό στο 17' να εκτοξεύει την διαφορά το +18 (38-20), με τους Ρώσους να κυριαρχούν στην περίοδο, μετρώντας σκορ 33-12 Το 46-29 ήταν το σκορ του ημιχρόνου, με τον Ντε Κολό να μετρά 18 πόντους (6/10δ, 6/6β).

Στην τρίτη περίοδο, η ΤΣΣΚΑ στο 23' εκτόξευσε την διαφορά στο +19 (52-33) με τρίποντο του Βοροντσέβιτς, αλλά ακολούθως η Γαλατάσαραϊ απάντησε με ένα δυναμικό 8-0 σερί, με τον Ντέι στο 26' να μειώνει σε 52-41. Λίγο πριν το τέλος της περιόδου, ο Χάινς βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι και ο Φριντζόν απάντησε με τρίποντο, με το σκορ στο 30' να "γράφει" 65-49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κοκσάλ με τρίποντο στο 34' μείωσε σε 67-57, αλλά στο 37' ο Χάινς με σερί πόντους έφερε την ομάδα του στο +15 (78-63), με την ΤΣΣΚΑ να συνεχίζει να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού, φτάνοντας στο τέλος στην νίκη με σκορ 85-69.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 46-29, 65-49, 85-69.