Η ΤΣΣΚΑ έριξε 100άρα στην Ζάλγκιρις στην Μόσχα

Η Ζαλγκίρις ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο και προηγήθηκε και με +10 (36-46) στο 17', αλλά η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε στο δεύτερο μέρος, παίρνοντας την νίκη με σκορ 100-86, έχοντας για κορυφαίο τον Ντε Κολό (26π).

Για την 13η αγωνιστική του TOP-16 της Euroleague, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε την Ζάλγκιρις Κάουνας με 100-86, κάνοντας το ρεκόρ της 9-4 στον όμιλο. Οι Λιθουανοί ήταν καλύτερο στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας και στο +10 (36-46) στο 17', αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι Ρώσοι αντέδρασαν και κυριάρχησαν στην αναμέτρηση, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα.

Τόσο η ΤΣΣΚΑ (11/25τρ-44%), όσο και η Ζάλγκιρις (9/22τρ-40%) ήταν εύστοχες από την περιφέρεια, με τους γηπεδούχους να είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικοί και κοντά στο καλάθι (23/37δ-62%). MVP της αναμέτρησης ήταν ο Ντε Κολό, ο οποίος συνείσφερε σε όλους τους τομείς, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 26 πόντους (5/7δ, 3/4τρ), 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Άξιοι συμπαραστάτες του οι Χάινς (14π, 5ρ) και Τεόντοσιτς (15π, 4ασ, 4ρ), ενώ από την Ζάλγκιρις ξεχώρισαν οι Βουγιούκας (13π, 7ρ) και Χάνλαν (15π, 6ασ).

Τα στατιστικά της αναμέτρησης

Οι δηλώσεις του ματς

Το ματς

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό από την έναρξη του, με την Ζάλγκιρις να αξιοποιεί μέσα στην ρακέτα τον Βουγιούκα, ο οποίος και διαμόρφωσε το 10-10 στο σκορ στο 5'. Οι Λιθουανοί έπαιζαν μπάσκετ έχοντας αγωνιστικό θράσος, με τα τρίποντα των Ραντλ και Χάνλαν να φέρνουν τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 17-18 στο 18'. Η πρώτη περίοδος βρήκε την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να προηγείται με σκορ 17-18.

Η Ζαλγκίρις στην δεύτερη περίοδο βρήκε ρυθμό, έβγαλε άμυνες, έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο και έβαλε μεγάλα σουτ, φτάνοντας στο +5 (31-36) με τον Λεκαβίτσιους στο 15'. Οι Γιανκούνας και Λεκαβίτσιους έφεραν τους φιλοξενούμενους και στο +10 (36-46) στο 17', αλλά στην συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ντε Κολό, ο οποίος με 6 σερί πόντους μείωσε το σκορ σε 45-46. Ο Τεόντοσιτς έδωσε το προβάδισμα στους Ρώσους με 47-46, με το ημίχρονο να βρίσκει τους Λιθουανούς να προηγούνται με 47-48

Στην τρίτη περίοδο η ΤΣΣΚΑ πάτηγσε γκάζι, ξεφεύγοντας με +6 (57-51) με τον Χίγκινς στο 23', ενώ ακολούθως ο Ντε Κολό εκτόξευσε την διαφορά στο +10 (61-51) στο 25'. Οι γηπεδούχοι έλεγχαν στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού, έβγαζαν άμυνες, σκόραραν στο ανοιχτό γήπεδο, σημείωναν τρίποντα, με τον Φριντζόν να "γράφει" το 69-59 στο 29', με το 73-61 να είναι το σκορ στο 30'.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Νίκολς και Χάινς έφεραν την διαφορά και πάλι στο +12 (83-71), με τον εξαιρετικό Ντε Κολό να φέρνει την διαφορά στο +15 (92-77) στο 36'. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, με την ΤΣΣΚΑ να νικά την Ζάλγκιρις με σκορ 100-86.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 47-48, 73-61, 100-86