Η ΤΣΣΚΑ άλωσε την Μαδρίτη και βλέπει πρωτιά στον όμιλο

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας άλωσε την Μαδρίτη, καθώς νίκησε την Ρεάλ με 96-87 και έκανε σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον όμιλο. Οι Ρώσοι τέλειωσαν το ματς 13/26 τρίποντα.

Σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον όμιλο έκανε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, καθώς άλωσε την Μαδρίτη με σκορ 87-96 και πλέον το ρεκόρ της είναι στο 7-2. Οι Ισπανοί είναι πλέον στο 5-4, ενώ είχαν ηττηθεί και στην Ρωσία (95-91) στο ματς του πρώτου γύρου.

Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό, αλλά η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, κάνοντας την διαφορά στην τελευταία (25-32 σκορ) περίοδο, βάζοντας μεγάλα σουτ από την περιφέρεια. Κομβικό σημείο το +12 (68-90) με το οποίο ξέφυγε στο 34'. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 50% ευστοχία από την περιφέρεια (13/26τρ) και μοίρασαν 27 ασίστ στο ματς.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε πέντε παίκτες που σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο γνωστός Ντε Κολό συνείσφερε και πάλι σε σκορ και δημιουργία (12π, 2/5τρ, 8ασ), όπως και ο Μίλος Τεόντοσιτς (15π, 5ασ, 3/3τρ), ενώ έβαλαν μεγάλα σουτ οι Βιτάλι Φριντζόν (13π, 3/4τρ) και Κόρι Χίγκινς (10π, 3/4τρ). Έκανε μεγάλο παιχνίδι μέσα στην ρακέτα ο "δυναμίτης" Κάιλ Χάινς (16π, 7/9δ), προσέφερε σε όλους τους τομείς ο εξαιρετικός Βίκτορ Χριάπα (9π, 6ρ, 5ασ). Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Γκουστάβο Αγιόν (20π, 12ρ) και Φελίπε Ρέγιες (13π, 8ρ).

Τα στατιστικά της αναμέτρησης

Οι δηλώσεις από την αναμέτρηση

Το ματς

Οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα φρόντιζαν να αξιοποιούν τους ψηλούς τους μέσα στην ρακέτα, παίζοντας παράλληλα δυνατά στην άμυνα, με τον Ρέγιες να διαμορφώνει το 9-9 στο 5'. Ρεάλ και ΤΣΣΚΑ ήταν άστοχες από την περιφέρεια, με τον Χίγκινς όμως να ευστοχεί από την περιφέρεια στο 8' (13-16), όπως έκανε ακολούθως και ο Ροντρίγκεθ, με το 18-18 να είναι το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Χάινς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, καθώς πέτυχε 8 πόντους με 4/5 δίποντα, όντας ασταμάτητος μέσα στην ρακέτα, καθώς οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να τον σταματήσουν, διαμορφώνοντας το 23-26 στο σκορ στο 14'. Ο Τέιλορ με τρίποντο ισοφάρισε σε 28-28, αλλά στη συνέχεια Τεόντοσιτς και Φριντζόν έφεραν τους Ρώσους στο +6 (28-34) στο 18'. Οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση, σκοράροντας και στο ανοιχτό γήπεδο, με το τρίποντο του Φριντζόν να φέρνει την ΤΣΣΚΑ στο +9 (30-39) στο 19', αλλά λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου η Ρεάλ μείωσε σε 37-42 με περιφερειακό σουτ από τον Γιουλ.

Στην τρίτη περίοδο, η ΤΣΣΚ ξέφυγε με +6 (41-47) στο 22' ύστερα από τρίποντο του Βοροντσέβιτς, αλλά στη συνέχεια ο Ρέγιες έφερε το σκορ στα ίσα (52-52) στο 25'. Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό, με τον Χίγκινς με τρίποντο να διαμορφώνει το 60-64, με την περίοδο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 62-64.

Στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ βρήκε ρυθμό στην επίθεση, σημείωσε 32 πόντους και έβαλε μεγάλα σουτ από την περιφέρεια, καταφέρνοντας με αυτόν τον τρόπο να πάρει προβάδισμα με διψήφιο αριθμό, με την Ρεάλ να αδυνατεί να αντιδράσει. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια πέτυχαν τρία σερί τρίποντα με τους Φριντζόν, Ντε Κολό και Χίγκινς, καταφέρνοντας να εκτοξεύσουν την διαφορά στο +12 (68-80) στο 34', δείχνοντας έτοιμοι για το μεγάλο "διπλό". Στα 47'' πριν την λήξη οι Ισπανοί μείωσαν σε 85-90 με τον Γιουλ, προσπάθησαν με συνεχόμενα φάουλ να ποντάρουν σε ενδεχόμενη αστοχία των παικτών της ΤΣΣΚΑ, αλλά οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη ήταν ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών, φτάνοντας στο τέλος στην νίκη με σκορ 87-96.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 37-42, 62-64, 87-96