Η Στρασμπούρ κέρασε... σαμπάνια

Η Στρασμπούρ έδειξε από την αρχή της διαθέσεις της, όμως η Φενέρ δεν πήρε στα σοβαρά τις προειδοποιητικές βολές. Με τον Κάιλ Ουίμς να είναι ασταμάτητος οι Γάλλοι επικράτησαν με το ευρύ 91-70

Με τον πλέον εμφατικό τρόπο άνοιξε λογαριασμό στις νίκες η Στρασμπούρ. Οι Γάλλοι με ένα επιμέρους 26-12 στο τέταρτο δεκάλεπτο έριξαν στο καναβάτσο την Φενέρμπαχτσε επικρατώντας με το ευρύ 91-70. Ο Κάιλ Ουίμς με τους 22 πόντους που πέτυχε ήταν ο μεγαλύτερος "πονοκέφαλος" για τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Όσον αφορά τον Κώστα Σλούκα στα 19 λεπτά που αγωνίστηκε είχε 6 πόντους (2/2 τρ., 0/3διπ.), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 λάθη.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Με ένα επιθετικό κρεσέντο από τον Κάιλ Ουίμς ξεκίνησε το παιχνίδι με την Στρασμπούρ να καταφέρνει να μπει μπροστά με 10-4 (στο 2'). Με τρίποντα των Μπογκντάνοβιτς, Άντιτς και Σλούκα αντέδρασε η Φενέρμπαχτσε που φρόντισε να δείξει στους γηπεδούχους ότι για να κάνουν την έκπληξη θα πρέπει να... ιδρώσουν αρκετά (12-13 στο 5'). Έχοντας 4/7 τρίποντα οι Τούρκοι κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 24-21.

Η δεύτερη περίοδος ήταν ισορροπημένη με την Στρασμπούρ να βρίσκει σκορ κοντά από τα καλάθια (33-33 στο 14'). Η Φενέρμπαχτσε συνέχισε να εμπιστεύεται αρκετά το περιφερειακό της σουτ κάτι που την βοηθούσε να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα (36-37 στο 16). Όταν οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία με πρωταγωνιστή τον Ρομέο Τράβις έτρεξαν ένα επιμέρους 13-4 κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +8 (49-41).

Παρά την προσπάθεια για αντεπίθεση, η Στρασμπούρ κατάφερε να διατηρήσει την ψυχραιμία της και εκμεταλλευόμενη την υπεροχή της στον τομέα της αθλητικότητας διατηρούσε μία απόσταση ασφαλείας (55-48 στο 25'). Με ένα τρίποντο του Λελούπ η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (58-48), όμως οι παίκτες του Ομπράντοβιτς αντέδρασαν και με συνεχόμενα τρίποντα μπόρεσαν να μειώσουν σε 60-56 (στο 27'). Τελικά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Κάιλ Ουίμς, το οποίο έγραψε το 65-58 που άφηνε... ανοικτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια (65-58).

Οι παίκτες του Κολέ είχαν πιστέψει στη νίκη κι έτσι μπήκαν πιο δυνατά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Τρέχοντας ένα σερί 10-0 ξέφυγαν με 75-58 κι έτσι στα 5,5 λεπτά που απέμεναν κλήθηκαν να υπερασπιστούν αυτό το +17. Πλέον ό,τι κι αν έκανε η Στρασμπούρ μέσα στο παρκέ της έβγαινε, ενώ η Φενέρμπαχτσε έμοιαζε... χαμένη (81-61 στο 36'). Οι Γάλλοι δεν άφησαν λεπτό το πόδι από το γκάζι κι έτσι έφτασαν στο επιβλητικό 91-70.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 49-41, 65-58, 91-70.