Η Ρεάλ με σούπερ Αγιόν "καθάρισε" την Χίμκι στο τέλος

Σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι, η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε πολύτιμο "διπλό" μέσα στην Μόσχα με 93-82, "καθαρίζοντας" το ματς στην 4η περίοδο, έχοντας για "όπλα" τον Αγιόν (24π, 13ρ) και τα τρίποντα (14/34-41%).

Για την 7η αγωνιστική του TOP-16 της Euroleague, σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι, διαφήμιση για το μπάσκετ, με τις δύο ομάδες να παίζουν φουλ επίθεση, η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε πολύτιμο "διπλό", νικώντας την Χίμκι μέσα στην Μόσχα με σκορ 82-93. Οι Ισπανοί "καθάρισαν" τους Ρώσους στην τελευταία περίοδο, σε ένα ματς που ήταν ανταγωνιστικό για περίπου 35 λεπτά, έχοντας συνεχόμενες εναλλαγές στο προβάδισμα του σκορ.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης

Οι δηλώσεις του ματς

Η Ρεάλ είχε για "όπλα" της στην αναμέτρηση τον καταπληκτικό της σέντερ, Γκουστάβο Αγιόν, ο οποίος έκανε ένα ακόμη νταμπλ-νταμπλ με 24 πόντους (10/12δ) και 13 ριμπάουντ, μετρώντας ranking 41, αλλά και το ταλέντο της στο περιφερειακό σουτ, καθώς ολοκλήρωσε τον αγώνα με 14/34 (41%) τρίποντα. Εξαιρετικό ματς και από τον Σέρχιο Γιουλ που συνείσφερε τα μέγιστα σε δημιουργία (11ασ) και επίθεση (17π, 3/9τρ), ενώ από την Χίμκι ξεχώρισε ο Τζέιμς Όγκοστιν (20π, 7ρ). Πλέον και οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στον όμιλο με ρεκόρ 4 νίκες και 3 ήττες.

Το ματς

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ γεμάτες ενέργεια, τρέχοντας συνεχώς στο ανοιχτό γήπεδο, παίζοντας... φουλ επίθεση. Στο 5' ο Τόμπκινς έδωσε το προβάδισμα στην Ρεάλ με τρίποντο (12-15), με την αναμέτρηση να έχει αποκτήσει εντυπωσιακά γρήγορο ρυθμό. Ο Ματσιούλις με νέο σουτ από την περιφέρεια έφερε τους Ισπανούς στο +6 (16-22), αλλά η αντίδραση των Ρώσων ήταν άμεση, με την "βόμβα" του Σβεντ να δίνει και κεφάλι στο σκορ στην Χίμκι (23-22), με το 26-26 να είναι το σκορ της πρώτης περιόδου.

Η Ρεάλ ήταν εντυπωσιακά εύστοχη από την περιφέρεια (7-13τρ-53%) και με τα συνεχόμενα τρίποντα από τους Γιουλ και Τέιλορ οι Μαδριλένοι βρέθηκαν στο +6 (33-39) στο 14', έχοντας βρει ρυθμό στο παιχνίδι τους. Στη συνέχεια όμως η Χίμκι αντέδρασε και έχοντας για μπροστάρηδες τους Όγκοστιν (15π) και Σβεντ (13π) στην επίθεση, στο 18' προηγήθηκαν με 44-41. Το παιχνίδια συνδύασε την ουσία με το θέαμα, σε ένα πρώτο ημίχρονο διαφήμιση για το μπάσκετ, με τους Ρώσους να ξεφεύγουν και με +7 (50-43) στο τέλος του πρώτου μέρους με τον Ντέιβις, με τον εξαιρετικό Ράις να μοιράζει συνεχώς ασίστ (5) στους συμπαίκτες του.

Το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο ήταν καταπληκτικό, με τις δύο ομάδες να παίζουν γρήγορο μπάσκετ και να σημειώνουν συνεχόμενα σερί, με το προβάδισμα στο σκορ να εναλλάσσεται. Η Χίμκι με τον Μόνια βρέθηκε στο +9 (59-50) στο 23', αλλά στο 25' ο Τόμπκινς με τρίποντο "έγραψε" το 60-61. Οι γηπεδούχοι απάντησαν και πήραν ξανά το κεφάλι στο σκορ με τον Κόπονεν (67-66), με το τέλος της περιόδου να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο σκορ με 69-71, ύστερα από το τρίποντο του Τόμπκινς, με την Ρεάλ να σημειώνει 28 (!) πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο η Ρεάλ "καθάρισε" το ματς. Οι Ισπανοί έπαιξαν καλή άμυνα, έβαλαν αρκετά τρίποντα και αξιοποίησαν μέσα στην ρακέτα τους τον Αγιόν, φτάνοντας στο τέλος στην νίκη. Οι Ρίβερς και Ροντρίγκεθ δεν έχανανα σουτ, με τον Αγιόν στο 36' να φέρνει την διαφορά για πρώτη φορά στην αναμέτρηση σε διψήφιο αριθμό (+12, 72-84). Οι Μαδριλένοι από εκείνο το σημείο και μετά έλεγξαν τον ρυθμό, με τους Ρώσους να υποπίπτουν σε λάθη και σε κακές επιθέσεις από την πίεση, με τον εκπληκτικό Αγιόν να ολοκληρώνει το ματς με 24 πόντους και 13 ριμπάουντ, οδηγώντας τους Πρωταθλητές Ευρώπης σε ένα πολύτιμο "διπλό" μέσα στην Μόσχα με σκορ 82-93.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 50-43, 69-71, 82-93