Η πιο γλυκιά ήττα για Τσεντεβίτα που προκρίθηκε

Για πρώτη φορά στην ιστορία της η Τσεντεβίτα βρίσκεται στο ΤΟΡ 16 της Euroleague. Οι Κροάτες παρότι έχασαν με 85-82 από την Αρμάνι κράτησαν το +9 του πρώτου αγώνα και προκρίθηκαν.

Αυτή ίσως να είναι η πιο ιστορική ήττα της ιστορίας της. Η Τσεντεβίτα μπορεί να ηττήθηκε με 85-82 από την Αρμάνι Μιλάνο, όμως προφύλαξε το +9 (68-77) του πρώτου αγώνα κι έτσι για πρώτη φορά βρίσκεται ανάμεσα στις 16 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Ο Μάρκο Αράποβιτς που ξεκίνησε την αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο και ο Μίρο Μπιλάν που ολοκλήρωσε το come back ήταν οι κορυφαίοι για τους Κροάτες που με αυτόν τον τρόπο άφησαν εκτός συνέχειας την Αρμάνι!

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του ματς

Το παιχνίδι ήταν γνωστό από πριν ότι θα κρύβει πολλές μονομαχίες που θα ξεχωρίζουν για το πάθος τους και για την αυταπάρνηση. Η κρισιμότητα του αγώνας δεν άφηνε περιθώρια στους παίκτες των δύο ομάδων που εξαρχής προσπάθησαν να αποφύγουν τα λάθη. Η Τσεντεβίτα στηρίχθηκε επιθετικά στην ομαδική δουλειά, ενώ την ίδια ώρα η Αρμάνι πέρασε την μπάλα κοντά στο καλάθι και με τον Τζαμέλ ΜακΛιν (10 πόντους σε 6 λεπτά, 12π. στο α' δεκάλεπτο) να ηγείται πήρε τα ηνία στο σκορ με 10-17 (στο 6'). Αυτό το προβάδισμα οι Ιταλοί κατάφεραν να το διατηρήσουν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (18-25), καθώς τα 7 λάθη των γηπεδούχων έμοιαζαν με... καλοδεχούμενο δώρο.

Η ιταλική φροντ λάιν συνέχισε να "πληγώνει" τους Κροάτες, οι οποίοι παρά τις φιλότιμες προσπάθειες που έκαναν έβλεπαν τα επιθετικά ριμπάουντ της Μιλάνο και τους Χούμελ - Μάτσβαν να διατηρούν τη διαφορά σε απόσταση ασφαλείας (23-34 στο 15'). Οι παίκτες του Γιάσμιν Ρέπεσα είχαν την ευκαιρία να αυξήσουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, όμως φάνηκαν επιπόλαιοι στο τελείωμα των φάσεων κι έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 31-45 (στο 20').

Με τους Μάρκο Αράποβιτς και Μίρο Μπιλάν σε πρωταγωνιστικούς ρόλους η Τσεντεβίτα μπήκε στο δεύτερο μισό με στόχο να κάνει το come back. Οι Κροάτες με καλύτερη άμυνα κοντά στο καλάθι βρήκαν την ευκαιρία να τρέξουν ένα επιμέρους 14-5 ροκανίζοντας τη διαφορά στους 5 (45-50 στο 24'). Οι παίκτες του Μρσιτς είχαν πιστέψει και πάλι στη νίκη κάτι που ήταν φανερό μέσα στο παρκέ (51-56 στο 26'). Σε εκείνο το σημείο ένα μεγάλο τρίποντο του Κρούνοσλαβ Σιμόν και ένα όμορφο καλάθι του Ρόμπι Χούμελ μπόρεσε να κρατήσει όρθια την Αρμάνι που ξέφυγε εκ νέου σε διψήφια απόσταση (51-61 στο 28'). Χάρη στο ρεσιτάλ του Αράποβιτς το δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 57-66 (στο 30').

Η τελευταία περίοδος έμοιαζε να είναι και η πιο καθοριστική, καθώς τις δύο ομάδες δεν τις ενδιέφερε μόνο το θέμα της νίκης αλλά και η διαφορά. Όσο ο χρόνος περνούσε η Τσεντεβίτα είχε συμβιβαστεί με την ήττα αλλά πάλευε για να υπερασπιστεί τη διαφορά από το πρώτο παιχνίδι (75-82 στο 38'). Με καλάθι του Τζένκινς που δεν μέτρησε ως εκπρόθεσμο οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 75-82, ενώ ο Πίλεπιτς με τρίποντο κάνει το 78-82 στα 28 δευτερόλεπτα. Τα πάντα πλέον έκλειναν προς την πλευρά της Τσεντεβίτα και μετά το άστοχο τρίποντο του Μακ Λιν τα πάντα έδειχναν να έχουν κριθεί. Τελικά το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 82-85 και την Τσεντεβίτα να πανηγυρίζει μία ιστορική πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 31-45, 57-66, 82-85.