Η Νταρουσάφακα πέρασε από το Κάουνας

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο και κορυφαίους τους Μόερμαν, Γουίλμπεκιν, η τουρκική ομάδα επικράτησε της Ζαλγκίρις (80-83) και έφτασε στις τρεις νίκες στην EuroLeague

Μέχρι το 25', η Ζαλγκίρις κυριαρχούσε. Οταν όμως η Νταρουσάφακα άρχισε να πυροβολεί από τα 6.75, το ματς στο Κάουνας πήρε άλλη τροπή. Οι Τούρκοι πέρασαν από τη Λιθουανία (80-83) με τους Μόερμαν και Γουίλμπεκιν να έχουν εξαιρετική απόδοση και να αλλάζουν την εικόνα της αναμέτρησης, κυρίως χάρη στην ευστοχία τους στα τρίποντα. Ηταν η τρίτη νίκη της Νταρουσάφακα στην φετινή EuroLeague, την ίδια στιγμή που η Ζαλγκίρις υποχωρεί στην κατάταξη, αφού πλέον έχει ρεκόρ 1-4.

MVP

Ο Αντριεν Μόερμαν ήταν εξαιρετικός και βοήθησε πάρα πολύ την Νταρουσάφακα, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Είχε 16 πόντους με 2/3 βολές, 4/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, πήρε 5 ριμπάουντ, έκανε 4 ασίστ και 5 κλεψίματα. Ηταν... παντού για τον Ντέιβιντ Μπλατ και είχε συνολικά 20 στην αξιολόγηση.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΌ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο βασικός λόγος που γύρισε το ματς στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η ευστοχία της Νταρουσάφακα στα τρίποντα. Γουίλμπεκιν, Μόερμαν, Μπατούν, Γουαναμέικερ πυροβολούσαν κατά ριπάς για τους φιλοξενούμενους και με τα 11 στα 28 που είχαν, έφτασαν στη νίκη...

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΊΔΙ

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν ήταν ο άνθρωπος που άλλαξε τη ροή του αγώνα στο 25'. Με τρία συνεχόμενα τρίποντα (στο ένα πήρε και φάουλ) έβαλε μπροστά στη μηχανή της Νταρουσάφακα κι εκεί που το σκορ ήταν 48-41 υπέρ της Ζαλγκίρις, το σκηνικό διαφοροποιήθηκε εντελώς. Ο παλιός παίκτης της ΑΕΚ έκανε το 52-54 στο 28' και οι Τούρκοι δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Βέστερμαν έκανε εξαιρετική εκκίνηση στο ματς και ήταν ο βασικός λόγος για τον οποίο η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 15-9 στο 7'. Ο Γάλλος είχε 9 πόντους και όταν τον ακολούθησαν και οι υπόλοιποι, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +10 (27-17 το πρώτο δεκάλεπτο).

Ο Μπέρτανς και ο Γουοναμέικερ ανέλαβαν δράση και η Νταρουσάφακα μείωσε προς στιγμήν σε 27-22, αλλά η Ζαλγκίρις βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει άμεσα. Με σερί 6-0 - προϊόν κυρίως της πολύ καλής άμυνάς της - έκανε το 33-22, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με σκορ 35-26.

Η Νταρουσάφακα έκανε την προσπάθειά της στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσε σε 39-36 στο 24', με τρίποντο του Αντερσον και κάρφωμα του Σλότερ. Ο Βέστερμαν, όμως, ανέλαβε εκ νέου δράση και με... τετράποντο έκανε το 46-38 στο 25'. Γουίλμπεκιν και Μόερμαν ήταν εκεί όμως για την Νταρουσάφακα και με τρίποντα μείωσαν σε 48-47. Ομως ο Γουίλμπεκιν με ένα τρίποντο και ένα δικό του... τετράποντο έγραψε το 52-54 στο 28'. Η σκυτάλη πέρασε και στον Μπατούκ (52-59), για να μειώσει ο Γιανκούνας στο 56-61 στο 30'.

Οι Τούρκοι έλεγξαν την κατάσταση και στο τέταρτο δεκάλεπτο (60-67 ο Σλότερ στο 32΄), αλλά η ψυχωμένη Ζαλγκίρις δεν τα παράτησε και μείωσε σε 64-67 στο 34'. Η Νταρουσάφακα έγραψε τοπ 67-73 στο 36΄, ο Γιανκούνας μείωσε σε 70-73, αλλά όταν ο Γουοναμέικερ έκανε με τρίποντο το 70-77 όλα πήραν το δρόμο τους. Το σκορ έγινε 76-83 στα 21'', η Ζαλγκίρις μείωσε σε 80-83 μόλις 1'' πριν από τη λήξη, αλλά ήταν αργά για να κάνει κάτι περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 35-26, 56-61, 80-83