Η Μπασκόνια νίκησε την Γαλατάσαραϊ με κορυφαίο τον Βόιτμαν

Η ανώτερη Μπασκόνια νίκησε δίκαια την Γαλατάσαραϊ με 69-62 και έφτασε το ρεκόρ της στο 6-4. MVP της αναμέτρησης ο Γερμανός σέντερ, Γιόχαν Βόιτμαν (13π, 8ρ), που δεν έχασε σουτ (6/6δ).

Για την 10η αγωνιστική της EuroLeague, η ανώτερη Μπασκόνια νίκησε δίκαια την Γαλατάσαραϊ με 69-62, η οποία έλεγξε τον ρυθμό του παιχνιδιού στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Οι Βάσκοι, πλέον, έχουν ρεκόρ 6-4 και οι Τούρκοι 3-7.

O MVP του αγώνα

Ο Γερμανός σέντερ της Μπασκόνια, Γιόχαν Βόιτμαν, έχει εξελιχθεί σε μία πολύτιμη μεταγραφική κίνηση για την Μπασκόνια. Πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στην Γαλατάσαραϊ, όντας ο MVP της αναμέτρησης, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 13 πόντους, δίχως να χάσει σουτ (6/6δ), ενώ μάζεψε και 8 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Η Μπασκόνια πήρα την μάχη στα ριμπάουντ (43-34) και μάζεψε αρκετά επιθετικά (16), με τους Βάσκους να σκοράρουν συχνά με δεύτερες προσπάθειες. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού, αλλά και το προβάδισμα στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, φτάνοντας και στο +15 (28-13). Οι Τούρκοι πήραν τα ηνία στο σκορ για πρώτη φορά στο 23' (38-40), αλλά στην συνέχεια οι Ισπανοί κυριάρχησαν στο ματς, έπαιξαν καλύτερη άμυνα, έλεγξαν και πάλι τον ρυθμό του αγώνα, διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμα τους στο τελευταίο δεκάλεπτο, φτάνοντας στην νίκη με 69-62.

Ο αριθμός της αναμέτρησης

Η Μπασκόνια κυριάρχησε στα ριμπάουντ (43-34), καταφέρνοντας να σκοράρει συχνά με δεύτερες προσπάθειες, καθώς μάζεψε 16 (!) επιθετικά ριμπάουντ. Απελπιστικά άστοχοι από την περιφέρεια οι Τούρκοι με 5/29 τρίποντα (17.2%).

Το ματς

H Μπασκόνια μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 11-5 με καλάθι του Βόιτμαν. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο παιχνίδι και έλεγξαν τον ρυθμό, με τον Μπομπουά με τρίποντο να φέρνει την διαφορά στο +10 (18-8) και το πρώτο δεκάλεπτο να "γράφει" 22-9. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ντιόπ έφερε τους Βάσκους στο +15 (28-13), αλλά ακολούθως η Γαλατάσαραϊ αντέδρασε, μειώνοντας σε 34-28 με τους Πλάις και Σιλμπ, με το 36-32 να είναι το σκορ του ημιχρόνου, με τους Βάσκους να μπλοκάρουν επιθετικά.

Η Γαλατάσαραϊ βρήκε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και με τρίποντο του Σιλμπ προηγήθηκε με 38-40 στο 23', ενώ ακολούθως η Μπασκόνια πήρε το προβάδισμα στο σκορ με πόντους του Μπαρνιάνι (45-42), με το παιχνίδι να έχει αποκτήσει ένταση και ενδιαφέρον. Ακολούθως οι Ισπανοί ξέφυγαν στο σκορ και πήγαν στο +8 (54-46) στο 30', με το τέλος του δεκαλέπτου να "γράφει" 54-48. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έλεγξαν έξυπνα το προβάδισμα τους στο σκορ, φτάνοντας στην νίκη με 69-62.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 36-32, 54-48. 69-62