Η Μπασκόνια άλωσε την Μαδρίτη δια χειρός Μπλάζιτς

Οι Βάσκοι της Μπασκόνια έκαναν τη μεγάλη έκπληξη της 3ης αγωνιστικής στην Euroleague, καθώς επικράτησαν με 87-91 της Ρεάλ μέσα στην Μαδρίτη

Πήγε στην Μαδρίτη χωρίς τον Μπαρνιάνι και όλοι την είχαν... καταδικασμένη. Ομως η Μπασκόνια έδειξε πόσο σπουδαία ομάδα είναι και φέτος... Με τον Βόιγκτμαν να καλύπτει και με το παραπάνω το κενό του Ιταλού, τον Μπλάζιτς να πετυχαίνει μεγάλα σουτ και τους Χάνγκα, Σενγκέλια να κάνουν σπουδαία εμφάνιση, πέτυχε μεγάλη νίκη με 87-91 στην έδρα της Ρεάλ και... τρέλενε την Ευρώπη.

Κι όλα αυτά, παρότι βρέθηκε στο 35' το σκορ ήταν 81-73 και τίποτα δεν έδειχνε ότι οι Βάσκοι είναι ικανοί να πάρουν και πάλι προβάδισμα. Είχαν όμως ψυχικά αποθέματα και γύρισαν το παιχνίδι.

Τα στατιστικά της αναμέτρησης

MVP

Ποιος άλλος; Ο Γιάκα Μπλάζιτς έκανε το παιχνίδι της... ζωής του και τελείωσε το ματς με 21 πόντους (3/4 βολές, 3/5 δίποντα, 4/9 τρίποντα). Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι έβαλε τα δύο τρίποντα που έκριναν το ματς. Μαζί με τον Γιόχανς Βόιγκτμαν (18 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 26 στην αξιολόγηση) ήταν οι κορυφαίοι της Μπασκόνια.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Ρεάλ φάνηκε να καθαρίζει το ματς όταν προηγήθηκε με 81-73 στο 34', αλλά εκεί η Μπασκόνια έδειξε απίστευτα ψυχικά αποθέματα. Εδειξε ότι είναι ομάδα με μεγάλο χαρακτήρα και όχι μόνο δεν παραδόθηκε, αλλά απάντησε με επί μέρους 6-18 και πήρε μεγάλη νίκη μέσα στη Μαδρίτη.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Μπασκόνια έκανε εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο και γι αυτό προηγήθηκε με 28-45 στο 15'. Τα 11/12 δίποντα που είχε στην πρώτη περίοδο ήταν εκτός... λογικής, όπως και η αστοχία της Ρεάλ στα τρίποντα (δεν πέτυχε κανένα στο πρώτο δεκάλεπτο). Ηταν αδύνατο να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό και στα ίδια ποσοστά για 40 λεπτά, αλλά η εμφάνισή της στα πρώτα 15 λεπτά, επέτρεψαν στην Μπασκόνια να διεκδικήσει ως το τέλος το ματς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Μπασκόνια αιφνιδίασε την... χαλαρή Ρεάλ και της έκανε τη ζωή δύσκολη. Το 19-32 του πρώτου δεκαλέπτου ήταν προϊόν της πολύ καλής επιθετικής λειτουργίας των φιλοξενούμενων (11/12 δίποντα) και της καλής άμυνας πάνω στον Σέρχιο Γιουλ. Σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο η Μαδριλένοι δεν είχαν τρίποντο! Ο Σενγκέλια έκανε εξαιρετική δουλειά και οι Βάσκοι δεν έμειναν εκεί, αφού έφτασαν ακόμα και στο 28-45, με τον Βόιγκτμαν να είναι ασταμάτητος. Η Ρεάλ έπαιζε άμυνα με τα... μάτια και ο Μπλάζιτς με τρίποντο έφτασε τη διαφορά στους 17(!) στο 15'.

Κάπου εκεί η Ρεάλ αφυπνίστηκε, ανέβασε την πίεσή της και με τον Αγιόν να κάνει δουλειά μέσα στη ρακέτα, κατάφερε να μειώσει σε 43-54. Η Ρεάλ συνέχισε να πιέζει την Μπασκόνια με τον Γιουλ και τον Ντόνσιτς να βοηθούν, μείωσε σε 56-60, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και δεν έδειξαν φοβισμένοι. Το 56-64 ήρθε δια χειρός Σενγκέλια και οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο, παρότι στο 29' έγινε και το 66-67 με 2/2 βολές του Ράντολφ.

Το γκολ φάουλ του Ντόνσιτς έφερε για πρώτη φορά το ματς στην ισοπαλία (71-71) στο 31' και ο Κάρολ έβαλε μπροστά τη Ρεάλ στο 33' με τρίποντο και δίποντο (76-71). Η Ρεάλ είχε βρει ρυθμό, ο Χάντερ έκανε το 81-73. Η Μπασκόνια έπεσε στο καναβάτσο, αλλά βρήκε τον τρόπο να σηκωθεί και πάλι και με δικό της σερί μείωσε σε 81-79 στο 36' και σε 82-81 στο 38'.

Ο Μπλάζιτς ολοκλήρωσε την επιστροφή της Μπασκόνια με μεγάλο τρίποντο και έγραψε το 84-86 μόλις 70'' πριν από τη λήξη. Ο Ρέγες με γκολ φάουλ έκανε το 87-86 στα 55' για τη Ρεάλ και ο Χάνγκα με 87-88 στα 41''. Το λάθος του Γιουλ έδωσε νέα κατοχή στην Μπασκόνια και ο Μπλάζιτς με νέο μεγάλο τρίποντο έκανε το 87-91 στα 10''.

Τα δεκάλεπτα: 19-32, 43-54, 66-69, 87-91.