Η Μπαρτσελόνα το... πρώτο μπρέικ

Με τον καλύτερο τρόπο γιόρτασε τις 300 συμμετοχές στην Euroleague ο Κάρλος Ναβάρο, ο οποίος ήταν ο ηγέτης της Μπαρτσελόνα στη νίκη με 92-66 επί της Λοκομοτίβ. Οι Ισπανοί έγιναν η πρώτη ομάδα που κάνει το μπρέικ, ενώ ισοφάρισαν το ρεκόρ τριπόντων στα playoffs!

Η ημέρα ήταν μεγάλη για τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο, ο οποίος έγινε ο πρώτος παίκτης που φτάνει τις 300 συμμετοχές στην Euroleague. Ο Ισπανός φρόντισε να δώσει άλλη διάσταση σε μία ευχάριστη γι αυτόν ημέρα κι όντας ο απόλυτος ηγέτης της Μπαρτσελόνα (18π. με 4/6 τριπ.) την οδήγησε στο μπρέικ και στη νίκη με 92-66 επί της Λοκομοτίβ. Με αυτή τη νίκη οι "μπλαουγκράνα" έσπασαν το πλεονέκτημα έδρας των Ρώσων και ισοφάρισαν τη σειρά σε 1-1 με τα επόμενα δύο παιχνίδια να γίνονται στη Βαρκελώνη. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ σκόραραν 16 (!) φορές πίσω από τα 6,75μ. (16/26, 61,5%) ισοφαρίζοντας το ρεκόρ εύστοχων τριπόντων σε playoffs. Τα... πρωτεία κατείχε μέχρι τώρα ο Παναθηναϊκός που στη περσινή σειρά με την ΤΣΣΚΑ στο τρίτο παιχνίδι είχε 16 στα 31.

Απόλυτα θετική ήταν και η εμφάνιση του Στράτου Περπέρογλου, ο οποίος στα 22,5 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ είχε 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 ασίστ.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του ματς

Με διάθεση να χτυπήσει τη Λοκομοτίβ στο... δυνατό της σημείο ξεκίνησε τον αγώνα η Μπαρτσελόνα. Η πίεση στην άμυνα απέφερε καρπούς και βρίσκοντας εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό οι "μπλαουγκράνα" προηγήθηκαν με 5-13 (στο 5'). Με τα πράγματα να μην πηγαίνουν όπως θα ήθελαν οι γηπεδούχοι ανέλαβε δράση ο Μάλκολμ Ντιλέινι, ο οποίος με 7 συνεχόμενους πόντους (10 στην περίοδο) κράτησε όρθια την "Λόκο" (12-18 στο 7') και την οδήγησε στο... προσπέρασμα (19-18 στο 8'). Δύο τρίποντα από τους Αμπρίνες και Ρίμπας οδήγησαν την πρώτη περίοδο στο 19-24 (στο 10').

Το... Καταλανικό σερί συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς έτρεξαν συνολικά ένα σερί 15-0 για να βρεθούν από το 19-18 στο 19-33 (στο 13'). Με το ίδιο νόμισμα απάντησαν οι γηπεδούχοι που με μπροστάρη τον Ράντολφ έτρεξαν ένα σερί 7-0 μείωσε σε 26-33 (στο 15'). Ένα τρίποντο ξέσπασμα (από ένα Ναβάρο, Σατοράνσκι, Ντόελμαν) των "μπλαουγκράνα" άλλαξε τις ισορροπίες στο παιχνίδι και η Μπαρτσελόνα πήρε για τα... καλά τα ηνία στο σκορ. Το 31-48 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου έδειχνε ότι οι παίκτες του Πασκουάλ είχαν βάλει τις βάσεις για το μπρέικ.

Η κατάσταση δεν άλλαζε για την Λοκομοτίβ που αδυνατούσε να βρει λύσεις στην επίθεση κι αυτό έδινε την ευκαιρία στους Ισπανούς ολοένα να ξεφεύγουν στο σκορ φτάνοντας ακόμα και στο +30 (38-68 στο 27'). Τα πράγματα μπορεί να είχαν δυσκολέψει για τους Ρώσους, όμως με ένα επιμέρους 11-2 έδειξαν ότι δεν είχαν διάθεση να τα παρατήσουν από τόσο νωρίς (49-71 στο 30').

Η ομάδα του Μπαρτζώκα τρέχοντας ένα επιμέρους 12-3 κατάφερε να μειώσει σε 61-74 και αμέσως σήμανε συναγερμός στον Ισπανικό πάγκο που έβλεπε μία διαφορά 30 πόντων να εξανεμίζεται (61-74 στο 35'). Με τα δύσκολα να είναι προ των πυλών πήρε το... όπλο του ο Ναβάρο και με δικά του τρίποντα η Μπαρτσελόνα έχτισε και πάλι διαφορά ασφαλείας (66-85 στο 37'). Τελικά το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με την Μπαρτσελόνα να γίνεται η πρώτη ομάδα που κάνει το μπρέικ φέτος κερδίζοντας με 92-66.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 31-48, 49-71, 66-92.