Η Μπάμπεργκ πέρασε με άνεση από το Μιλάνο

Η Μπάμπεργκ κυριάρχησε επί της Αρμάνι και πήρε τη νίκη με 76-84 μέσα στο Μιλάνο.

Η Μπάμπεργκ είχε περισσότερη διάθεση, κυριάρχησε από την εκκίνηση του αγώνα και έφυγε από το Μιλάνο με την 10η νίκη της στη φετινή EuroLeague. Επικράτησε με το άνετο 76-84 της Αρμάνι, που άργησε να "ξυπνήσει" και η αντεπίθεση που έκανε στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν αρκετή να για να ανατρέψει την κατάσταση. Οι Ιταλοί παρέμειναν στην τελευταία θέση της κατάταξης, απογοητεύοντας για άλλη μια φορά τους οπαδούς τους - 8.098 - που πήγαν στο γήπεδο.

MVP

Ο Φαμπιέν Κοζίερ έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και ουσιαστικά έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της Μπάμπεργκ. Είχε 17 πόντους με 3/4 βολές, 4/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και είχε συνολικά 23 στην αξιολόγηση.

Σ ΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα έκανε τα πάντα για να γυρίσει μόνος του το ματς... Είχε 19 πόντους με 7/8 βολές και 6/9 δίποντα, μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και είχε 27 στην αξιολόγηση.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Μπάμπεργκ πήρε εξ αρχής τα ηνία στο παιχνίδι και δεν κοίταξε σε κανένα σημείο πίσω. Το 9-24 στο 8' ξεκαθάρισε από νωρίς τα πράγματα και το Μιλάνο δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να διεκδικήσει κάτι καλό.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο και για την ακρίβεια τα 18' λεπτά του πρώτου μέρους. Η Μπάμπεργκ έπαιζε μόνη της και άφησε το Μιλάνο σε ρόλο θεατή.

Το 9-24 στο 8' και το 14-29 στο 10΄ είναι ενδεικτικά της εικόνας της αναμέτρησης στο Φόρουμ με την γερμανική ομάδα να μην σταματά εκεί. Εφτασε να προηγείται ακόμα με 21 πόντους διαφορά (29-50) στο 18', με τον Κοσίερ να είναι αλάνθαστος και τους Λο, Στάιγκερ, Νίκολιτς και Μέλι να κάνουν εξαιρετική δουλειά.

Η Αρμάνι αντέδρασε απλά στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους με μικρό σερί 7-0, μείωσε σε 36-50 στο ημίχρονο. Η Μπάμπεργκ μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, διά χειρός Κοζίερ έγραψε και το 41-59 στο 26'. Κάπου εκεί ήρθε η δεύτερη αντίδραση από το Μιλάνο, που με τον "ζεστό" Χίκμαν μείωσε σε 52-63 λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου.

Το σκορ έγινε 57-66 στο 31΄ και 59-66 στο 34' με 2/2 βολές του Ραντούλιτσα και το παιχνίδι φάνηκε να αποκτά ενδιαφέρον. Εκεί ήρθε ένα τρίποντο από τον Μίλερ για να δώσει ανάσα στην Μπάμπεργκ, αλλά ο ασταμάτητος Ραντούλιτσα μείωσε κι άλλο, σε 72-77, μόλις 2.18 πριν από το τέλος. Ο κορυφαίος της Μπάμπεργκ, ο Κοζίερ, πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο έγραψε το 72-80 κι εκεί τελείωσαν όλα. Το 76-84 διαμορφώθηκε με τρίποντο του Τσιντσιαρίνι στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 14-29, 36-50, 52-64, 76-84