Η Μπάμπεργκ είχε Ζήση και Ουόναμεϊκερ

Η Μπάμπεργκ μοιάζει ασταμάτητη μέσα στην έδρα της και με τον Ουόναμεϊκερ να πετυχαίνει 18 πόντους στη τελευταία περίοδο και τον Ζήση στο 250ο παιχνίδι του στην Euroleague να πετυχαίνει 16 κέρδισε με 84-79 την Χίμκι

Ο Μπράντλεϊ Ουόναμεϊκερ μίλησε στο τέλος και σκοράροντας τους 18 από τους 25 πόντους τους στα τελευταία 5 (!) λεπτά του αγώνα οδήγησε την Μπάμπεργκ στη νίκη με 84-79 επί της Χίμκι. Ο Νίκος Ζήσης, ο οποίος απόψε έφτασε τα 250 ματς στην Euroleague ήταν υπερπολύτιμος για την ομάδα του Τρινκιέρι, καθώς στα 33 λεπτά που αγωνίστηκε είχε 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 λάθη.

Με αυτή τη νίκη η Μπάμπεργκ έφτασε τις 5 νίκες και βρίσκεται στην 5η θέση σε ισοβαθμία με την Χίμκι, ενώ στις 4 νίκες με ένα παιχνίδι λιγότερο είναι ο Ολυμπιακός που παίζει σήμερα (18/3) με την Ζαλγκίρις

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Με το τέμπο του αγώνα να είναι αρκετά νευρικό και τις δύο ομάδες να ρίχνουν μεγάλο βάρος στην άμυνα το σκορ ήταν μόνιμα σε απόσταση... αναπνοής (11-13 στο 7'). Το κακό για την Χίμκι ήταν πως πριν συμπληρωθούν 6 λεπτά αγώνα είδε τους δύο βασικούς της σέντερ να επιβαρύνονται με 2 φάουλ και τον κίνδυνο μίας λειψανδρίας στους ψηλούς να είναι ορατός. Ένα σερί 6-0 των Ρώσων τους βοήθησε να ξεφύγουν με 11-17, όμως τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Γερμανούς να απαντούν με ένα δικό τους 5-0 (16-17 στο 10').

Ο ρυθμός μπορεί να ανέβηκε με τις δύο ομάδες να βρίσκουν λύσεις επιθετικά, όμως αυτό δεν ήταν ικανό για να αλλάξει τις ισορροπίες του αγώνα (28-28 στο 15'). Με τις δύο ομάδες να χτυπούν κοντά στο καλάθι και από μέση απόσταση το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στην απόλυτη ισορροπία (40-40 στο 20').

Η Χίμκι μπήκε εξαιρετικά δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί 8-0 κατάφερε να ξεφύγει για πρώτη φορά με 48-40 κάνοντας ένα σημαντικό βήμα προς τον στόχο της. Η Μπάμπεργκ δυσκολευόταν επιθετικά και μόνο με τους πόντους του Ραντόσεβιτς κατάφερνε να κρατιέται κοντά στο σκορ (45-51 στο 24'). Με το σκορ στο 56-56 ενάμιση λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πάνε στη τελευταία περίοδο όντας στην κόψη του ξυραφιού, όμως ένα ρωσικό σερί 8-0 άλλαξε τις ισορροπίες (56-64 στο 30').

Δύο καλάθια από τον Ραντόσεβιτς και ένα τρίποντο του Ζήση έβαλαν και πάλι φωτιά στο ματς, καθώς οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (63-64 στο 33'). Σε εκείνο το σημείο Σβεντ και Ράις ανέλαβαν να απαντήσουν και με 5 πόντους έδωσαν και πάλι διαφορά ασφαλείας στην ομάδα τους (63-71 στο 35'). Κι εκεί ήρθε ένα απίστευτο Γερμανικό ξέσπασμα. Με τον Ουόναμεϊκερ να πετυχαίνει 9 πόντους και τον Ζήση να σκοράρει ένα κρίσιμο τρίποντο το 63-71 έγινε 75-71 (στο 37'). Το παιχνίδι πλέον είχε μπει στην τελική ευθεία και με τον ασταμάτητο Ουόναμεϊκερ να "σπαραλιάζει" τη ρώσικη άμυνα η Μπάμπεργκ έφτασε στη νίκη με 84-79.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 40-40, 56-64, 84-79.