Η Μπάγερν "προσγείωσε" τη Χίμκι!

Η Χίμκι προερχόταν από τον θρίαμβο επί της Ρεάλ Μαδρίτης όμως η Μπάγερν Μονάχου "προσγείωσε" απότομα τους Ρώσους, επικρατώντας με 69-60 και πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στην Euroleague!

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε της Χίμκι με 69-60 στο Audi Dome, σημειώνοντας την πρώτη της νίκη στην εφετινή Euroleague! Από την άλλη πλευρά, αυτή ήταν η πρώτη ήττα των Ρώσων στη διοργάνωση, μια εβδομάδα μετά τον θρίαμβο επί της Ρεάλ.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Ο Τζέντοβιτς έδωσε την απαραίτητη ώθηση στους Βαυαρούς στα πρώτα λεπτά (σ.σ. είχε 12 πόντους με 4/4 δίπ. ως το 6'48"!), ενώ οι Ρίβερς, Τόμπσον και Ρένφρο συνυπόγραψαν τη νίκη. Από την άλλη πλευρά, οι πρωτοβουλίες των Σβεντ (16π., 6ριμπ., 6ασ.), Ογκούστιν (15π., 12ριμπ.) δεν ήταν αρκετές για τους φιλοξενούμενους.

Ο Νιχάντ Τζέντοβιτς ήταν εξαιρετικός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Χίμκι στο Audi Dome του Μονάχου. Για την ακρίβεια, οι Βαυαροί προηγήθηκαν 16-8 στο 6'48", με τον Βόσνιο να μετράει 12 πόντους με 4/4 δίποντα σε αυτό το διάστημα! Η Μπάγερν προηγήθηκε 19-8 κι εν συνεχεία οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 19-16 στα 29" για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Ο Ντιόν Τόμπσον έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της στο πρώτο ημίχρονο (+18), κάνοντας το 44-26 για τους Βαυαρούς που πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 45-31.

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς συνέχισε στο ίδιο τέμπο, ο K.C. Ρίβερς σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 58-46 (26'33") ενώ η Χίμκι έκανε επιμέρους σκορ 5-1 και μείωσε σε 59-51 στο 30'. Παρ' όλα αυτά οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση, προηγήθηκαν με +12 όταν ο Σαβάνοβιτς διαμόρφωσε το 67-55 κι εν τέλει έφτασαν στη νίκη με του υπέρ τους 69-60 μπροστά σε 6.000 φίλους τους που βρέθηκαν απόψε στο γήπεδο.