H Μιλάνο τράβηξε στον... πάτο την Μπαρτσελόνα

Η ψυχωμένη Αρμάνι Μιλάνο σόκαρε την Μπαρτσελόνα στην Βαρκελώνη και χάρη σε καλάθι του Ντάιρις Μπέρτανς στο τέλος πήρε τη νίκη με 83-81 και "ψαλίδισε" τις ελπίδες των Καταλανών για πρόκριση στα playoffs της EuroLeague.

Η Αρμάνι Μιλάνο παίζει για το γόητρο, κυνηγώντας το... θαύμα για να μπει στην πρώτη 8αδα της EuroLeague. Αυτό δεν την εμπόδισε ωστόσο να πάει στην Βαρκελώνη και να κερδίσει την Μπαρτσελόνα με 83-81 χάρη σε καλάθι του Ντάιρις Μπέρτανς και να...τραβήξει τους Καταλανούς μαζί της στον "πάτο".

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα οι δύο ομάδες έχουν πλέον ρεκόρ 7-14 και βρίσκονται 4 νίκες μακριά από την (7η) Χίμκι και την (8η) Μακάμπι. Και η αλήθεια είναι ότι με 8 αγωνιστικές να μένουν για το τέλος της διοργάνωσης το "τρένο" των playoffs μοιάζει πλέον να απομακρύνεται και για την Μπαρτσελόνα.

Η αλήθεια βέβαια είναι ότι το ξεκίνημα του αγώνα δεν έδειχνε τι θα ακολουθούσε. Κι αυτό γιατί η Μπαρτσελόνα κατάφερε να ξεφύγει άμεσα με 18-8 και 25-15 στην πρώτη περίοδο, δείχνοντας ότι είναι το αφεντικό. Και αυτό συνεχίστηκε και στο μεγαλύτερο μέρος της δεύτερης περιόδου, μετ ους Καταλανούς να ξεφεύγουν με 46-34. Η Αρμάνι ωστόσο φρόντισε κάπου εκεί να δείξει ότι έχει σφιγμό και με μία μικρή αντεπίθεση μείωσε σε 48-42 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι έγινε πλέον ντέρμπι, με τους φιλοξενούμενους να περνάνε μπροστά με 60-58 χάρη σε ένα σερί 8-0 και τελικά να πηγαίνουν στην τέταρτη περίοδο προηγούμενοι με 64-62. Εκεί πλέον το ματς έγινε.. ροντέο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι η Αρμάνι να ξεφύγει με 78-73 χάρη σε ένα μικρό ξέσπασμα. Η Μπαρτσελόνα όμως απάντησε άμεσα και ισοφάρισε αρχικά σε 79-79 με κάρφωμα του Χάνγκα και ακολούθως σε 81-81 χάρη σε 2/2 βολές του Τόμιτς. Στην επόμενη επίθεση των φιλοξενούμενων, με την επαναφορά να γίνεται από την πλάγια γραμμή, ο Μπέρτανς βγήκε από τα σκριν και σκόραρε για το 81-83 με 5 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος του αγώνα, με την Μπαρτσελόνα να χάνει στην συνεχεια 3 ευκαιρίες να στείλει το ματς στην παράταση, αφού αστόχησαν διαδοχικά κοντά στο καλάθι οι Ρίμπας, Κλαβέρ και Μοερμάν.

O MVP

Ο Άντριου Γκάουντλοκ ήταν ο ηγέτης της Αρμάνι Μιλάνο. Ο Αμερικανός γκαρντ κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο όταν η Μπαρτσελόνα ξέφυγε στο σκορ και έβαλε μεγάλα σουτ στο τέλος, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 20 πόντους με 5/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 1 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

TO ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Αρμάνι Μιλάνο ολοκλήρωσε τον αγώνα έχοντας το απίστευτο 61.7% στα δίποντα (29/47). Οι Ιταλοί "χτύπησαν" ανελέητα στο "ζωγραφιστό" την Μπαρτσελόνα, είτε με διεισδύσεις των περιφερειακών τους είτε τροφοδοτώντας τους ψηλούς τους και ειδικά τον Αρτούρας Γκουντάιτις, ο οποίος είχε 16 πόντους με 7/7 δίποντα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο μεγάλο σουτ του Ντάιρις Μπέρτανς στο φινάλε. Μέχρι εκείνο το σημείο ο Λετονός είχε μόλις 1/3 τρίποντα, αλλά δεν δίστασε να πάρει το μεγαλύτερο σουτ του αγώνα και να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, αφού η Μπαρτσελόνα έχασε στην τελευταία επίθεσή της 3 ευκαιρίες σε 5 δευτερόλετπα για να στείλει το ματς στην παράταση (κατά σειρά, Ρίμπας, Κλαβέρ και Μοερμάν).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο "Παλαού Μπλαουγκράνα" βρέθηκαν 4002 θεατές, με το γήπεδο να είναι... μισοάδειο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χρήστος Χριστοδούλου (Ελλάδα), Πιοτρς Παστούσιακ (Πολωνία), Μάριο Μάικιτς (Σλοβενία)

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-15, 48-42, 62-64, 81-83

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Αλόνσο): Ρίμπας 10 (2), Χάνγκα 4, Τζάκσον, Ναβάρο 7 (), Ερτέλ 7 (1), Οριόλα 2, Σάντερς 6, Κόπονεν 11 (1), Κλαβέρ 10 (1), Τόμιτς 14, Μοερμάν 10 (2)

ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζιάνι): Γκάουντλοκ 20 (2), Μίτσοβ 11 (1), Πάσκολο 12, Καλνιέτις, Ταρζέφσκι 5, Τσιντσιαρίνι, Αμπάς, Εμπαγιέ 2, Θίοντορ 10 (1), Μπέρτανς 5 (1), Τζέρελς 2, Γκουντάιτις 16 (7/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ)

Ομαδικά στατιστικά - Μπαρτσελόνα: 23/42 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 14/16 βολές, 27 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 9 λάθη, 1 κόψιμο

Ομαδικά στατιστικά - Μιλάνο: 29/47 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 10/17 βολές, 26 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 8 λάθη, 4 κοψίματα

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Μπαρτσελόνα αγωνίζεται εκτός έδρας κόντρα στην Μακάμπι για την 22η αγωνιστική της EuroLeague (8/2). Μία ημέρα αργότερα η Αρμάνι Μιλάνο αγωνίζεται εκτός έδρας κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα.