Η Μακάμπι τη νίκη, η Νταρουσάφακα τη διαφορά

Το ματς στο Τελ Αβίβ ήταν αλλοπρόσαλο και εν τέλει η Μακάμπι επικράτησε με 93-92... Η δε Νταρουσάφακα κατάφερε να χάσει με μόλις 1 πόντο και να έχει πλεονέκτημα, έστω κι αν στο τέλος είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Εξι σερί ήττες μετρούσε η Μακάμπι πριν από το ματς απέναντι στην Νταρουσάφακα. Και γνώριζε πως αν έχανε, η πρόκριση στα πλέι οφ της EuroLeague θα ήταν χαμένη υπόθεση από... τώρα. Παρότι έκανε τα εύκολα δύσκολα, πήρε τη νίκη με 93-92.

Η Μακάμπι προηγήθηκε με 53-36 στο ημίχρονο δίχως να κάνει λάθος για ένα 20λεπτο, βρέθηκε να χάνει με 69-74 στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου, αλλά έφτασε στην επικράτηση, μετά κόπων και βασάνων. Μάλιστα στα 0,5'' ο Γουοναμέικερ κέρδισε τρεις βολές και είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως έχασε την πρώτη.

Ο Μπλατ μάλιστα του έδωσε εντολή να ευστοχήσει στην τρίτη και να μην την χάσει ώστε οι παίκτες του να κυνηγήσουν την ισοφάρισε με επιθετικό ριμπάουντ, διότι προκτίμησε να καλύψει τη διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου (οι Τούρκοι είχαν κερδίσει με δύο πόντους).

MVP
Ο Σόνι Γουίμς ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο και έκανε και ό,τι ακριβώς χρειαζόταν στα τελευταία λεπτά. Είχε 24 πόντους με 4/5 βολές, 7/10 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 8 ασίστ και είχε 33 στην αξιολόγηση. Τι άλλο να έκανε;

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Μακάμπι έμοιαζε σαν να βρίσκεται πεσμένη στο καναβάτσο στο δεύτερο ημίχρονου, όταν το επί μέρους σκορ από το 20' μέχρι το 32' λεπτο ήταν 16-38!!! Η Νταρουσάφακα παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη και το 53-36 του ημιχρόνου έγινε 67-71 στο 30' κι λίγο μετά 69-74. Εκεί, όμως, οι γηπεδούχοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να σηκωθούν και με τη βοήθεια των 11.000 οπαδών τους να λυγίσουν τους Τούρκους και να φτάσουν στην νίκη. Προηγήθηκε ακόμα και με 93-84, στο τέλος κόντεψε να... αυτοκτονήσει και τελικά κατάφερε να χάσει τη διαφορά που θα της έδινε προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η αναλογία ανάμεσα σε ασίστ και λάθη είναι πάρα πολύ σημαντική στο μπάσκετ. Και η Μακάμπι άγγιξε το τέλειο στο πρώτο ημίχρονο. Εδωσε 15 ασίστ σε 20 αγωνιστικά λεπτά, την ίδια στιγμή που δεν έκανε λάθος. Ναι, καλά διαβάστε. Στο δεύτερο ημίχρονο η αναλογία άλλαξε, η Μακάμπι έκανε 9 λάθη, αλλά αυτό δεν της κόστισε.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Μακάμπι μπήκε αποφασισμένη στο γήπεδο και ο Σόνι Γουίμς την οδήγησε στο αρχικό 8-0 που ξεσήκωσε τον κόσμο στις εξέδρες. Τη σκυτάλη παρέλαβε ο Ραντ κι έτσι έγινε το 18-7 στο 5', για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με σκορ 29-14, με τους δύο παίκτες να έχουν μαζί τους 23 πόντους των γηπεδούχων.

Το 33-16 στο 12' έφερε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 17 με την Μακάμπι να παίζει ολοκληρωτικό μπάσκετ και το μόνο που κατάφερε η Νταρουσάφακα ήταν να μειώσει στο 15' σε 40-31 με τον Αντερσον. Η Μακάμπι δεν πτοήθηκε και αφού πήρε βοήθεια από τον Μίκελ, έκλεισε το ημίχρονο μπροστά σε 53-36.

Η Νταρουσάφακα προσπάθησε στην εκκίνηση της επανάληψης να επιστρέψει και τα κατάφερε. Μείωσε σε 59-50 στο 24', με τρίποντο του Κλάιμπερν και σε 61-53 με τον Μόερμαν. Ο Κλάιμπερν έκανε και το 61-56 στο 26' και δια χειρός του εξαιρετικού Αντε Ζίζιτς έγινε το 63-63 στο 27'. Η Νταρουσάφακα ολοκλήρωσε την ανατροπή του τρίτου δεκαλέπτου με τον Κλάιμπερν και τον Μόερμαν κι έτσι έγινε το 67-71 στο 30'.

Η Μακάμπι μείωσε σε 73-74 στο 33' και ο Λάντεσμπεργκ έδωσε εκ νέου προβάδισμα με 78-76 στο 35' και αμέσως μετά ο Σίλι έκανε το 83-78. Με τον Σόνι Γουίμς η Μακάμπι έφτασε να προηγείται με 93-84 στο 39', αλλά η Νταρουσάφακα μείωσε σε 93-90, μόλις 15'' πριν από το τέλος. Πήρε μάλιστα και την επόμενη κατοχή. Στα 0,5'' ο Γουοναμέικερ κέρδισε φάουλ, εκτέλεσε τρεις βολές, έβαλε τη δεύτερη και την τρίτη και γράφτηκε με το τελικό 93-92.