Η Λοκομοτίβ διέλυσε την Ζαλγκίρις

Η Λοκομοτίβ Κούμπαν του Γιώργου Μπαρτζώκα προηγήθηκε στο ημίχρονο με το επιβλητικό σκορ 53-17, κατατροπώνοντας την Ζαλγκίρις, νικώντας της στο τέλος με 80-50. Προκρίθηκε και μαθηματικά στο TOP-16.

Η Λοκομοτίβ Κούμπαν προκρίθηκε και μαθηματικά στο TOP-16, αφού νίκησε την Ζαλγκίρις με σκορ 80-50.

Η Λοκομοτίβ κυριάρχησε στο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, δίνοντας παράσταση για έναν ρόλο, καθώς στην ανάπαυλα της αναμέτρησης η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προηγήθηκε με το επιβλητικό σκορ 53-17, κάνοντας ό,τι ήθελε στο παρκέ σε άμυνα και επίθεση.

Τα στατιστικά του ματς

Οι δηλώσεις του ματς

Οι Λιθουανοί, πέρα ότι ήταν άστοχοι, μη καταφέρνοντας να σημειώσουν τρίποντο στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, είχαν εγκλωβιστεί στην εξαιρετική άμυνα των γηπεδούχων, με την δεύτερη περίοδο να μετρά σκορ 25-3.

Στο δεύτερο μέρος, η Λοκομοτίβ Κούμπαν άφησε το πόδι από το... γκάζι, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να χάνει την τέταρτη περίοδο (15-23), αλλά στο τέλος έφτασε τη νίκη επικρατώντας με σκορ 80-50.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Κλαβέρ που έκανε νταμπλ-νταμπλ (10π, 10ρ), εξαιρετικός και πάλι σε σκορ και δημιουργία ο Ντιλέινι (10π, 6ασ), καλή εμφάνιση από τον Βορόνοφ (15π, 2/3τρ), έκανε δουλειά ο Μπρόκχοφ (12π, 9ρ).

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 53-17, 65-27, 80-50