Η κριτική των παικτών του Ολυμπιακού στο ματς με την Αναντολού Εφές

ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / ΟΣΦΠ - ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - ANADOLU EFES (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο κοντός και ο ψηλός έκαναν πράγματα και θαύματα, ο backup σμολ φόργουορντ έγραψε ρεκόρ καριέρας και ο Ολυμπιακός κλείδωσε το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της EuroLeague. Το Sport24.gr αξιολογεί την εμφάνιση των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Μία νίκη στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές χρειαζόταν ο Ολυμπιακός για να "κλειδώσει" το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της EuroLeague. Και την πήρε στην 28η αγωνιστική, ρίχνοντας την Αναντολού Εφές στο καναβάτσο ( 89-82 ).

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στηρίχθηκε στους εντυπωσιακούς Σπανούλη - Μιλουτίνοφ, είδε τον Ιωάννη Παπαπέτρου να κάνει ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα, τον Γιώργο Πρίντεζη να αγγίζει το double-double και τον Βαγγέλη Μάντζαρη να γράφει... μισό triple-double, με αποτέλεσμα οι τελευταίοι δύο αγώνες της κανονικής περιόδου (με Ουνικάχα Μάλαγα εκτός και Ζάλγκιρις Κάουνας εντός έδρας) να έχουν σχεδόν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Το Sport24.gr αξιολογεί την εμφάνιση των δέκα παικτών που χρησιμοποιήθηκαν, με τους Μπόμπι Μπράουν - Κάιλ Γουίλτζερ να μην παίρνουν ευκαιρία και τον Κώστα Παπανικολάου να βρίσκεται μαζί με τους νεαρούς Τολιόπουλο - Αρσενόπουλο εκτός δωδεκάδας.

1. ΤΖΑΜΕΛ ΜΑΚΛΙΝ

Στατιστικά: 2 πόντοι (1/2 δίποντα, 0/2 βολές), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη σε 12:32 (-1 ranking)

Έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος της πρώτης περιόδου πάτησε για πρώτη φορά παρκέ ο Αμερικανός για να μείνει ελάχιστα στο παρκέ. Οι κακές αντιδράσεις στν άμυνα ανάγκασαν τον Σφαιρόπουλο να τον τραβήξει στον πάγκο, για να ζητήσει ο ΜακΛίν εξηγήσεις και να εκφράσει ο κόσμος την δυσαρέσκειά του . Γύρισε στο ματς προς τα τέλη της δεύτερης περιόδου, αστόχησε σε βολές στο 18' και έμεινε άποντος μέχρι το ημίχρονο. Με τον Μιλουτίνοφ σε δαιμονισμένη κατάσταση, είδε το μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου από τον πάγκο και μπήκε στο 29' για πετύχει τους πρώτους του πόντους, αλλά να μη γλιτώσει στο τέλος της βραδιάς την αρνητική αξιολόγηση. Κακή εμφάνιση για τον έμπειρο ψηλό, που έχασε και πόντους με το επεισόδιο που είχε με τον προπονητή του.

3. ΜΠΟΜΠΙ ΜΠΡΑΟΥΝ

Δεν χρησιμοποιήθηκε στο πρώτο μέρος και η αλήθεια είναι ότι έδειχνε απογοητευμένος, έμεινε στο DNP μέχρι το τέλος της βραδιάς.

6. ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ (starter)

Στατιστικά: 17 πόντοι (6/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές), 7 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη σε 32:42 (17 ranking)

Μπήκε στο ματς σε έναν πιο συμπληρωματικό ρόλο στην επίθεση, πέτυχε τους πρώτους του πόντους στο έβδομο λεπτό όταν έβαλε την μπάλα στο παρκέ και τελείωσε την φάση κοντά στο καλάθι, πριν πεισμώσει και σκοράρει γκολ-φάουλ για το 23-12 στο 8' και συνεχίσει με τρίποντο για το 26-12! Το ξέσπασμά του ήταν εντυπωσιακό, μετά από μία περίοδο στην οποία δεν είχε δείξει πολλά εν τη απουσία του Παπανικολάου, δεν συνέχισε όμως με την ίδια ένταση. Είχε προβλήματα στο μαρκάρισμα του Γουίμς, "έφαγε" τρίποντο από τον Μότουμ για το 51-49 στο 23', έκανε όμως ένα δυναμικό κάρφωμα για το 64-53 στο 27' και έβαλε γκολ-φάουλ για το 75-68 στο 33' πριν καρφώσει για το 85-78 και κλειδώσει και την νίκη, αλλά και το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της EuroLeague. Έκανε ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα, για λίγο του ξέφυγε και δεύτερο ατομικό ρεκόρ στην αξιολόγηση.

7. ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΠΑΝΟΥΛΗΣ (starter)

Στατιστικά: 17 πόντοι (6/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές), 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 λάθη σε 27:24 (22 ranking)

Έδωσε την πρώτη του ασίστ στον Μιλουτίνοφ που κάρφωσε για το 4-0, ταλαιπώρησε Μπαλμπάι και Σίμον, πάσαρε ξανά στον Σέρβο σέντερ που τελείωσε την φάση για το 9-2, αστόχησε στο πρώτο του τρίποντο που έγινε υπό κακές προϋποθέσεις στο τέλος επίθεσης, συνέχισε όμως με δίποντο με την βοήθεια του ταμπλό για το 13-8 στο πέμπτο λεπτό, πέτυχε νέο δίποντο για το 15-10 και πρόσθεσε γκολ-φάουλ για το 20-12. Έριξε στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο, έψαξε περισσότερο την δημιουργία στις αρχές της τρίτης περιόδου, έδωσε την τέταρτη ασίστ του στον Παπαπέτρου που σκόραρε λέι-απ για το 55-51, έβαλε γκολ-φάουλ για το 59-51 και πέτυχε και δεύτερο γκολ-φάουλ για το 62-51! Γύρισε τον διακόπτη για άλλη μία φορά, έδωσε την ασίστ για το γκολ-φάουλ του Μιλουτίνοφ (67-53), πριν βάλει την υπογραφή του με τρίποντο για το 89-82 που έκρινε οριστικά την αναμέτρηση. Εξαιρετικά γεμάτη εμφάνιση από τον αρχηγό του Ολυμπιακού, που βρίσκεται κι αυτός, όπως κι ο Μιλουτίνοφ, σε εξαιρετική κατάσταση.

11. ΝΙΚΟΛΑ ΜΙΛΟΥΤΙΝΟΦ (starter)

Στατιστικά: 20 πόντοι (8/9 δίποντα, 4/5 βολές), 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη σε 27:22 (29 ranking)

Κάρφωσε για το 4-0 αφού πρώτα πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, συνεργάστηκε άψογα με τον Σπανούλη, έβαλε βολές για το 7-0 στο 2', ξανακάρφωσε για το 9-2 μετά από νέα ασίστ του "Kill-Bill", πέτυχε και τρίτο καλάθι για το 11-8 βάζοντας το κορμί του σε καλή θέση. Έπαιξε σχεδόν όλο το πρώτο δεκάλεπτο για να γράψει 8/4, γύρισε γρήγορα καθώς ο Σφαιρόπουλος είχε πρόβλημα με την άμυνα του ΜακΛίν, δεν ήταν το ίδιο εντυπωσιακός, επέστρεψε όμως στα καρφώματα στην έναρξη του δεύτερου μέρους και έκανε καλή δουλειά στο μαρκάρισμα του Ντάνστον που πάντως έβρισκε τρόπους για να σκοράρει. Σκόραρε γκολ-φάουλ για το 67-53 από ασίστ ποιου άλλου, του Σπανούλη, πρόσθεσε άλλους δύο πόντους με φόλοου για το 69-53 και έκανε ρεκόρ καριέρας (20π.) πριν "βγει" το τρίτο δεκάλεπτο. Γύρισε στα τελευταία λεπτά για να μαζέψει ριμπάουντ, να δώσει ασίστ και να γράψει και δεύτερο career-high , αυτή τη φορά στην αξιολόγηση. Στα τελευταία 14 ματς σε Ελλάδα και Ευρώπη έχει 65/77 δίποντα (85%).

13. ΓΙΑΝΙΣ ΣΤΡΕΛΝΙΕΚΣ

Στατιστικά: 7 πόντοι (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα), 2 ασίστ, 2 λάθη σε 17:20 (3 ranking)

Άλλαξε τον Σπανούλη στο όγδοο λεπτό και στο τέλος της πρώτης περιόδου διέσχισε όλο το γήπεδο για να σκοράρει λέι-απ για το 30-15. Ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με πάσα που δεν είδε ποτέ ο ΜακΛίν, πριν βάλει τρίποντο από την κορυφή για το 33-17 και συνεχίσει να απειλεί την άμυνα της Αναντολού Εφές. Δεν το έκανε στο δεύτερο μέρος και έμεινε και πάλι χαμηλά. Ψάχνει ένα μεγάλο ματς, ίσως το κάνει απέναντι στην Ουνικάχα Μάλαγα ή την Ζάλγκιρις όπου λογικά θα παίξει περισσότερο.

14. ΚΙΜ ΤΙΛΙ

Στατιστικά: 6 πόντοι (0/1 δίποντο, 2/2 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 2 λάθη σε 14:31 (6 ranking)

Αντικατέστησε τον Πρίντεζη στο 7', αστόχησε στην πρώτη του προσπάθεια, έκανε ένα λάθος και έδωσε γκολ-φάουλ στον Ντέρικ Μπράουν που μείωσε στο 28-15. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έχασε μια μάχη από τον Στίματς κοντά στο καλάθι και όλα έδειχναν εναντίον του, μέχρι να βάλει τρίποντο από την αριστερή γωνία για το 36-19 στο 12'. Πέτυχε και δεύτερο, ξανά από την αριστερή γωνία, για το 80-72 στο 35' και έκλεισε την βραδιά με... μισό double-double χωρίς ωστόσο να εντυπωσιάσει. Είχε καλές στιγμές, είχε μερικές κακές, ήταν όμως θετικός.

15. ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΡΙΝΤΕΖΗΣ (starter)

Στατιστικά: 11 πόντοι (3/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/8 βολές), 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος σε 25:29 (17 ranking)

Έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα με τον γνωστό του τρόπο, έκλεψε την μπάλα για να ανοίξει τον αιφνιδιασμό, να κερδίσει φάουλ και να βάλει 1/2 για το 5-0. Δεν συνέχισε στις ίδιες στροφές, άφησε τους συμπαίκτες του να τραβήξουν περισσότερο κουπί στην επίθεση και αντικαταστάθηκε στο έβδομο λεπτό. Γύρισε στα μέσα της δεύτερης περιόδου, πέτυχε άλλα δύο καλάθια και κράτησε τους Τούρκους σε απόσταση όταν είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση. Άγγιξε το double-double, ήταν μια μόνιμη απειλή για την άμυνα της Αναντολού Εφές, δεν ξεπέρασε τα 25 λεπτά και λογικά στα τελευταία δύο ματς θα πάρει ακόμη περισσότερες ανάσες γιατί τις χρειάζεται όσο κανείς άλλος.

17. ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΜΑΝΤΖΑΡΗΣ

Στατιστικά: 5 πόντοι (0/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 26:53 (12 ranking)

Γύρισε στην δωδεκάδα, αντικατέστησε στο πέμπτο λεπτό τον μέτριο Ρόμπερτς, πήρε γρήγορα ένα ριμπάουντ, έδωσε μία ασίστ, έπαιξε καλές άμυνες στον ΜακΚόλουμ, έβαλε και δύο βολές για το 28-12. Σε 10:22 στο πρώτο μέρος είχε 2/3/3 και 9 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης. Γύρισε γρήγορα στο ματς, καθώς ο Ρόμπερτς έκανε νωρίς στην τρίτη περίοδο το τρίτο του φάουλ, στο 27' έκλεψε την μπάλα από τον Τόνι Ντάγκλας και έδωσε την ασίστ για το κάρφωμα του Παπαπέτρου (64-53), είχε τρομερή ενέργεια και στο 37' πέτυχε τρίποντο για το 83-76 που πανηγυρίστηκε πολύ έντονα! Έπαιξε πολύ, είχε "φρέσκα" πόδια και έγραψε... μισό triple-double. Χρειαζόταν μια τέτοια εμφάνιση για να νιώσει ξανά δυνατός.

22. ΜΠΡΑΙΑΝ ΡΟΜΠΕΡΤΣ (starter)

Στατιστικά: 4 πόντοι (0/1 τρίποντο), 1 ασίστ σε 13:07 (1 ranking)

Έμεινε στην πεντάδα παρά την επιστροφή του Μάντζαρη στην δωδεκάδα του Ολυμπιακού, πήρε το πρώτο του σουτ μετά από τρία λεπτά αγώνα αλλά βρήκε σίδερο από την κορυφή, έχασε ριμπάουντ και προσωπικές άμυνες και στο 5' αντικαταστάθηκε. Άλλο τόσο έπαιξε στο δεύτερο δεκάλεπτο για να σκοράρει τους πρώτους του πόντους από την γραμμή των βολών και να μείνει εκεί μέχρι το ημίχρονο. Στην έναρξη της τρίτης περιόδου έκανε το τρίτο του φάουλ και γύρισε στον πάγκο, το ίδιο γρήγορα έκανε και το τέταρτο φάουλ του, όμως είδε τον προπονητή του να τον κρατά στο ματς. Πρόσθεσε 2/2 βολές για το 77-70 (μία έχει χάσει όλη τη σεζόν!!!) και στην επόμενη άμυνα έκανε και το πέμπτο του φάουλ για να καθίσει οριστικά πλέον στον πάγκο έχοντας δώσει ελάχιστα πράγματα στην ομάδα του.

33. ΚΑΙΛ ΓΟΥΙΛΤΖΕΡ

Ο μοναδικός που δεν χρησιμοποιήθηκε από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο.

34. ΧΟΛΙΣ ΤΟΜΠΣΟΝ

Στατιστικά:

Πέρασε στο ματς 21.8" πριν το τέλος της πρώτης περιόδου ως δεύτερος στο rotation των small forwards, όμως έπαιξε ελάχιστα, μόλις 160 δευτερόλεπτα, πριν ο Σφαιρόπουλος τον τραβήξει πίσω στον πάγκο και δημιουργηθεί μια μικρή ένταση μεταξύ τους . Δεν πήρε άλλη ευκαιρία μέχρι το φινάλε, αντίθετα με τον ΜακΛίν.