Η Φενέρμπαχτσε νίκησε στην παράταση την Μπαρτσελόνα

Με τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του, η Φενέρμπαχτσε νίκησε στην παράταση την Μπάρτσα με 68-65.

Στο θρίλερ της Πόλης, η Φενέρμπαχτσε ήθελε πάση θυσία τη νίκη και τελικά την πήρε στην παράταση. Το 68-65 ήρθε με μεγάλη δυσκολία για την τουρκική ομάδα, απέναντι στην Μπαρτσελόνα που δεν χαρίστηκε στον αντίπαλο, παρότι αδιάφορη βαθμολογικά. Ο Μπόγκνταν Μπογκντάβιτς καθάρισε στα κρίσιμα σημεία για την Φενέρ, ενώ επέστρεψε στις θετικές παρουσίες ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος Ο Κώστας Σλούκας ξεπέρασε τις 400 ασίστ και έφτασε τους 1.000 πόντους στην EuroLeague.

MVP

O Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς δεν ήταν καλός μέχρι το 24', αλλά σε όλα τα κρίσιμα σημεία του αγώνα σήκωσε στις πλάτες του την Φενέρ. Εβαλε 7 πόντους στην παράταση, ισοφάρισε το ματς στην κανονική διάρκεια και το έστειλε στην παράταση. Είχε 15 πόντους με 3/6 δίποντα και 3/7 τρίποντα, πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκανε 4 κλεψίματα, είχε 17 στην αξιολόγηση. Με βάση την στατιστική Ούντο και Σλούκας ήταν καλύτεροι, αλλά το ματς το έκρινε ο Σέρβος.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς ισοφάρισε 5'' πριν από τη λήξη (58-58), έστειλε το ματς στην παράταση και από τη στιγμή που η Φενέρ έμεινε ζωντανή στο παιχνίδι, ήταν ξεκάθαρα στο χέρι της να νικήσει το παιχνίδι. Κάτι που έγινε και πάλι στις λεπτομέρειες, όμως όλα τα λεφτά ήταν το καλάθι του Σέρβου στην κανονική διάρκεια.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο σκόραρε με ένα εκτός ισορροπίας σουτ 5:44 πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου και έφτασε στους 4 πόντους στο ματς... Ομως το πιο σημαντικό απ' όλα ήταν πως έφτασε στους 4.000 πόντους στην EuroLeague, όλους φυσικά με την φανέλα της Μπαρτσελόνα. Επίσης, ο Κώστας Σλούκας ξεπέρασε τις 400 ασίστ και έφτασε τους 1.000 πόντους στην EuroLeague... Ο Τόμιτς έφτασε τα 1.121 ριμπάουντ και ξεπέρασε τον 8ο Μάικ Μπατίστ (1.117) και έφτασε τον 7ο Αντώνη Φώτση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Βίκτορ Κλαβέρ πέτυχε τους 10 πρώτους πόντους της Μπαρτσελόνα και κάπως έτσι το σκορ έγινε 10-10 στο 7'. Οταν δε ο Ισπανός είχε την συμπαράσταση τουτ Ράις, οι Καταλανοί βρέθηκαν στο +4 (11-15) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Φενέρ αντέδρασε και με τον Κάλινιτς να βοηθάει και στις δύο πλευρές του γηπέδου, άλλαξε τη ροή του ματς. Ο Σλούκας εκτέλεσε και οργάνωσε από τη δική του πλευρά και στο 16΄ το σκορ έγινε 24-20. Παρ' όλα αυτά η Μπαρτσελόνα απάντησε άμεσα και οι Ράις, Βεζένκοβ έγραψαν το 26-31 στο 19'. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 30-31 το ημίχρονο.

Η Φενέρμπαχτσε με τον Ντατόμε να δίνει το σύνθημα προηγήθηκε με 40-33 στο 23' και έδειξε να κυριαρχεί απόλυτα στο παρκέ. Η Μπαρτσελόνα με μικρό σερί 0-5 μείωσε σε 40-38 και αμέσως μετά ο Ράις έκανε και το 42-41 (στο 28'). Πάλι ο Αμερικανός με τρίποντο έβαλε πάλι μπροστά τους φιλοξενούμενους (42-44), για να λήξει το δεκάλεπτο με 44-46.

Ο Μαχμούτγλου και ο Κάλινιτς με δύο συνεχόμενα τρίποντα έδωσαν εκ νέου ώθηση στην Φενέρ (50-46), αλλά η Μπάρτσα δεν παραδόθηκε και στο 36' ο πίνακας έγραφε 51-54, χάρη σε τρίποντο του Ράις. Ο Περπέρογλου έκανε το 51-56, αλλά ο Μπογκντάνοβιτς με μεγάλο τρίποντο ισοφάρισε σε 56-56.

Στα 43'' ο Τόμιτς έκανε το 56-58 και στα 35'' ο ίδιος έκλεψε την μπάλα σε πάσα του Σλούκα. Ο Κλαβέρ έχασε την μπάλα και η Φενέρ ισοφάρισε στα 5'' με τον Μπογκντάνοβιτς (58-58). Στην τελευταία επίθεση ο Ράις δεν μπόρεσε να σκοράρει και το ματς οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση συνεχίστηκε η μάχη, με τον Μπογκντάνοβιτς να βάζει 7 καθοριστικούς πόντους και να κάνει το 65-63 μόλις 40'' πριν από το τέλος. Ο Σλούκας με 2/2 βολές έκανε το 67-63 στα 20'', στα 10'' έγραψε το τελικό 68-65 με 1/2 βολές και ο Κόπονεν έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει εκ νέου με τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 30-31, 44-46, 58-58, 68-65