Η Φενέρμπαχτσε ισοπέδωσε τους Πρωταθλητές Ευρώπης

Η Φενέρμπαχτσε έκανε ό,τι ήθελε στην Ulker Sports Arena απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης, την οποία διέσυρε (100-78) για να διπλασιάσει τις νίκες της στα playoffs (2-0). Η σειρά μεταφέρεται στην Ισπανία (19/4) με την τουρκική ομάδα να έχει τη δυνατότητα να "σκουπίσει" τους Πρωταθλητές Ευρώπης!

Διασυρμός! Με μία λέξη ό,τι έγινε απόψε στην Ulker Sports Arena, εκεί όπου η Φενέρμπαχτσε ισοπέδωσε τη Ρεάλ Μαδρίτης (100-78) στον δεύτερο αγώνα των playoffs της Euroleague. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κυριάρχησε από νωρίς στο παρκέ, διπλασίασε τις νίκες της σε βάρος των Πρωταθλητών Ευρώπης (2-0) και πλέον χρειάζεται μία ακόμη για να πάρει το εισιτήριο για το Final Four του Βερολίνου. Μπορεί μάλιστα να τα καταφέρει βγάζοντας "σκούπα" εφόσον κερδίσει την Τρίτη (19/4) στην ισπανική πρωτεύουσα.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι γηπεδούχοι ήταν το απόλυτο αφεντικό του αγώνα από την αρχή της αναμέτρησης, με τη διαφορά να φτάνει το +30 (74-44 στο 28'09'') για να μην υπάρξουν... αμφιβολίες για τον νικητή! Είναι χαρακτηριστικό πως οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς τελείωσαν το παιχνίδι με 25/42 δίποντα (59%) και 11/27 τρίποντα (40%), με τους Έκπε Ούντο (18π.), Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (16π.), Νίκολα Κάλινιτς (17π.), Μπόμπι Ντίξον (14π.) και Λουίτζι Ντατόμε (12π.) να σκοράρουν διψήφιο αριθμό πόντων, την ώρα που ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ (15π.) ήταν ο μοναδικός παίκτης της "Βασίλισσας" που προσπάθησε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το 2ο λεπτό (8-8), αφού στη συνέχεια άρχισε η... κατηφόρα στο παρκέ. Οι παίκτες της Φενέρμπαχτσε ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, την ώρα που αυτοί της Ρεάλ Μαδρίτης απλά... παρακολουθούσαν. Έτσι, οι γηπεδούχοι "έτρεξαν" σερί 13-0 για το +13 (21-8 στο 8'), έχοντας μέχρις εκείνο το σημείο 9/11 σουτ εντός παιδιάς.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη Φενέρμπαχτσε να διατηρεί μια διαφορά ασφαλείας (27-14), η οποία βέβαια μεγάλωνε λεπτό με το λεπτό. Έφτασε στο +20 (34-14) στο 13' με τον Ρίκι Χίκμαν να βρίσκει τον στόχο από τα 6μ75, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Νίκολα Κάλινιτς, για να διαμορφώσει το +27 (46-19), με τους παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να συνεχίζουν να βλέπουν το αντίπαλο καλάθι σαν βαρέλι (19/28 εντός παιδιάς).

Το +25 (54-29) της ανάπαυλας έβαζε πρόωρο τέλος στις φιλοδοξίες της Ρεάλ Μαδρίτης να "σπάσει" την έδρα των Τούρκων, πόσω μάλλον το +30 (74-44) του 28ου λεπτού, με τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ να παλεύει μόνος του εναντίον όλων για να κρατήσει σε πιο... φυσιολογικά επίπεδα την ήττα της ομάδας του. Εν τέλει, η Φενέρμπαχτσε πήρε τη νίκη και το 2-0 στα playoffs με τον Μελίχ Μαχμούτογλου να είναι ο παίκτης που "έγραψε" την κατοστάρα με σουτ τριών πόντων λίγο πριν το τέλος (100-78), την ώρα που οι Πρωταθλητές Ευρώπης απογοήτευσαν με την εμφάνισή τους απέναντι σε έναν αντίπαλο που "δάγκωνε" από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό!

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 54-29, 76-48, 100-78.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Χίκμαν 6 (2), Ερσέκ, Ούντο 18, Μαχμούτογλου 6 (2), Άντιτς 9 (1), Μπογκντάνοβιτς 16 (3), Σλούκας 2, Αρνά, Ουγκιουρλού, Κάλινιτς 17, Ντίξον 14 (1), Ντατόμε 12 (2).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Ρίβερς 5, Ρούντι 6 (2), Νοτσιόνι 3 (1), Ντόνσιτς 10 (1), Ματσιούλις 7, Ρέγιες 5 (1), Σέρχιο 15 (2), Αγιόν 4, Κάρολ 6, Γιουλ 5 (1), Ερνανγκόμεζ 4, Τέιλορ 8 (2).