Η Φενέρμπαχτσε διέλυσε στο Μόναχο την Μπάγερν

Η Φενέρμπαχτσε διέλυσε στο Μόναχο την Μπάγερν, την οποία και νίκησε εύκολα με σκορ 67-84, έχοντας για πρωταγωνιστές τον "μπόμπερ" Ντίξον (25π, 7/13τρ) και τους Ντατόμε (17π), Άντιτς (10π).

Για τον πρώτο όμιλο της Euroleague, στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής, η Φενέρμπαχτσε σημείωσε την 5η νίκη στη διοργάνωση (5-1), καθώς διέλυσε μέσα στο Μόναχο την Μπάγερν με σκορ 67-84. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 30-50, με τον "εκτελεστή" Ντίξον να... βομβαρδίζει από την περιφέρεια, τελειώνοντας το ματς με 7/13 τρίποντα. Στο 3-3 οι Γερμανοί, 21 ασίστ και μόλις 8 λάθη για τους Τούρκους.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε δυνατά μέσα στο Μόναχο και προηγήθηκε με σκορ 2-16 στο 4', έχοντας για πρωταγωνιστή τον δραστήριο Ντίξουν με 16 πόντους στο δεκάλεπτο. Η τουρκική ομάδα ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο όντας στο +20 (10-30).

Στη δεύτερη περίοδο με τα τρίποντα των Ντατόμε, Άντιτς και Μαχμούτογλου, η Φενέρμπαχτσε πήγε στο +22 (22-44) στο 15', με το ημίχρονο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με το επιβλητικό σκορ 30-50.

Στη τρίτη περίοδο, η Φενέρμπαχτσε συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ρυθμού, με τον Τέιλορ με τρίποντο να μειώνει σε 43-58 στο 16', με το 48-67 να είναι το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, με το παιχνίδι να έχει αποκτήσει εδώ και ώρα διαδικαστικό χαρακτήρα, ο Κάλινιτς έφερε την διαφορά στο +21 (61-82), με τους Τούρκους να κερδίζουν στο τέλος το ματς με σκορ 67-84.

*Ο Κώστας Σλούκας δεν αγωνίστηκε στην αναμέτρηση και έμεινε εκτός αποστολής λόγω ενοχλήσεων στον ώμο.

Τα δεκάλεπτα: 10-30, 30-50, 48-67, 67-84