Γαλατάσαραϊ - Μακάμπι 84-90

Η Μακάμπι ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και πανηγύρισε σπουδαία νίκη στο Abdi Ipekci επί της Γαλατάσαραϊ με 84-90.

Η Γαλατάσαραϊ είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με τη Μακάμπι όμως ο Ρίκι Χίκμαν (24π. με 8/11 δίπ.) πήρε από το... χέρι την ''ομάδα του λαού'' και την οδήγησε στη νίκη επί των Τούρκων με 84-90, στην πρεμιέρα του TOP-16 της Euroleague.

Οι δηλώσεις του αγώνα

Τα στατιστικά του αγώνα

Ένας ''πρώην'' παρ' ολίγο να κάνει τη ζημιά στη Μακάμπι που ''έχασε'' τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη στις αρχές της δεύτερης περιόδου με τρίτο φάουλ. Ο λόγος, φυσικά, για τον Κάρλος Αρόγιο που τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 11 πόντους και 3/4 τρίποντα, διατηρώντας τη Γαλατάσαραϊ στη θέση του οδηγού απέναντι στους Ισραηλινούς που έμοιαζαν με ομάδα χωρίς ταυτότητα σε αυτό το διάστημα. Κι όμως, η ''ομάδα του λαού'' προηγήθηκε 7-14 με τον Χίκμαν (6π. με 3/3 δίπ.) ενώ ο Τάιους έστειλε τη διαφορά στο +8 (17-25) πριν ακολουθήσει το ξέσπασμα της Γαλατά!

Οι Τούρκοι ''έτρεξαν'' επιμέρους σκορ 20-6 και προηγήθηκαν 37-31 με τον Γκιουλέρ στο 16'13'', ''χτυπώντας'' από την περιφέρεια. Ο Εντέρ Αρσλάν με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 39-31 ενώ ο Σινάν Γκιουλέρ έκανε το 43-34 για τη Γαλατάσαραϊ στα 2'12'' για τη λήξη του ημιχρόνου. Το τρίποντο του Αρόγιο διαμόρφωσε το 47-40 του ημιχρόνου για τους Τούρκους που είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ (18-12) ενώ εκμεταλλεύτηκαν το σουτ πίσω από τα 6μ.75 (7/15).

Στην επανάληψη ο Έρτσεγκ (9π. με 2/3 δίπ.) έκανε το 49-40, για να ακολουθήσει η αντεπίθεση της Μακάμπι που μείωσε αρχικά σε 51-48 με 2/2 βολές του Χίκμαν. Η Γαλατάσαραϊ άντεξε στην πίεση και προηγήθηκε 56-49 με νέο τρίποντο του Αρόγιο ωστόσο ο Ντέβιν Σμιθ μείωσε σε 61-57. Ο Ντέιβιντ Μπλου μείωσε σε απόσταση... αναπνοής (63-61) στα 48'' για τη λήξη της τρίτης περιόδου ενώ ο εξαιρετικός Χίκμαν διαμόρφωσε το 65-63 στο 30'.

Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά για τη Γαλατάσαραϊ, ο Ταϊρίς Ράις έβαλε μπροστά στο σκορ τη Μακάμπι με 65-66 στο 30'14''! Το τρίποντο του Αρσλάν (71-66) έδωσε ισχνό προβάδισμα στη Γαλατά όμως ο Χίκμαν (17π. με 7/10 δίπ.) έδωσε ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 71-72 στο 34'30''. Τα τρίποντα των Σμιθ, Οχαγιόν έκαναν το 74-82 στα -2'46'' για τη Μακάμπι που επέβαλε τον ρυθμό της κόντρα στη Γαλατάσαραϊ που μπλόκαρε επιθετικά.

Ο Ρίκι Χίκμαν εκτόξευσε τη διαφορά στο +10 (77-87) για την ''ομάδα του λαού'' στα 1'22'' για τη λήξη. Οι Τούρκοι έστειλαν τους παίκτες της Μακάμπι στις βολές, με τον Μπλου να διαμορφώνει το 81-88. Το μόνο που κατάφερε η Γαλατάσαραϊ ήταν να μειώσει σε 84-88 με τρίποντο του Γκιουλέρ στα 9''. Έτσι η Μακάμπι έκανε ποδαρικό στα θετικά αποτελέσματα στο TOP-16, επικρατώντας με 84-90.