Γαλατάσαραϊ - Ερυθρός Αστέρας 110-103

Ο Ζόραν Έρτσεγκ με ''τρελό'' τρίποντο έστειλε το ματς με τον Ερυθρό Αστέρα στην παράταση. Εν τέλει η Γαλατά χρειάστηκε το δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο (110-103) για τη νίκη! Ρεκόρ ασίστ (17) ο Ουίλιαμς.

Ο Ζόραν Έρτσεγκ έκανε τα πάντα κόντρα στον Αστέρα. Τελείωσε το ματς με 32 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 ασίστ και 10 κερδισμένα φάουλ ενώ πέτυχε ένα ''τρελό'' τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου που έστειλε το ματς με τους Σέρβους στην πρώτη παράταση.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Εν τέλει, οι Τούρκοι χρειάστηκαν το δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο για να επικρατήσουν με 110-103 και να διατηρήσουν ζωντανές τις ελπίδες πρόκρισης στο TOP-16. Πάντως Αστέρας κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά της νίκης στο Βελιγράδι (+8, 76-68) με 2/2 βολές του Λούκα Μίτροβιτς σε ''νεκρό'' χρόνο. Επίσης, οι 17 ασίστ του Μάρκους Ουίλιαμς αποτελούν ρεκόρ στην Euroleague ενώ ο Κάρλος Αρόγιο αγωνίστηκε 50'!

Η Γαλατάσαραϊ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Έρτσεγκ και προηγήθηκε με +9 (12-3, 3'53''), έπειτα από τρίποντο του Σέρβου φόργουορντ. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, ''έτρεξαν'' σερί 8-0 και μείωσαν σε 12-11 όμως η Γαλατά έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 22-16. Οι Τούρκοι του Εργκίν Αταμάν άντεξαν στην πίεση του Αστέρα και προηγήθηκαν 29-22, με 2/2 βολές του Αρσλάν όμως οι Σέρβοι κράτησαν επαφή με το σκορ και μείωσαν στο 45-40 του ημιχρόνου, με τους πρώτους πόντους του Μάρκους Γουίλιαμς στον αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν την μπάλα στο ''ζωγραφιστό'' με τον Μπόμπαν Μαριάνοβιτς, πήραν πόντους από τον Κάλινιτς, ''έτρεξαν'' σερί 14-0 και προηγήθηκαν με 45-54, στο 23'40''! Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν ωστόσο ο Λούκα Μίτροβιτς διαμόρφωσε το 54-63 στο 30', φτάνοντας τους 20 προσωπικούς πόντους σε αυτό το διάστημα. Ο Ερυθρός Αστέρας είχε τον έλεγχο και προηγήθηκε με +6 (67-73, 36'09''), με 1/2 βολές του Μαριάνοβιτς όμως ο συγκλονιστικός Έρτσεγκ μείωσε σε απόσταση... βολής (72-73).

Τα δυο τρίποντα του Νίκολα Κάλινιτς στα τελευταία λεπτά (72-76 στο 38'02'', 77-79 στο 39'21'') διατηρούσαν τη Zvezda μπροστά στο σκορ ενώ ο Μαριάνοβιτς με 2/2 βολές έκανε το 79-82 στα 9'' για τη λήξη. Παρ' όλα αυτά, ο Έρτσεγκ είχε τον τελευταίο λόγο, σκόραρε σε ένα ''τρελό'' τρίποντο λίγο πιο μπροστά από το κέντρο του γηπέδου κι έστειλε το ματς στην παράταση! Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Κάρλος Αρόγιο ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 89-87 όμως ο Μίτροβιτς απάντησε με τον ίδιο τρόπο (89-90). Ο Νίκολα Κάλινιτς με παλικαρίσιο καλάθι διαμόρφωσε το 91-94 όμως ο Γκιουλέρ ισοφάρισε με γκολ-φάουλ, στα 44'' για τη λήξη!

Τι ακολούθησε; Ο Αστέρας πέρασε την μπάλα στο ''ζωγραφιστό'' με τον Μαριάνοβιτς, ο Σέρβος κέρδισε φάουλ από τον Γκονλούμ κι έκανε το 94-96 με 2/2 βολές στα 24''. Ο Αρόγιο κέρδισε φάουλ από τον Λάζιτς (96-96) και η τελευταία επίθεση ανήκε στους Σέρβους. Ο Γουίλιαμς πήρε τον διάδρομο όμως δεν κατάφερε να φτάσει ως το καλάθι και το παιχνίδι πήγε στη δεύτερη παράταση! Εκεί οι Τούρκοι έκαναν σερί 6-0 και προηγήθηκαν με +5 (102-100), στα 2'15'' για τη λήξη. Εν τέλει η ομάδα του Εργκίν Αταμάν επικράτησε με 110-103 ενώ ο Αστέρας κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά της νίκης στο Βελιγράδι (+8, 76-68) με 2/2 βολές του Λούκα Μίτροβιτς σε ''νεκρό'' χρόνο.