Γαλατασαράι - Ζιελόνα Γκόρα 76-57

Τη νίκη που χρειαζόταν για να τερματίσει στην δεύτερη θέση του ομίλου της, πίσω από τον Ολυμπιακό, πήρε η Γαλατασαράι επί της Ζιελόνα Γκόρα.

Οι Τούρκοι δεν συνάντησαν ιδιαίτερες δυσκολίες απέναντι στους Πολωνούς, τους οποίους νίκησαν με 76-57 χάρη στην εξωπραγματική απόδοση των τριών ψηλών τους.

Οι δηλώσεις του αγώνα

Τα στατιστικά του αγώνα

Ο Ζόραν Έρτσεγκ ισοφάρισε το ατομικό του ρεκόρ (19 πόντοι) σε μόλις 21 λεπτά συμμετοχής, ο Μίλαν Μάτσβαν πρόσθεσε 18 με έξι ριμπάουντ και ο εξαιρετικός το τελευταίο διάστημα Φουρκάν Αλντεμίρ άλλους 11 με 16 "σκουπίδια" και 4 ασίστ. Την ίδια στιγμή, οι Πολωνοί έβλεπαν τον αστέρα τους, τον Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς να αντιμετωπίζει από νωρίς πρόβλημα με φάουλ και τους υπόλοιπους να παρασύρονται στη μετριότητα και την απογοήτευση από τον αποκλεισμό από το Top-16. Μόνο ο Λούκασζ Κόσζαρεκ (11 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 κερδισμένα φάουλ) στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων.

Η Γαλατά τελείωσε το παιχνίδι με 46% στα δίποντα (20/43), 29% στα τρίποντα (7/24) και 75% στις βολές (15/20), είχε δυο ριμπάουντ λιγότερα από τους αντιπάλους της (40 έναντι 42), αλλά τρομερή αναλογία ασίστ/λαθών (24/6). Η Ζιελόνα, από την άλλη, η οποία θα συνεχίσει πλέον στο Eurocup, είχε 48% στα δίποντα (21/43), 16% στα τρίποντα (4/24), 42% στις βολές (3/7), 14 τελικές πάσες και 13 λάθη.

Ο Ντραγκίσεβιτς ξεκίνησε το παιχνίδι εντυπωσιακά, έβαλε μπροστά με 5-11 την ομάδα του, όμως έκανε δυο γρήγορα φάουλ και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν. Έκαναν ένα ξέσπασμα για να περάσουν μπροστά με 16-13 και 20-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου, με τον Ντραγκίσεβιτς να έχει φτάσει τους 11 πόντους, αλλά να βλέπει ένα επί μέρους 19-4 για το 24-15 της Γαλατά. Ο Ματσβαν αρχικά και ο Ντόμερκαντ στη συνέχεια έκαναν θραύση στην επίθεση, με τους Τούρκους να "χτίζουν" διψήφια διαφορά (29-18) και να φτάνουν μέχρι και το +13 (37-24) λίγο πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο (41-30).

Λίγο μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Ντραγκίσεβιτς έκανε το τέταρτο προσωπικό φάουλ και αποχώρησε από το ματς έχοντας παίξει μόλις 17 λεπτά μέχρι εκείνο το σημείο. Οι Έρτσεγκ-Αλντεμίρ έγραψαν το 47-32, οι Πολωνοί έμειναν στο ματς με καλάθια από τους Κόσζαρεκ-Μπράκινς (51-40), όμως το τρίποντο του Ακιόλ, τα δυο καλάθια του Έρτσεγκ (58-40) και το 61-47 της τρίτης περιόδου, δεν τους άφησαν περιθώρια να πιστέψουν στην ανατροπή. Η τέταρτη περίοδος είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Τούρκους να μην απειλούνται ούτε στο ελάχιστο και να φτάνουν δια περιπάτου στη νίκη.