Γαλατάσαραϊ - Μακάμπι 94-97

Ο Τζέρεμι Πάργκο "εκτέλεσε" τη Γαλατάσαραϊ στην παράταση με τρίποντο σε "νεκρό" χρόνο (94-97) και η "ομάδα του λαού" έφτασε τις πέντε συνεχόμενες νίκες στο TOP-16!

Η Μακάμπι προηγήθηκε ακόμα και με +10 (73-83) στα 3'30" για τη λήξη της κανονικής διάρκειας όμως χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μακάμπι με 94-97 (85-85, κ.α.). Ήταν η πέμπτη σερί νίκη για τους πρωταθλητές Ευρώπης στο TOP-16.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις των προπονητών

Η Μακάμπι πέρασε την μπάλα στο "ζωγραφιστό" με τους Σχορτσανίτη, Ραντλ και προηγήθηκε 15-19 στα 3'19" για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Εν συνεχεία ο Λάντεσμπεργκ έστειλε τη διαφορά στο +9 (18-27) ενώ η Γαλατάσαραϊ μείωσε στο σκορ αφού βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Αρσλάν, Γιανγκ. Η "ομάδα του λαού" άντεξε στην πίεση των Τούρκων και διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα ως τα μέσα της δεύτερης περιόδου (30-35, 15') ωστόσο η Γαλατά "έτρεξε" σερί 8-0 και μετέτρεψε το εις βάρος της 41-44, στο 49-44 του ημιχρόνου.

Μάλιστα ο Αρσλάν έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +10 (59-49, 25'07") ενώ ο Άλεκς Μάριτς σκόραρε κόντρα στην πρώην ομάδα του για το 62-54. Παρ' όλα αυτά η Μακάμπι αντέδρασε και προηγήθηκε 62-63 στα 15" για τη λήξη της τρίτης περιόδου, με σερί 9-0. Ο Ζόραν Έρτσεγκ έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους (69-68, 31'51") ωστόσο ο Λάντεσμπεργκ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 69-71. Μάλιστα ο Σμιθ διαμόρφωσε το 73-83 στα 3'30" για τη λήξη ωστόσο η Γαλατάσαραϊ έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, με επιμέρους σκορ 12-2! Ο Ζόραν Έρτσεγκ ήταν αυτός που έδωσε στη Γαλατά τη δεύτερη ευκαιρία ισοφαρίζοντας σε 85-85 με 1/2 βολές στα 4''.

Τι ακολούθησε; Ο Αρσλάν έκανε το 94-92 με 2/2 βολές, ο Οχαγιόν απάντησε με τον ίδιο τρόπο (94-94, -36''), εν συνεχεία ο Αλεξάντερ έκοψε τον Αρσλάν ενώ ο Πάργκο "εκτέλεσε" τη Γαλατάσαραϊ με τρίποντο σε "νεκρό" χρόνο, κάνοντας το τελικό 94-97.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 49-44, 64-63, 85-85 (κ.α.), 94-97 παρ.