Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ- Μπαρτσελόνα 75-70

Οκτώ μήνες αναμονής ήταν αρκετοί για τη Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ που πήρε άτυπη ρεβάνς από την Μπαρτσελόνα για το περσινό κάζο (60-99) στην Κωνσταντινούπολη, επικρατώντας με 75-70 υπό το βλέμμα του Ντούσαν Ίβκοβιτς. Ασταμάτητος ο Λίνας Κλέιζα!

Σχεδόν οκτώ μήνες πέρασαν από την... αποφράδα βραδιά της 21ης Φεβρουαρίου 2013, όταν η Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ γνώρισε ταπεινωτική ήττα με 60-99 (19-50 ημίχ.) από την Μπαρτσελόνα στην Sports Arena της Κωνσταντινούπολης!

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι δηλώσεις του αγώνα

Η φετινή, βελτιωμένη έκδοση της Φενέρ του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν θυμίζει σε τίποτα το περσινό... συνονθύλευμα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι. Το επιβεβαίωσε και απόψε κόντρα στους Καταλανούς, επικρατώντας με 75-70 και σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στη φετινή Euroleague! Ο Λίνας Κλέιζα έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στη νίκη επί της Μπαρτσελόνα, τελειώνοντας το παιχνίδι με 22 πόντους (4/9δίπ., 2/4τρίπ., 8/8βολ.) και 4 ριμπάουντ σε 22'32''!

Στο πρώτο ημίχρονο ο Λιθουανός σύπερ σταρ ήταν... αφιονισμένος κόντρα στους ''μπλαουγκράνα'' που τα περίμεναν όλα από τους Χουάν Κάρλος Ναβάρο και Τζόι Ντόρσεϊ. Ο Κλέιζε τελείωσε το πρώτο μέρος με 15 πόντους (4/4βολ., 4/5δίπ., 1/2τρίπ.) μόλις σε 10'03'' συμμετοχής για τη Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ που διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 19-14 στο 8'15'', σημειώνοντας σε αυτό το διάστημα όσους πόντους σκόραραν σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο του περσινού αγώνα! Ο Κλέιζα διαμόρφωσε το 32-24 με 2/2 βολές στο 14' ενώ ο Ναβάρο μείωσε σε 32-27 έχοντας 3/3 τρίποντα! Ο ΜακΚάλεμπ εκτόξευσε τη διαφορά στο +10 (41-31, -1'37'' για το ημίχρονο) για τους Τούρκους που έκλεισαν το πρώτο μέρος με το υπέρ τους 44-35. Οι Τούρκοι επέβαλαν τον ρυθμό τους κόντρα στην Μπαρτσελόνα που προσπάθησε να βρει λύσεις με το μακρινό σουτ.

Πάντως οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν διατεθειμένοι να παραδοθούν έτσι εύκολα και με σερί 0-9 μείωσαν σε 46-44 με τον Αμπρίνες. Το αντιαθλητικό φάουλ του Λάμπε στον ΜακΚάλεμπ έδωσε την ευκαιρία στη Φενέρ να διατηρήσει το ισχνό προβάδισμα ενώ το νέο τρίποντο του Κλέιζα έστειλε ξανά τη διαφορά στο +10 (54-44)! Η Φενέρ πέρασε την μπάλα στο ''ζωγραφιστό'' με τον Ζόριτς που διαμόρφωσε το 60-44 στο 27', με τη Φενέρ να τρέχει σερί 14-0!

Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας σε 70-60 με τον Ναβάρο στο 37' ενώ έκανε την ύστατη προσπάθεια στα τελευταία λεπτά με τα τρίποντα των Παπανικολάου, Λάμπε κάνοντας το 72-70 στα 20'' για τη λήξη! Ο Πρέλντζιτς με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 73-70 ενώ Κλέιζα από τη γραμμή των βολών έκανε το 75-70 στα -4'', σφραγίζοντας τη νίκη της Φενέρ.