Φενερμπαχτσέ - Ολυμπιακός 86-70

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε ούτε στην Πόλη να σημειώσει το παρθενικό του "διπλό" στην φετινή Ευρωλίγκα, καθώς ηττήθηκε από την Φενερμπαχτσέ με 86-70 (video).

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε στο "Σινάν Ερντέμ" να σημειώσει την πρώτη του φετινή νίκη σε εκτός έδρας ματς στην Ευρωλίγκα, καθώς ηττήθηκαν από την Φενερμπαχτσέ με 86-70.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς στα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης έδειχναν να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα, όμως οι παίκτες του Νέβεν Σπάχια βρήκαν λύσεις κυρίως από τους Κέρτις Τζέρελς, Ρόκο Λένι Ούκιτς και πήραν το θετικό αποτέλεσμα.

Η Φενέρ, μάλιστα κατάφερε να καλύψει και την διαφορά της ήττα στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων στο ΣΕΦ (81-74). Από τους νικητές ο Τζέρελς σταμάτησε στους 17, ενώ ο Ούκιτς πέτυχε 16 πόντους.

Για τον Ολυμπιακό ο Κάιλ Χάινς σταμάτησε στους 14 πόντους, ο Κέιλιν Λούκας πρόσθεσε 13, ενώ ο Πέρο Άντιτς υπέστη κάκωση στον αντίχειρα και πρόλαβε να αγωνιστεί μόλις τρία λεπτά στο ματς.

Αυτή η ήττα των Πειραιωτών ήρθε έπειτα από πέντε διαδοχικές νίκες στην Κωνσταντινούπολη απέναντι στη Φενερμπαχτσέ, με τελευταία την περυσινή για τη φάση των "16" της Ευρωλίγκας.

Ο αγώνας:

Η Φενέρ προσπάθησε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης να επιβάλει τον ρυθμό της, με την βοήθεια του κόσμου της, ο οποίος έκανε αισθητή την παρουσία του από την αρχή του αγώνα. Παρόλα αυτά, ο Δημήτρης Κατσίβελης με όμορφη ενέργεια και εύστοχη συμπληρωματική βολή θα δώσει στο 3' το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 6-5.

Οι Τούρκοι, όμως με επιθετικές αιχμές τους Ούκιτς και Ονάν πέρασε μπροστά με 10-6, ενώ ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης θα μειώσει σε 10-8, προτού ο Τάμπο Σεφολόσα ευστοχήσει σε σουτ δύο πόντων και κάνει το 12-8 στο 5'.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με 2/2 βολές του Ανδρεα Γλυνιαδάκη και ο Κώστας Παπανικολάου με εύστοχο σουτ τριών πόντων θα δώσει το προβάδισμα στους "ερυθρόλευκους" με 12-15. Οι παίκτες του Νέβεν Σπάχια σε εκείνο το σημείο θα ανεβάσουν την απόδοση τους, αλλά οι "ερυθρόλευκοι" θα καταφέρουν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 17-16.

Δυνατά ο Ολυμπιακός, το γύρισαν οι Τούρκοι

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους, έπειτα από ασίστ του Γιώργου Πρίντεζη (16-20). Οι φιλοξενούμενοι θα "σφίξουν" ακόμα περισσότερο την άμυνα τους και ο Κάιλ Χάινς θα αυξήσει την διαφορά σε 16-22 στο 11', προτού ο Πρέλτζιτς μειώσει στους 4 πόντους (18-22).

Ακόμα ένα, όμως εύστοχο σουτ τριών πόντων του Γκετσεβίτσιους θα κάνει το 20-25 για τον Ολυμπιακό. Οι Τούρκοι θα πιέσουν και με τον Σαβάς θα καταφέρουν στο 15' να ισοφαρίσουν σε 29-29, προτού ο Κέιλιν Λούκαν δώσει εκ νέου το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (29-31).

Οι γηπεδούχοι με την βοήθεια του κόσμου τους θα συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν με τους Σαβάς, Ούκιτς να περάσουν μπροστά με 5 πόντους (39-34) 1' λεπτό πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Η Φενέρ θα συνεχίσει την πίεση της και θα καταφέρει να βρεθεί στο +6 (42-36) με το τέλος του 20λεπτου, ύστερα από καλάθι του Παπανικολάου.

Σταθερά μπροστά η Φενέρ

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Κάιλ Χάινς θα μειώσει γρήγορα - γρήγορα σε 42-40 για να "απαντήσει" ο Ρόκο Λένι Ούκιτς (44-40). Η Φενέρ θα συνεχίσει να πιέζει, θα επωφεληθεί από τα λάθη του Ολυμπιακού και ο Βίντμαρ στο 24' θα ανεβάσει την διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στη μέγιστη τιμή της μέχρι εκείνη την ώρα στο παιχνίδι (48-40).

Ο Βίντμαρ και πάλι έκανε το 50-40 για να έρθει ο Λούκας με εύστοχο σουτ τριών πόντων να μειώσει στους 7 πόντους (50-43). Δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου ο Κέιλιν Λούκας θα μειώσει στους 5 πόντους για τον Ολυμπιακό (55-50), ενώ το 30' θα βρει τους Τούρκους στο 59-56, έπειτα από καλάθι του Βασίλη Σπανούλη.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα ήρθε η ώρα του Τζέρελς να διατηρήσει στον ρόλο του οδηγού τους Τούρκους, οι οποίοι με τον Τζέρελς θα κάνει το 64-58. Ο Ολυμπιακός θα προσπαθήσει να μαζέψει ακόμα περισσότερο την διαφορά, όμως η Φενέρ έπειτα από καλάθι του Κέρτις Τζέρελς θα κάνει το 68-60, στο 33', αναγκάζοντας τον Ντούσαν Ίβκοβιτς να πάρει τάιμ άουτ.

Έλεγξε τον ρυθμό και ξέφυγε...

Στα θετικά για τον Ολυμπιακό, ότι οι παίκτες του Νέβεν Σπάχια συμπλήρωσαν γρήγορα τα πέντε φάουλ, την στιγμή που οι "ερυθρόλευκοι" δεν είχαν... ούτε ένα! Στο 34' ο Γιώργος Πρίντεζης θα μειώσει σε 70-62, με τον Γκιστ να κάνει το 71-62 (1/2 βολές).

Στο 37' ο Ρόκο Λένι Ούκιτς θα ανεβάσει την διαφορά στους δέκα πόντους για τους Τούρκους (76-66), οι οποίοι "κυνηγούσαν" και την διαφορά της ήττας στο πρώτο ματς στο ΣΕΦ (81-74). Κροάτης γκαρντ της Φενέρ θα ευστοχήσει και σε ένα σουτ τριών πόντων με καλάθι του Χάινς να μεσολαβεί και να εκτοξεύσει την διαφορά δύο λεπτά πριν το τέλος στους έντεκα πόντους (79-68).

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να μπει και πάλι στην διεκδίκηση της νίκης, με τον χρόνο να δουλεύει πλέον εναντίον του και γνώρισε την ήττα με 86-70.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 42-36, 59-56, 86-70.

Φενερμπαχτσέ (Σπάχια): Ούκιτς 16(2), Τζέρελς 17(1), Ονάν 11, Βίντμαρ 6, Πεκέρ, Γκιστ 7, Σαβάς 9, Σοφολόσα 6, Μπογκντάνοβιτς 8, Πρέλτζιτς 6.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 14, Λούκας 13(1), Άντιτς, Σπανούλης 7, Χάουαρντ, Κέσελ 5(1), Πελεκάνος 2, Γκετσεβίτσιους 7(2), Γλυνιαδάκης 8, Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 5(1), Κατσίβελης 3.