"Έβρεχε" τρίποντα στο Μιλάνο

Ένα από τα πιο επιθετικά παιχνίδια της χρονιάς έγινε στο Μιλάνο, όπου η Αρμάνι επικράτησε της Μάλαγα με 101-87 και έσπασε σερί τεσσάρων ηττών.

Η Αρμάνι Μιλάνο μας έχει συνηθίσει σε σκορ... ΝΒΑ. Έτσι για αλλαγή, κέρδισε και έναν τέτοιο αγώνα. Η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζάνι επικράτησε με 101-87 στο run and gun παιχνίδι που έγινε στο Μεντιλάνουμ Φόρουμ και σημείωσε την πρώτη της νίκη έπειτα από τέσσερις σερί ήττες και τη δεύτερη στους τελευταίους εννέα αγώνες. Ας είναι καλά η πάντα παραγωγική επίθεσή της...

Η ιταλική ομάδα ξέφυγε από το 5ο λεπτό με 20-8 και διατήρησε τον έλεγχο -και το προβάδισμα- σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, σουτάροντας με πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας. Εξαίρεση στην ανωτερότητα των Ιταλών αποτέλεσμα ένα δίλεπτο ξέσπασμα της Μάλαγα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και στο ξεκίνημα του δεύτερου, όταν μετέτρεψε το 50-39 σε 50-51 στο 22' χάρις σε ένα σερί 12-0. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που προηγήθηκε στο ματς η ομάδα του Χοάν Πλάθα.

Η Αρμάνι αντέδρασε άμεσα, ανέκτησε το προβάδισμα και πολύ γρήγορα "έχτισε" μία νέα διαφορά 7-9 πόντων, που έφτασε μέχρι το +12 στο 38'. Ο χρόνος ήταν πολύ λίγος για θαύματα... Η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζάνι διατήρησε τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους στα τελευταία δύο λεπτά και έφτασε έτσι στην 5η νίκη της σε 18 αγώνες, εκ των οποίων οι τέσσερις έχουν επιτευχθεί απέναντι στις τέσσερις από τις πέντε ισπανικές ομάδες. Μόνο τη Ρεάλ δεν έχει νικήσει η Αρμάνι...

Ο MVP

Ο Τζόρνταν Θίοντορ πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνισή του στην EuroLeague. Ο βραχύσωμος πόιντ γκαρντ πέτυχε 14 πόντους με 7/8 δίποντα και 0/2 τρίποντα, μοίρασε 11 ασίστ (ατομικό ρεκόρ του στην διοργάνωση) και συγκέντρωσε 26 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης, αριθμός που αποτελεί επίσης ατομικό ρεκόρ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στην καταπληκτική βραδιά στην οποία βρέθηκε η Αρμάνι στην επίθεση. Η ιταλική ομάδα ισοφάρισε την 4η καλύτερη επίδοσή της σε πόντους (101), την 3η καλύτερη σε εύστοχα τρίποντα (15) και σημείωσε το 4ο καλύτερο φετινό της ranking (120).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι δύο ομάδες σούταραν με εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας στο run and gun παιχνίδι που έγινε στο Μιλάνο. Η Αρμάνι και η Ουνικάχα είχαν μαζί 13/19 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 23/42.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Αρνητικό ρεκόρ ομάδας για την τρέχουσα σεζόν αποτελούν οι 6.200 θεατές που παρακολούθησαν τον αγώνα της Αρμάνι Μιλάνο με την Ουνικάχα στο Μεντιολάνουμ Φόρουμ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Πάστουσιακ (Πολωνία), Φριτζ (Γερμανία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-22, 50-44, 79-71, 101-87.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Γκάουντλοκ 18 (6/8 τρίποντα), Μίτσοβ 16, Καλνιέτις, Ταρτσέβσκι 7 (6 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 17, Τσιντσαρίνι, Εμπαγιέ 10, Θίοντορ 14 (7/8 δίποντα, 11 ασίστ), Μπέρτανς 5, Τζέρελς 8, Γκουντάιτις 6 (8 ριμπάουντ).

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): ΜακΚάλουμ 3, Σολουάντε 7, Ντίαθ 3, Ντίεθ 3, Μιλοσάβλιεβιτς 2, Νέντοβιτς 22 (6 ασίστ, 5 λάθη), Σερμαντίνι 6, Βατσίνσκι 5, Μπρουκς 19 (6/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Ογκαστιν 12 (7 ριμπάουντ), Σουάρεθ 5.

Ομαδικά στατιστικά Αρμάνι Μιλάνο: 19/33 δίποντα, 15/24 τρίποντα, 18/23 ελεύθερες βολές, 25 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 5 επιθετικά), 23 ασίστ, 11 λάθη, 7 κλεψίματα, 0 κόψιμο.

Ομαδικά στατιστικά Ουνικάχα Μάλαγα: 26/47 δίποντα, 8/18 τρίποντα, 11/14 ελεύθερες βολές, 28 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 12 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Στη Βιτόρια θα ταξιδέψει την επόμενη εβδομάδα (19/1) η Αρμάνι Μιλάνο για να αντιμετωπίσει τη Μπασκόνια στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της EuroLeague. Η Μάλαγα θα αντιμετωπίσει την ίδια ημέρα τη Ρεάλ.

Photo credits: twitter.com/OlimpiaMI1936