ΜΠΑΣΚΕΤ

Εφές Π. - Ολίμπια Λ. 84-78

CSKA Moscow's Dmitry Sokolov (L) blocks Efes Pilsen's Nikola Vujcic during their Euroleague  baskestball match at Sinan Erdem Sport Hall in Istanbul on November 18, 2010.    AFP PHOTO / BULENT KILIC (Photo credit should read BULENT KILIC/AFP/Getty Images)
CSKA Moscow's Dmitry Sokolov (L) blocks Efes Pilsen's Nikola Vujcic during their Euroleague baskestball match at Sinan Erdem Sport Hall in Istanbul on November 18, 2010. AFP PHOTO / BULENT KILIC (Photo credit should read BULENT KILIC/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Μεγάλη νίκη της Εφές Πίλσεν η οποία επικράτησε 84-78 της Ολίμπια Λιουμπλιάνας και πέτυχε την 4η νίκη της στη διοργάνωση, βάζοντας φωτιά στην κορυφή του Δ' ομίλου

Η Εφές Πίλσεν πέτυχε τη νίκη της ημέρας εκμεταλλευόμενη την έδρα της και έβαλε... φωτιά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Μετά τις ήττες των Παναθηναϊκού και Ολίμπιας, η Εφές Πίλσεν τους πιάνει στο... ρετιρέ της βαθμολογίας, καθώς όλες τους πλέον έχουν απολογισμό 4-2. Οι Τούρκοι με αντεπίθεση διαρκείας στο δ' δεκάλεπτο έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Το παιχνίδι αναμενόταν ντέρμπι και από το πρώτο κιόλας λεπτό επιβεβαίωσε τον τίτλο του. Η Εφές Πίλσεν προηγήθηκε 22-16 στο τέλος του α' δεκαλέπτου και έφυγε για τα αποδυτήρια στο +1 (36-35), με τον Όζμπολτ να ευστοχεί για τρεις και να φέρνει την Ολίμπια σε απόσταση αναπνοής.

Στην επανάληψη, οι Σλοβένοι μπήκαν ακόμα πιο αποφασιστικοί στο παρκέ και προηγήθηκαν με 51-43 δείχνοντας τα... δόντια τους. Με τους Γκονλούμ και Βισνιέφσκι μείωσαν οι γηπεδούχοι για το 52-54 του 30ού λεπτού.

Στο δ' δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες άρχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ (56-56, 58-58), η Εφές Πίλσεν ξέφυγε 80-70 στο 38' παίρνοντας πόντους από τους Νάχμπαρ και Ρόμπερτς. Αυτή η διαφορά ήταν ικανή για της χαρίσει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 36-35, 52-54, 84-78

Εφές Πίλσεν (Περάσοβιτς): Βισνιέφσκι 13, Ρακόσεβιτς 10, Ρόμπερτς 14, Τουντσερί 9 (8ασ.), Θόρντον 2, Γκονλούμ 10, Αρσλάν, Βούισιτς 5, Νάχμπαρ 10, Γκιουλέρ 11.

Ολίμπια Λ. (Ζντοβτς): Πέρι, Ιλιέφσκι 12, Γκρέγκορι 16, Σαλίν, Γιαγκόντνικ 9, Σερμαντίνι 10, Πίνκνεϊ 8, Μάρκοτα 11, Όζμπολτ 12 (9ασ.).

Η βαθμολογία του Δ' ομίλου (σε 6 αγώνες): Παναθηναϊκός 4-2, Εφές Πίλσεν 4-2, Ολίμπια Λ. 4-2, Αρμάνι Μιλάνο 3-3, Βαλένθια 2-4, ΤΣΣΚΑ Μόσχας 1-5.