Αναντολού Εφές-Κάχα Λαμποράλ 76-91

Η Κάχα Λαμποράλ έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της 4ης θέσης μετά την επικράτηση της επί της Αναντολού Εφές στην Κωνσταντινούπολη σε αναμέτρηση για τον όμιλο του Ολυμπιακού.

Η προσπάθεια της Κάχα Λαμποράλ να σώσει την ευρωπαϊκή χρονιά της στέφθηκε με επιτυχία και στην Κωνσταντινούπολη.

Η ομάδα της Βιτόρια νίκησε με 91-76 την Αναντολού Εφές σε ένα από τα ματς-φωτιά του Γ' Ομίλου της Ευρωλίγκας (σ.σ. στον ίδιο όμιλο αγωνίζεται και ο Ολυμπιακός).

Το συγκρότημα του Γιαν Τάμπακ χρειάζεται πλέον νίκη στον τελευταίο αγώνα στη Βιτόρια σε συνδυασμό με στραβοπάτημα της Αρμάνι Μιλάνο. Για αυτό και έχουν εναποθέσει τις ελπίδες τους απόψε στη Ζαλγκίρις να νικήσει την ομάδα των Ελλήνων διεθνών, Αντώνη Φώτση και Γιάννη Μπουρούση.

Στα πρώτα δεκαοκτώ λεπτά του αγώνα η Αναντολού και η Κάχα συμβάδιζαν στο σκορ. Με ένα μίνι σερί 5-0 οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται με 33-26 και δεν ξανακινδύνευσαν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Ντούσκο Σαβάνοβιτς να μειώνει σε 38-34 για την Εφές.

Οι δύο ομάδες έσπασαν τα καλάθια στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην τρίτη περίοδο φέρθηκαν καλύτερα. Ο Τομά Ερτέλ, ο πρώτος σκόρερ της Κάχα με 22 πόντους, πραγματοποίησε το 47-39 με καλάθι στον αιφνιδιασμό στα 22:36.

Ο ίδιος παίκτης πραγματοποίησε με τρίποντο το 53-41 και έκτοτε η Εφές κυνηγούσε στο σκορ τους Βάσκους. Ωστόσο όποτε πλησίαζαν ο Ερτέλ έδινε την απάντηση του. Η Κάχα έφτασε σε μια απαραίτητη νίκη με την οποία διατηρεί τις ελπίδες της για πρόκριση στο Top16. Οι Τούρκοι βρίσκονται ήδη στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 34-38 (ημχ.), 59-65, 76-91.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μαχμούτι): Μπαλμπάι 5, Φάρμαρ 2, Βούγιασιτς 21 (3), Ερντέν 17, Σιπ 5 (1), Γκόνλουμ 4, Σαβάνοβιτς 7 (1), Λούκας 4, Κούγκο 3, Γκιουλέρ 8, Μπάρατς.

ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ (Τάμπακ): Νοτσιόνι 9, Μ.Μπιέλιτσα 4, Καμπέθας 4, Σαν Εμετέριο 4 (1), Πλέις 8, Ερτέλ 22 (4), Όλεσον 9 (2), Λάμπε 17, Ν.Μπιέλιτσα 9 (1), Κοζέρ 5 (1).