EUROCUP

Ταπεινωτική ήττα για τη Χάποελ του Κατσικάρη

Οι 38χρονοι Κσιστόφ και Ντάριους Λαβρίνοβιτς ηγήθηκαν της Λιετκαμπέλις Πανεβέζις και την οδήγησαν στη νίκη επί της Χάποελ Ιερουσαλήμ (86-72) στην πρεμιέρα του EuroCup (VIDEO).

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε την πορεία της στο EuroCup της σεζόν 2017/18 η Χάποελ Ιερουσαλή, καθώς ηττήθηκε στη Λιθουανία από τη Λιετκαμπέλις (86-72) των 38χρονων πλέον δίδυμων αδελφών Λαβρίνοβιτς.

Ο Κσιστόφ έβαλε 20 πόντους με 5/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 1/1 βολή, ο Ντάριους πρόσθεσε 11 πόντους με 3/5 δίποντα και 5/6 βολές σε μόλις έντεκα λεπτά συμμετοχής, ενώ ο πρώην του Ρεθύμνου, Γκάρι Τάλτον και ο πρώην του ΠΑΟΚ, Ζάνις Πέινερς τους ακολούθησαν σε απόδοση.

Πλην του Όστιν Ντέι (16 πόντοι, 4/6 τρίποντα), του Ρίτσαρντ Χάουελ (15 πόντου σε 26 λεπτά) και του Κέρτις Τζέρελς (23 πόντοι, 4/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 34 λεπτά), ουδείς κατάφερε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων για τους Ισραηλινούς. Ο Στράτος Περπέρογλου ήταν μεν βασικός, όμως είχε 8 πόντους με 2/6 σουτ και 3/4 βολές σε 26:29.

Με τρομερό τρίτο δεκάλεπτο (29-14 το επί μέρους σκορ), η Λιετκαμπέλις γύρισε το παιχνίδι τούμπα, απέκτησε μια καλή διαφορά και την κράτησε μέχρι το τέλος για να φτάσει σε μια πολύ άνετη επικράτηση, παρά το γεγονός ότι δεν ήταν το φαβορί της αναμέτρησης.