EUROCUP

Τα έχασε όλα ο Άρης στο Μαυροβούνιο

Ο Άρης ήταν αποκαρδιωτικός στο Μαυροβούνιο όπου ηττήθηκε από τη Μπούντουτσνοστ με 75-56, στην 7η αγωνιστική του Eurocup. Ούτε το +18 του πρώτου αγώνα στη Nick Galis Hall (75-57) δεν μπόρεσε να διαφυλάξει η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη.

Στραβά κι ανάποδα πήγαν όλα στον Άρη στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Μπούντουτσνοστ, εκεί όπου οι "κίτρινοι" έχασαν μια καλή ευκαιρία να πατήσουν πιο γερά στα πόδια τους, αναφορικά με την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά δεν κατάφεραν ούτε να διαφυλάξουν το +18 (75-57) της νίκης τους στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, στο Nick Galis Hall καθώς ηττήθηκαν με 75-56.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη βρέθηκε στο -30 (46-16) πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, με τους περισσότερους ξένους να έχουν απογοητευτική παρουσία στο παρκέ. Είναι ενδεικτικό πως οι Οκάρο Ουάιτ (0/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα σε 25'36''), Τζαμέλ Χάγκινς (1/3 δίποντα σε 15'17'') και Τζέρελ ΜακΝιλ (1/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 2/2 βολές σε 28'01'') δεν κατάφεραν να βοηθήσουν σε κανένα σημείο του αγώνα, την ώρα που η τριάδα των Βασίλη Ξανθόπουλου - Σπύρου Μούρτου - Βασίλη Σίμτσακ ήταν αυτή που επιχείρησε την ολική ανατροπή στην τελευταία περίοδο.

Στο σημείο που βρέθηκε στο -12 (65-53 στο 38΄) όμως, ο Άρης δέχθηκε οκτώ σερί πόντους, για να χάσει εκ νέου την επαφή του με το σκορ. Κάπως έτσι, δεν μπόρεσε να σώσει -έστω- τη διαφορά, όντας πλέον σε μειονεκτική θέση απέναντι στους Μαυροβούνιους, σε περίπτωση ισοβαθμίας στο τέλος της α' φάσης του Eurocup.

Από πολύ νωρίς χάθηκε το... νόημα για τον Άρη, ο οποίος χρειάστηκε 5'23'' για να πετύχει τον πρώτο του πόντο στο παιχνίδι. Ο Σπύρος Μούρτος ήταν αυτός που με 1/2 βολές "έσπασε το ρόδι" για τους "κίτρινους", που βρέθηκαν στο -12 (13-1) γρήγορα. Κι όσο αν προσπαθούσαν να κάνουν κάτι διαφορετικό, από τη στιγμή που ήταν απελπιστικά άστοχοι σε δίποντα και τρίποντα, όλα έγιναν πιο εύκολα για τους παίκτες της Μπούντουτσνοστ.

Οι γηπεδούχοι έφτασα στο +19 (20-1) στο 7'03'', πριν ο Τζέικ Κόεν πετύχει το πρώτο καλάθι του Άρη στην αναμέτρηση στην επόμενη φάση. Η διαφορά δεν έπεσε πάντως, με τους Τζέρελ ΜακΝιλ και Οκάρο Ουάιτ να χάνουν το ένα σουτ μετά το άλλο. Κάπως έτσι το προβάδισμα της Μπούντουτσνοστ έφτασε στο +30 (46-16 στο 17'01''), με τον Σουάν Σέχοβιτς να ευστοχεί σε διαδοχικά τρίποντα (3/4 σε εκείνο το σημείο).

Ο Άρης πήγε στα αποδυτήρια στο -27 (48-21), γεγονός που μετέτρεπε σε Γολγοθά το δεύτερο ημίχρονο. Κι όπως αποδείχθηκε, τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει. Οι γηπεδούχοι έλεγξαν με άνεση τον ρυθμό, ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο όντας στο +24 (61-37), νιώθοντας σίγουροι για τη νίκη τους.

Κι η αλήθεια είναι ότι δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά μέχρι το φινάλε αφού, ακόμη κι όταν ο Άρης πλησίασε στο -12 (65-53) με κάτι παραπάνω από δύο λεπτά να μένουν, πέτυχαν οκτώ σερί πόντους για να "τελειώσουν" με την υπόθεση νίκη. Αυτό που έμενε ήταν να μάθουμε αν η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη θα μπορέσει να υπερασπιστεί το +18 της νίκης της στον α' γύρο, κάτι που όμως δεν κατέστη δυνατό.

Τα δεκάλεπτα: 24-6, 48-21, 61-37, 75-56.

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ(Γιόβοβιτς): Σέχοβιτς Σ. 17(5 τρίπ., 8 ριμπ.), Γιάραμαζ 13(3), Σούμποτιτς 5(1), Σέχοβιτς Σ. 7, Τσάραπιτς 2, Κουκ 6(1 τρίπ., 10 ασ.), Ντραγκίσεβιτς 13(2 τρίπ., 8 ριμπ.), Μάριτς 6, Ρίκιτς 6.

ΑΡΗΣ(Πρίφτης): Ξανθόπουλος 5(1), Τσούπκοβιτς, Ουάιτ(0/8διπ., 0/3τρ.), Ουότερς 11(2), Ζάρας 6, Ζάγκινς 2, Κοέν 11(1), Μούρτος 5, Σίμτσακ 12(5/5 δίπ., 10 ριμπ.), ΜακΝιλ 4(2/2β., 1/10διπ., 0/4τρ.).