EUROCUP

Συντριβή για την ΑΕΚ στην Κωνσταντινούπολη

Το Abdi İpekçi έγερνε... επικίνδυνα για την ΑΕΚ που ηττήθηκε από τη Γαλατάσαραϊ με 89-65 στην Κωνσταντινούπολη και παραμένει χωρίς νίκη στο Eurocup! Συνεχίζει να μην πείθει με τις εμφανίσεις της η ομάδα του Σάκοτα.

Η επιστροφή στις ρίζες συνδυάστηκε με συντριβή από τη Γαλατάσαραϊ για την ΑΕΚ που ηττήθηκε με 89-65 στην Κωνσταντινούπολη, παραμένει χωρίς νίκη στον ΣΤ' όμιλο του Eurocup και, κυρίως, συνεχίζει να προβληματίζει με την απόδοσή της στα τελευταία παιχνίδια.

Οι Τούρκοι δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα από την "Ένωση" που αποδείχτηκε κατώτερη των περιστάσεων και συνεχίζει να αγνοεί το θετικό αποτέλεσμα στην επιστροφή της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις έπειτα από 8 χρόνια. Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα δεν κατάφεραν τουλάχιστον να... σώσουν τα προσχήματα στα τελευταία λεπτά του αγώνα με τη Γαλατά και να μαζέψουν τη διαφορά, γνωρίζοντας τη συντριβή από τους γηπεδούχους.

Για την ΑΕΚ, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης τελείωσε το ματς με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Ντούσαν Σάκοτα είχε 20 πόντους με 6/11 τρίποντα ενώ ο Κρις Ουόρεν έμεινε στους 5 πόντους με 2/8 σουτ εντός παιδιάς.

Το double-double του Λουκά Μαυροκεφαλίδη (20 π., 10 ριμπ.) δεν ήταν αρκετό για την ΑΕΚ κόντρα στη Γαλατάσαραϊ

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Η Γαλατάσαραϊ μετέτρεψε το... εύθραυστο 13-11 (6'30") σε 31-11 (12'28") ενώ προηγήθηκε με +25 (44-19) λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου στο Abdi İpekçi. Οι Τούρκοι δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα από την ΑΕΚ.

O MVP

Ο πρώην γκαρντ του Απόλλωνα Πάτρας και του Πανιώνιου, Έρικ ΜακΚόλουμ, αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 25 πόντους (6/6 βολ., 5/11 δίπ., 3/5 τρίπ.) ενώ είχε ακόμα 6 ασίστ, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 6 κερδισμένα φάουλ σε 27'20".

Οι φίλοι της ΑΕΚ δεν μπήκαν τελικά στο γήπεδο ενώ αυτοί της Γαλατάσαραϊ εκτόξευσαν ένα καπνογόνο κατά τη διάρκεια του αγώνα

Η ΑΕΚ κράτησε επαφή με το σκορ ως τα μέσα της πρώτης περιόδου (13-11, 6'40") όμως η Γαλατάσαραϊ έκανε σερί 9-0 κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 22-11, με το εύστοχο δίποντο του Μπλέικ Σιλμπ (6π., 3/3 δίπ.). Η "Ένωση" αδυνατούσε να βρει λύσεις στο επιθετικό παραλήρημα των Τούρκων που προηγήθηκαν με 31-11 (12'28") ενώ ο Έρικ ΜακΚόλουμ εκτόξευσε τη διαφορά στο +25, κάνοντας το 44-19 στα 3'28" για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου στο Abdi İpekçi!

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο, "έτρεξε" σερί 10-0 και μείωσε στους 11 (48-37, 24'11") με το τρίποντο του Ουόρεν και τη βολή του Λουκά Μαυροκεφαλίδη όμως δεν σκόραρε ξανά μέχρι να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος. Ο ΜακΚόλουμ έκανε το 64-37 στο 30' με 2/2 βολές κόντρα στην ΑΕΚ που μπλόκαρε επιθετικά και δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων!

Η Γαλατάσαραϊ δεν κατέβασε ρυθμό στην τελευταία περίοδο. Συνέχισε στο ίδιο τέμπο κι εν τέλει επικράτησε με 89-65, χωρίς να αφήσει περιθώρια αμφισβήτησης στους φιλοξενούμενους που πλέον καλούνται να γυρίσουν το... τσιπάκι, αρχής γενομένης από την αναμέτρηση της επόμενης εβδομάδας (28/10) με τη Νίζνι στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 48-27, 64-37, 89-65.
Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Σιλμπ 10, ΜακΚόλουμ 25 (3), Μίτσοφ 2, Ντόρσεϊ 9 (12 ριμπ.), Έτζ, Αράρ 3, Τουρκγιλμάζ, Λάσμε 4, Τσαντεκίν, Γκριν 10 (2), Γκιουλέρ 5 (1), Κοκσάλ 21 (5/5 τρίπ.).
ΑΕΚ (Σάκοτα): Ανοσίκε, Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 20 (6/11 τρίπ.), Άτιτς 2, Χέρστον 8, Μιλόσεβιτς 3, Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 20 (10 ριμπ.), Κάρτερ 5, Καλαμπόκης, Ουόρεν 5 (1).