EUROCUP

Στην παράταση η Γαλατασαράι, στον τελικό και η Στρασμπούρ

Η Στρασμπούρ νίκησε με 86-78 την Τρέντο στην Ιταλία, κάλυψε την διαφορά του πρώτου αγώνα (68-74) και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Eurocup. Εκεί θα αντιμετωπίσει την Γαλατασαράι, η οποία στην παράταση πήρε το "εισιτήριο", χάρη στην βολή ΜακΚόλουμ, αν και ηττήθηκε στην Ισπανία με 94-81 από την μαχητική Γκραν Κανάρια.

Η Τρέντο είχε νικήσει μέσα στην Γαλλία την Στρασμπούρ με σκορ 68-74, αλλά δεν κατάφερε να υπερασπιστεί την έδρα της, καθώς οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο πήραν την νίκη, αλλά και κάλυψαν την διαφορά, παίρνοντας την μεγάλη πρόκριση για τον τελικό του Eurocup.

Η Στρασμπούρ νίκησε την Τρέντο μέσα στην Ιταλία με σκορ 78-86 και με το +8 κάλυψε το +6 (68-74) με το οποίο είχε ηττηθεί μέσα στην Γαλλία, παίρνοντας το "εισιτήριο" για τον τελικό της διοργάνωσης. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο (35-36), αλλά στο δεύτερο μέρος οι Γάλλοι κυριάρχησαν, φτάνοντας και στο +19 (53-72) στο 34'. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, στα 29'' πριν το τέλος μείωσαν σε 73-79, βάζοντας... φωτιά στο ματς, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν ψύχραιμοι στο τέλος, παίρνοντας την νίκη με κάλυψη της διαφοράς. Με αυτόν τον τρόπο έγινε η πρώτη γαλλική ομάδα που θα παίξει σε τελικό Eurocup.

Κορυφαίοι παίκτες των Γάλλων οι Μάρντι Κόλινς (20π, 3/6τρ, 7ασ) και Ρομέιν Ντουπόρ (20π, 7/10δ, 7ρ). Η Τρέντο κυριάρχησε στα ριμπάουντ (41-33), αλλά αυτό δεν στοίχισε στην Στρασμπούρ, η οποία έλεγξε τον ρυθμό του παιχνιδιού, κάτι που αποτυπώνεται και στον συσχετισμό της στον τομέα ασίστ/λάθη (23/10).

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 35-36, 51-62, 78-86

Τα στατιστικά της αναμέτρησης

Τρέντο (Μπουσκάλια):Ποέτα 1, Πασκόλο 22 (2τρ, 13ρ), Φορέι 7, Φλακαντόρι 8 (1), Σάτον 6 (8ρ), Λόκετ 16 (1), Λεχθάλερ 2, Ράιτ 16 2).

Στρασμπούρ (Κολέ):Κόλινς 20 (3τρ, 7α), Μπομπουά 8 (1), Λακόμπ, Λελούπ 8 (2), Κάμπελ 5 (1τρ, 6α), Ντιλίκινα, Φοφανά 13, Ουίμς 10 (1), Ντούπορτ 20 (2τρ, 7ρ), Χάουαρντ 2.