EUROCUP

Στην Ουνικάχα Μάλαγα το EuroCup με ΜΥΘΙΚΗ ανατροπή

Η Ουνικάχα Μάλαγα επέστρεψε από το -13 στην τελευταία περίοδο και νίκησε τη Βαλένθια (63-58) εκτός έδρας, κατακτώντας το EuroCup, και μαζί το εισιτήριο για την EuroLeague της επόμενης σεζόν. Με 1/19 σουτ "έκλεισαν" το παιχνίδι οι γηπεδούχοι!

Μετά από διάλειμμα ενός έτους, η Ουνικάχα Μάλαγα επιστρέφει στην EuroLeague! Η ομάδα του Τζουάν Πλάθα έκαναν ΜΥΘΙΚΗ ανατροπή στον τρίτο τελικό του EuroCup απέναντι στη Βαλένθια, επιστρέφοντας από το -13 (56-43 στο 30'52''), την ώρα που δεν είχε τον Άλεν Όμιτς, ο οποίος αποβλήθηκε λόγω ενός καυγά στη γ' περίοδο.

Οι "πράσινοι" έκαναν τρομερή δουλειά στην τελική ευθεία του αγώνα, άντεξαν στο σφυροκόπημα των γηπεδούχων, που είχαν μόλις 1/19 σουτ και πανηγύρισαν την κατάκτηση του τίτλου στην έδρα του αντιπάλου, ολοκληρώνοντας μία ακόμη μεγάλη τους εμφάνιση.

Η Ουνικάχα Μάλαγα επιστρέφει λοιπόν στην EuroLeague, έχοντας βγάλει εκτός μάχης τρεις ομάδες (Μπάγερν Μονάχου, Λοκομοτίβ Κουμπάν, Βαλένθια) στους "8", τους "4" και τους τελικούς, έχοντας το μειονέκτημα έδρας σε κάθε μία από τις τρεις σειρές των αγώνων.

Πολυτιμότερος παίκτης των τελικών αναδείχθηκε ο Αλμέρτο Ντίαθ, ο οποίος απόψε είχε 12 πόντους (με 2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα σε 24'53'' συμμετοχής.

Ο MVP

Ο Αλμέρτο Ντίαθ αναδείχθηκε πολυτιμότερος των τελικών, αλλά αυτοί που έκαναν τη διαφορά στο τρίτο παιχνίδι της σειράς ήταν οι Τζαμάρ Σμιθ (10π.) και Κάρλος Σουάρεθ (4π., 5ριμπ.), με τον πρώτο να πετυχαίνει μεγάλα καλάθια στη διάρκεια της ανατροπής και τον δεύτερο να παίζει τρομερές άμυνες κοντά στο καλάθι απέναντι στον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Με το παιχνίδι να έχει γυρίσει... τούμπα, η Βαλένθια είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με 14.8'' να μένουν για το φινάλε. Ο Τζεφ Μπρουκς έκανε όμως ένα μεγάλο μπλοκ στον Ράφα Μαρτίνεθ, που επιχείρησε να σκοράρει από τα 6μ75, κι αμέσως μετά ο Νέμανια Νέντοβιτς "κλείδωσε" τη νίκη της ομάδας του με 1/2 βολές.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Βαλένθια κατέρρευσε στην τελευταία περίοδο, όπου πέτυχε μόλις 4 πόντους. Τα ποσοστά της ήταν απογοητευτικά, αφού είχε 1/7 δίποντα, 0/12 τρίποντα, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη σε αυτό το διάστημα. Αν μάλιστα εξαιρέσουμε το καλάθι του Ουίλ Τόμας στο 30'52'', οι "πορτοκαλί" έμειναν χωρίς εντός παιδιάς καλάθι για κάτι παραπάνω από εννιά αγωνιστικά λεπτά!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Μετά το εξαιρετικό τους πρώτο πεντάλεπτο, που τους έφερε μπροστά με νταμπλ σκορ (6-12), οι παίκτες του Τζουάν Πλάθα δεν κατάφεραν να ελέγξουν την επιθετική ορμή της Βαλένθια. Οι γηπεδούχοι μάζεψαν γρήγορα τη διαφορά και ευστοχώντας σε διαδοχικά σουτ τριών πόντων με τους Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς και Τζουάν Σάστρε, βρέθηκαν στο +4 (22-18) στο τέλος της α' περιόδου.

Από εκεί και έπειτα, οι "πορτοκαλί" έλεγχαν απόλυτα την κατάσταση, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν με συνέπεια. Κι αν το +3 (33-30) του ημιχρόνου έμοιαζε μικρό, γρήγορα μεγάλωσε με τον Φερνάντο Σαν Εμετέριο να πετυχαίνει μαζεμένους πόντους με το "καλησπέρα" της γ' περιόδου. Η διαφορά πήρε σταδιακά την ανιούσα, φτάνοντας μέχρι το +12 (50-38) στο 26'39''. Τα πράγματα έγιναν μάλιστα ακόμη χειρότερα λίγο πιο μετά, όταν ο Άλεν Όμιτς ενεπλάκη σε καυγά με τον Ράφα Μαρτίνεθ και τον Νέμανια Νέντοβιτς, με αποτέλεσμα να αποβληθεί.

Κι εκεί που όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει χάρη στο +13 (56-43) του 30'52'', οι παίκτες του Τζουάν Πλάθα έκαναν τρομερά πράγματα. Ο Κάρλος Σουάρεθ έβγαλε πολλές μεγάλες άμυνες, οι γηπεδούχοι έβρισκαν μόνιμα το σίδερο, έχοντας 0/6 δίποντα, 0/12 τρίποντα και 2/2 βολές από εκείνο το σημείο κι έπειτα, κι έτσι το προβάδισμα άλλαξε χέρια, με την Ουνικάχα Μάλαγα να φτάνει μέχρι το +5 (56-61 στο 38'18'', με σερί: 18-0.

Η Βαλένθια επιχείρησε να ανατρέψει εκ νέου την κατάσταση, ο Ράφα Μαρτίνεθ θα μπορούσε να ισοφαρίσει στα 14.8'', αλλά ο Τζεφ Μπρουκς είπε "όχι" στον ηγέτη των γηπεδούχων και ακολούθως με 2/4 βολές από εκείνον και τον Νέμανια Νέντοβιτς, οι "πράσινοι" ολοκλήρωσαν το έργο τους, φτάνοντας στη νίκη (58-63).

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 33-30, 54-43, 58-63.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μαρτίνεθ): Τόμας 6 (1), Βαν Ρόσομ 6 (2/7 τρίπ.), Σάτο 5, Ντούμπλιεβιτς 16 (2), Βίβες (0/5 τρίπ.), Μαρτίνεθ 3 (0/5 τρίπ.), Οριόλα 4, Σαν Εμετέριο 7 (1), Σάστρε 6 (2/6 τρίπ.), Σίκμα 3 (1 τρίπ., 7 ριμπ.).

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Όκουο, Φογκ 2, Ντίαθ 12 (2), Ντίεθ 9 (3), Σμιθ 10 (2), Νέντοβιτς 6, Λαφαγιέτ, Βαζίνσκι 3 (1), Μπρουκς 9, Σουάρεθ 4, Όμιτς 8.