EUROCUP

Σπουδαίες επιδόσεις στην πρεμιέρα του EuroCup 2017/18

Ήττα για τέσσερις Έλληνες του EuroCup (Κατσικάρης, Περπέρογλου, Μαυροκεφαλίδης, Γιάνκοβιτς) στην πρώτη αγωνιστική της διοργάνωσης. Μόνο ο Πρίφτης χαμογέλασε. Δείτε τα αποτελέσματα της πρεμιέρας.

Με μοναδικό νικητή τον Δημήτρη Πρίφτη (που πέρασε από την Ανδόρα) ξεκίνησε το EuroCup για τους Έλληνες που μας εκπροσωπούν στη διοργάνωση. Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς, ο Στράτος Περπέρογλου, ο Φώτης Κατσικάρης και ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης είδαν τις ομάδες τους να γνωρίζουν ήττες από την Ούνικς Καζάν, τη Λιετκαμπέλις και τη Μπιλμπάο, σε μια βραδιά που είχε ωραίους αγώνες και αξιόλογες επιδόσεις όπως για παράδειγμα οι 11 ασίστ που έδωσε ο Στέφαν Γιόβιτς της Μπάγερν Μονάχου στην εκτός έδρας νίκη επί της Γαλατασαράι.

Στο ματς της Ούλμ με την Τόφας (83-73), οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη χάρη στο 28-11 της τέταρτης περιόδου και τους 26 πόντους του Τζόσεφ Λούις, την ώρα που ο πρώην των Τρικάλων Κένι Κάτζι είχε 22 πόντους με 7/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 2/4 βολές για τους φιλοξενούμενους και ο πρώην του Παναθηναϊκού Ρέιμαρ Μόργκαν άλλους 16 με 8/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η Λιετκαμπέλις των 37χρονων δίδυμων Λαβρίνοβιτς κέρδισε (86-72) τη Χάποελ Ιερουσαλήμ του Φώτη Κατσικάρη και του Στράτου Περπέρογλου, όπως διαβάσατε από νωρίς στο Sport24.gr .

Στη Λιθουανία ηττήθηκε κι άλλος Έλληνας, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, που είχε 15 πόντους με 6/9 δίποντα και 3/5 βολές σε 25:36 στο άσχημο αποτέλεσμα της Λιέτουβος Ρίτας απέναντι στη Μπιλμπάο (83-93). Κορυφαίος των Βάσκων ήταν με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ ο Ντέγιαν Τοντόροβιτς.

Στην Ποντγκόριτσα η Μπουντούτσνοστ νίκησε (82-74) τη Ρέτζιο Εμίλια, με τον πρώην πλέι μέικερ της ΑΕΚ, Νίκολα Ιβάνοβιτς να έχει 15 πόντους με 3/5 τρίποντα. Από τους Ιταλούς διασώθηκε ο Αμεντέο Ντέλα Βάλε με 18 πόντους.

Στο Λιμόζ η Λοκομοτίβ Κουμπάν επιβίωσε και νίκησε τους οικοδεσπότες με 63-61, παρά το γεγονός ότι ο Μάρντι Κόλινς είχε μηδέν πόντους, 0/10 σουτ, 2 λάθη, 2 φάουλ και -9 στην αξιολόγηση (!) στα 23 λεπτά που έμεινε στο παρκέ. Ράγκλαντ με 19 και Μπαμπ με 12 ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Ρώσων, με τον Ασέλ Μπουτέιγ να έχει 19 για τη Λιμόζ.

Φοβερή εμφάνιση έκανε η Μπάγερν Μονάχου στην Κωνσταντινούπολη, καθώς διέλυσε με 86-69 τη Γαλατασαράι. Ο Στέφαν Γιόβιτς μοίρασε 11 ασίστ σε 19:52, ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς έβαλε 16 πόντους με 6/7 σουτ, ο Μίλαν Μάτσβαν πρόσθεσε 12 και οι Γερμανοί έδειξαν γιατί θεωρούνται ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου. Πρώτος σκόρερ των Τούρκων ήταν με 19 πόντους ο πρώην του Κολοσσού και των Καβαλίερς, Σκότι Χόπσον.

Η Τορίνο πέρασε από το Ζάγκρεμπ, κερδίζοντας (86-83) την Τσεντεβίτα, χάρη στο τρομερά πληθωρικό παιχνίδι του Λαμάρ Πάτερσον (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 35:30) και τους 20 πόντους (6/7 δίποντα, 8/8 βολές) του Τρέβορ Εμπάκβε. Ο Σάσα Βούγιασιτς έμεινε στα ρηχά (9 πόντοι με 2/10 σουτ σε 32 λεπτά), την ώρα που ξεχώριζε από την Τσεντεβίτα ο πρώην του Παναθηναϊκού Ντεμέτρις Νίκολς (17 πόντοι, 6/10 σουτ σε 33 λεπτά).

Η Ανδόρα του Βλαδίμηρου Γιάνκοβιτς ηττήθηκε στην έδρα της (68-76) από την Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη και του Στεφάν Λάσμε (12π.), ενώ η Τρέντο νίκησε (85-75) τη Βιλερμπάν με τον Τσέιν Μπιχάναν να έχει 19 πόντους και τον πρώην του Ικάρου Χαλκίδας, Ντόμινικ Σάτον, να προσθέτει 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα σε ακριβώς 20 λεπτά συμμετοχής.

Η Νταρουσάφακα πέρασε από το Παρίσι, κερδίζοντας (69-64) την Παρί Λεβαλουά, με τον Σκότι Γουιλμπέκιν και τον Τζατζουάν Τζόνσον να έχουν από 13 πόντους ο κάθε ένας. Στους 20 σταμάτησε ο Πρωταθλητής Ευρώπης με τη Σλοβενία Κλέμεν Πρέπελιτς, που είχε 3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα και 8/10 βολές σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Επίδειξη δύναμης έκανε η Άλμπα Βερολίνου που ποδοπάτησε (111-85) την αδύναμη πια Παρτίζαν Βελιγραδίου, που είχε στη βασική της πεντάδα τον 17χρονο Μάρκο Πετσάρσκι, έναν παίκτη που απέκτησε από τη Μπάγερν Μονάχου, έναν καλό ψηλό που θα μας απασχολήσει τα επόμενα χρόνια αλλά προς το παρόν δυσκολεύεται να σταθεί σε αυτό το επίπεδο.