EUROCUP

Ήττα και αποκλεισμός για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ, δίχως του Βασιλειάδη και Σχορτσανίτη και έχοντας το πρόβλημα της κούρασης, έχασε εκτός έδρας από την Λιμόζ με 79-61 και η φετινή πορεία του στο Eurocup ολοκληρώθηκε.

To ματς του ΠΑΟΚ με την Λιμόζ ήταν το τελευταίο για τον "Δικέφαλο" την τρέχουσα σεζόν όσον αφορά την Ευρώπη. Οι "ασπρόμαυροι", που έπαιξαν δίχως τους τραυματίες Βασιλειάδη και Σχορτσανίτη ενώ είχαν να αντιμετωπίσουν και το πρόβλημα της κούρασης (σ.σ. την Δευτέρα υπήρχε ο αγώνας με τον Ολυμπιακό ενώ το ταξίδι για την Γαλλία "κράτησε" 13 ώρες), έχασαν εκτός έδρας από τους Γάλλους με σκορ 79-61 και έτσι αποκλείστηκαν από την συνέχεια του Eurocup.

Θυμίζουμε πως για την πρόκριση στους "16" της διοργάνωσης ο ΠΑΟΚ ήθελε "διπλό" στο ματς με την Λιμόζ και εκτός έδρας νίκη της Όλντενμπουργκ απέναντι στην Βαλένθια (οι Ισπανοί κέρδισαν τους Γερμανούς με 77-62, οπότε ο "Δικέφαλος" θα γνώριζε τον αποκλεισμό ακόμη κι αν κέρδιζε την Λιμόζ η οποία προκρίθηκε μαζί με την Όλντενμπουργκ).

O πρωταγωνιστής

Ο ΜακΚάλεμπ ήταν αυτός που έδωσε ώθηση στην Λιμόζ προκειμένου να έχει ένα +14 (39-25) στο ημίχρονο. Στην διάρκεια του πρώτου μέρους πέτυχε 12 πόντους και μάλιστα οι επτά -συνεχόμενοι- πόντοι ήταν μετά το 32-25.

Εκεί κρίθηκε το ματς

Μετά το 51-42 η Λιμόζ φόρτσαρε, προηγήθηκε με 58-42 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου και έβαλε τις βάσεις για την νίκη. Ο ΠΑΟΚ μετά δεν μπόρεσε να "αντιδράσει" (βρέθηκε να χάνει με 69-49 και εκεί ουσιαστικά όλα είχαν τελειώσει).

Ο αριθμός

Ο ΠΑΟΚ έχανε στο ημίχρονο με 39-25 έχοντας πετύχει μόνο τέσσερα δίποντα ενώ υπήρχε αρκετά μεγάλη αστοχία για τον "Δικέφαλο" που είχε 4/17 σουτ δύο πόντων και 3/12 τρίποντα.

Η Λιμόζ ξεκίνησε καλύτερα στο ματς και στο 3' προηγήθηκε με 5-1. Ο ΠΑΟΚ "αντέδρασε", ισοφάρισε σε 5-5 αλλά με σερί 5-0 έγινε το 10-5. Ο ΜακΚάλεμπ στο 6' διαμόρφωσε το 12-5 και ο Μαρκόπουλος πήρε τάιμ άουτ. Ο Μαργαρίτης "ξεκόλλησε" τον "Δικέφαλο" (12-7) και στο 8' "γράφτηκε" το 14-9 από τον Χάτσερ. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 16-9, με τους "ασπρόμαυρους" να αντιμετωπίζουν πρόβλημα στο σκοράρισμα.

Οι Γάλλοι πήραν διαφορά 9 πόντων (18-9), ο Κακαρούδης μείωσε (18-11) αλλά οι γηπεδούχοι στην συνέχεια ξέφυγαν με 13 πόντους (24-11). Με τρίποντο του Χάτσερ ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο -10 (24-14), ο Μάρκοβιτς ήταν ο "υπεύθυνος" για το 26-17 (15') και η Λιμόζ μετά προηγήθηκε με 29-17. Με δύο σερί τρίποντα (από Τσόχλα και Δέδα), η διαφορά "έπεσε" στους επτά πόντους (30-23). Μετά το 32-25 με συνεχόμενα καλάθια του ΜακΚάλεμπ (δύο βολές, ένα τρίποντο και ένα δίποντο στην λήξη) η Λιμόζ ήταν στο +14 (39-25) στο ημίχρονο.

Με βολές του Μάρκοβιτς έγινε το 39-27 και ο Χάτσερ διαμόρφωσε το 39-29. Η Λιμόζ "πάτησε" ξανά γκάζι (43-29) και στο 14' πήρε αέρα 17 πόντων (46-29) κάνοντας ένα σερί 7-0. Ο Τσόχλας ξεμπλόκαρε τον "Δικέφαλο" (46-32), ο ίδιος μείωσε κι άλλο (48-35 στο 26') ενώ ο Χάτσερ σκόραρε με τρίποντο (48-38). Οι "ασπρόμαυροι" "χτυπούσαν" συνεχώς από τα 6.75 (51-41) και ο Χάτσερ με μια βολή έκανε το 51-42. Στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ ήταν κακός και στο 30' ήταν πίσω με 14 πόντους (56-42).

Οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό (58-42), ο Δέδας μείωσε σε 58-44 και στο 33' ο Τέπιτς "έγραψε" το 62-49. Η Λιμόζ βρήκε τις λύσεις και "άνοιξε" ξανά την διαφορά (66-49). Λίγο μετά το 34' ο Ντάνιελ διαμόρφωσε με καλάθι και φάουλ το 69-49 και εκεί ουσιαστικά γράφτηκε ο επίλογος του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ στην συνέχεια προσπαθούσε απλώς να μειώσει (69-52), οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +21 (73-52 λίγο μετά το 36') και τελικά κέρδισαν με 79-61.

Τα δεκάλεπτα: 16-9, 39-25, 56-42, 79-61

Λιμόζ (Βουγιόσεβιτς):Σαφάρτζικ 6, ΜακΚάλεμπ 17 (1), Βοϊτσιετσόφσκι 2, Ντάνιελς 14 (1), Γκέιτενς 6 (2), Βέστερμαν 10 (2), Πέιν 2, Καμαρά 4, Μπονγκού-Κολό 7, Τραορέ 6, Ντιαβαρά 5, Ζερμπό

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος):Τέπιτς 4, Λιάπης, Κακαρούδης 5 (1), Τσόχλας 9 (3), Δέδας 19 (5), Μαργαρίτης 4, Κώττας, Καμάρας, Ντούβνιακ, Μάρκοβιτς 6, Χάτσερ 14 (3)