EUROCUP

Όλα πήγαν στραβά για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ έκανε το χρέος της απέναντι στη Νεπτούνας (75-71) όμως οι νίκες των Χάποελ, Νίζνι άφησαν εκτός LAST-32 την "Ένωση" που πλήρωσε τα λάθη της μέσα στη χρονιά.

Τα πράγματα ήταν απλά για την ΑΕΚ, σε ό,τι αφορά τη μάχη για την πρόκριση στο LAST-32 του Eurocup. Η "Ένωση" ήθελε τη νίκη επί της Νεπτούνας και, συγχρόνως ήττα της Χάποελ από την Κράσνι ή νίκη της Γαλατάσαραϊ επί της Νίζνι στη Ρωσία. Τι έγινε από τα παραπάνω; 0/2!

Η Χάποελ επικράτησε εύκολα της διαλυμένης Κράσνι Όκτιαμπρ με 74-95 και προκρίθηκε στο LAST-32 αντί της ΑΕΚ ενώ η Νίζνι πανηγύρισε νίκη γοήτρου επί της Γαλατάσαραϊ με 81-75 στο Νόβγκοροντ. Έτσι η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο Eurocup με νίκη γοήτρου επί των Λιθουανών (75-71).

Η ΑΕΚ ήξερε από το ημίχρονο ότι έμεινε εκτός συνέχειας ενώ μερίδα του κόσμου αποδοκίμασε έντονα τον Ντράγκαν Σάκοτα! Σε εκείνο το σημείο η Ένωση... κατέρρευσε, το 40-45 έγινε με συνοπτικές διαδικασίες 42-58 στο 27'! Εν τέλει η ΑΕΚ πέτυχε τις πρώτη της νίκη έπειτα από πέντε σερί ήττες στο Eurocup και την Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Ο κόουτς Σάκοτα προτίμησε να πορευτεί στις τελευταίες αγωνιστικές της regular season χωρίς Αμερικανό πλέι μέικερ, αφού οι Κούπερ, Άρμστεντ δεν είχαν δικαίωμα συμμετοχής σε αυτή τη φάση της διοργάνωσης κι ενώ η Κράσνι Όκτιαμπρ θα έχει να... λέει για τη νίκη της πρεμιέρας στο ΟΑΚΑ επί της ΑΕΚ, της μοναδικής που αέτυχε φέτος στο Eurocup!

Ενώ, λοιπόν, η ΑΕΚ είχε το... μυαλό της στη Ρωσία για τους αγώνες της Κράσνι και της Νίζνι με τη Χάποελ και τη Γαλατάσαραϊ, η Νεπτούνας εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα της Ένωσης και ο Γιούιν έστειλε τη διαφορά στο +7 (5-12, 4:40) για τους Λιθουανούς. Η ΑΕΚ αντέδρασε άμεσα, έκανε σερί 10-0 και προηγήθηκε 15-12 με τον Μαρκ Κάρτερ ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 22-19, έχοντας 12/12 βολές σε αυτό το διάστημα και κορυφαίο σκόρερ τον Μαυροκεφαλίδη, με 7 πόντους. Από την άλλη πλευρά, η Νεπτούνας παρουσίασε πολυφωνία στην επίθεση, έχοντας ήδη οκτώ σκόρερ στην πρώτη περίοδο!

Εν συνεχεία οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση των Λιθουανών και προηγήθηκαν 32-31 με πέντε συνεχόμενους πόντους του Μιλόσεβιτς, στο 16'. Ο Σάκοτα πέρασε το παρκέ τον Μαυροειδή όμως η Νεπτούνας εκμεταλλεύτηκε την αστοχία και τα λάθη της ΑΕΚ, κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 33-34. Η Ένωση πήγε στα αποδυτήρια έχοντας 14/16 βολές, 5/14 δίποντα και 3/9 τρίποντα συν 19 ριμπάουντ, και κορυφαίο τον Μαυροκεφαλίδη (10 π., 3 ριμπ., 4 κερδισμένα φάουλ και 3 λάθη, σε 15:01 συμμετοχής). Σε ό,τι αφορά τη Νεπτούνας, ο Ντάνιελ Γιουίν έκανε τη ζημιά στην ΑΕΚ με 9 πόντους και 5 ασίστ.

Παρ' όλα αυτά, τα νέα δεν ήταν ευχάριστα από τους αγώνες στη Ρωσία. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ ήξερε ότι έμεινε εκτός LAST-32. Συγκεκριμένα, η Χάποελ πέρασε εύκολα από την έδρα της διαλυμένης Κράσνι Όκτιαμπρ με 74-95 ενώ η Νίζνι επιβλήθηκε της Γαλατάσαραϊ με 81-75, αφήνοντας εκτός συνέχειας την Ένωση. Η ΑΕΚ κατέρρευσε, το 40-45 έγινε με... συνοπτικές διαδικασίες 42-58 στα 3' για το τέλος της τρίτης περιόδου. Εν τέλει οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να πετύχουν νίκη γοήτρου με 75-71.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 33-34, 53-60, 75-71

Ανά δεκάλεπτο: 22-19, 11-15, 20-26, 22-11

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 5, Σάκοτα 5, Χέρστον 9, Μιλόσεβιτς 7, Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 27 (2), Κάρτερ 10, Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης 1, Καλαμπόκης 7, Μαυροειδής 2.

Νεπτούνας (Αντομάιτις): Γιούιν 22, Σικσνιους 4, Μαζέικα 11, Γκιρτζίουνας 5, Μπάντερ 5, Σαρακάουσκας 1, Ζαβάκας 11, Γκραντ 9, Μπιρούτα, Μπουτκεβίτσιους 3.