EUROCUP

Ήττα στα σημεία για τον Άρη

Ο Άρης πάλεψε για την ολική επαναφορά στην Τραπεζούντα ωστόσο ηττήθηκε από την Τραμπζονσπόρ με 74-71 στην πρώτη του ευρωπαϊκή συμμετοχή έπειτα από τρία χρόνια.

Στην τρίτη του πρεμιέρα μέσα σε διάστημα οκτώ ημερών (σ.σ. προηγήθηκαν οι αγώνες με ΑΕΚ, Παναθηναϊκό για Κύπελλο, πρωτάθλημα), ο Άρης ηττήθηκε από την Τραμπζονσπόρ με 74-71 στην πρώτη του ευρωπαϊκή συμμετοχή έπειτα από τρία χρόνια.

Τραπεζούντα: Γιάννης Σταυρουλάκης

Οι Τούρκοι διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ, ο Άρης προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά το α' δεκάλεπτο όταν ο Ουάιτ έκανε το 57-58 στο 32'48" όμως ο Κοέν αστόχησε ελεύθερος για τρεις στα 27" για τη λήξη και με τον δείκτη του σκορ στο 70-67 υπέρ της Τραμπζονσπόρ.

Ο ΜακΝιλ με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Άρη, Στιπάνοβιτς και Όντομ έκαναν τη ζημιά στην ελληνική ομάδα που τελείωσε το ματς με 14/24 βολές.

Οι γηπεδούχοι υποχρεώθηκαν νωρίς-νωρίς να αναπροσαρμόσουν τα πλάνα τους, αφού ο Νόβιτσα Βελίτσκοβιτς... πρόλαβε να αγωνιστεί 46" πριν αποχωρήσει με τραυματισμό στο αριστερό πόδι στα 46" ενώ ο Ντάμιαν Κούλιγκ φορτώθηκε με δυο φάουλ στα πρώτα λεπτά! Έτσι, λοιπόν, ο Τζαμέλ Χάγκινς πήρε προσπάθειες στη ρακέτα, κάνοντας το 8-8 (5'05") κι ενώ ο Άρης προσπαθούσε να βρει ρυθμό από την άμυνά του.

Από την άλλη πλευρά η Τραζμπονσπόρ βρήκε λύσεις στην επίθεση από τον Στιπάνοβιτς ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 17-16, με το καλάθι του Χάρντι. Οι Τούρκοι προηγήθηκαν δυο φορές με +6 (22-16, 24-18) ωστόσο ο Άρης δεν επέτρεψε στην Τραμπζονσπόρ να ξεφύγει στο σκορ. Μάλιστα ο Ουότερς μείωσε σε 31-29 στα 2.22" για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου όμως οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 6-0 με τους Τζόνσον, Όντομ, Στιπάνοβιτς και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 41-34.

Ο Άρης ξεκίνησε... νευρικά στο δεύτερο ημίχρονο, δίνοντας την ευκαιρία στον Χάρντι να στείλει τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της ως εκείνο το σημείο (+9), κάνοντας το 43-34 στο 23'30". Εν συνεχεία ο Κούλιγκ διαμόρφωσε το 45-37 ωστόσο οι "κίτρινοι" μείωσαν σε 47-44 με το ανάποδο λέι απ του ΜακΝιλ. Ο Αμερικανός σκόρερ έβγαλε ενέργεια και κράτησε όρθιο τον Άρη στην Τραπεζούντα, παίρνοντας σημαντικές βοήθειες στην επίθεση από τον Κοέν. Η "έκρηξη" του Τζερέλ ΜακΝιλ ήλθε στο πιο κρίσιμο σημείο για τον Άρη (50-49, 28'40") όμως η Τραμπζονσπόρ έκανε σερί 5-0 και προηγήθηκε 55-49, στο 30'.

Οι "κίτρινοι" μπήκαν δυνατά στην τελευταία περίοδο, ο Ξανθόπουλος έκανε 3 κλεψίματα και ο Άρης προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο, όταν ο Ουάιτ διαμόρφωσε το 57-58 στα 7'12" για τη λήξη! Η Τραμπζονσπόρ ανέκτησε το προβάδισμα (64-60) όμως οι συνεχόμενοι πόντοι των Χάγκινς, Ουάιτ έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (64-64, 37')! Εν συνεχεία ο Στιπάνοβιτς διαμόρφωσε το 70-67 ενώ ο Κοέν έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στα 27", αφού αστόχησε ελεύθερος για τρεις. Οι παίκτες του Άρη έστειλαν αυτούς της Τραμπζονσπόρ στις βολές, οι Τούρκοι κράτησαν ως το τέλος το προβάδισμα κι επικράτησαν με 74-71.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 37-31, 55-49, 74-71

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ(Μάρκοβιτς): Όντομ 11(2/3β., 3/4διπ., 1/4τρ.), Σανλί 9, Τσαντάν 4, Χάρντι 14(6/6β., 1/2διπ., 2/6τρ.), Βελίτσκοβιτς, Ντεμιρέλ 4, Κίνσεϊ 9(1τρ., 9ριμπ.), Γιλντιρίμ, Γκουλασάν, Στιπάνοβιτς 19(3/4β., 8/13διπ., 0/1τρ.), Κούλιγκ 4.

ΑΡΗΣ(Πρίφτης): Ξανθόπουλος 3(3ασ., 3κλ.), Πελεκάνος 3(1), Τσούπκοβιτς, Γουάιτ 12(3/7διπ., 2/3τρ., 9ρ.), Γουότερς 12(2/2β., 5/9διπ., 0/1τρ., 8ασ.), Ζάρας, Χάγκινς 14(4/8β., 5/7διπ., 7ρ.), Κοέν 8(4ρ.), Μούρτος 2, Σίμτσακ 2, ΜακΝιλ 15(1/2β., 7/12δπ., 0/1τρ., 3ρ.).