EUROCUP

Η Τρέντο άλωσε το Στρασβούργο

Η Τρέντο ξεκίνησε το ματς με 6/6 τρίποντα, προηγήθηκε με +20 (16-36), η Στρασμπούρ απάντησε με ένα 17-0 σερί, αλλά οι Ιταλοί έλεγξαν στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού, παίρνοντας την νίκη μέσα στην Γαλλία με 74-68.

Για τον πρώτο ημιτελικό αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων, η Τρέντο άλωσε το Στρασβούργο, παίρνοντας την νίκη με 74-68. Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στην Ιταλία (6 Απριλίου) και και οι γηπεδούχοι θα έχουν να υπερασπιστούν το +6 με το οποίο επικράτησαν μέσα στην Γαλλία. Στον άλλο ημιτελικό, η Γαλατασαράι υποδέχεται στην Πόλη την Γκραν Κανάρια την Τετάρτη (29/3).

Ξεκίνησε το ματς με 6/6 τρίποντα και προηγήθηκε με +20

Η εντυπωσιακή Τρέντο σημείωσε 6/6 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, μετρώντας και 11 ασίστ, φτάνοντας στο +20 (16-36) στην δεύτερη περίοδο. Η Στρασμπούρ απάντησε με ένα 17-0 σερί, μείωσε στο ημίχρονο (37-40), το παιχνίδι πήγε στο σουτ στα 37'' πριν το τέλος (68-70), αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν ψύχραιμοι στο τέλος, φτάνοντας στην νίκη με σκορ 68-74. Οι Ιταλοί έλεγξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού, έχοντας ένα συνεχόμενο προβάδισμα στο σκορ. MVP της αναμέτρησης ο Τζούλιαν Ράιτ με 16 πόντους (3/3τρ) και 7 ριμπάουντ, άξιος συμπαραστάτης του ο Νταβίντ Πασκόλο με 13 πόντους και 5 ασίστ. Από την Στρασμπούρ ξεχώρισε ο Μπανγκαλί Φοφανά, ο οποίος έκανε νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους (6/7δ) και 10 ριμπάουντ.

Το ματς

Η Τρέντο πραγματοποίησε ένα καταπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο σημείωσε 6/6 τρίποντα, "πυροβολώντας" συνεχώς από την περιφέρεια, απέναντι στην Στρασμπούρ που έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει. Στο 6' οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με νταμπλ σκορ (8-16), ενώ στο 8' ο Λόκετ έφερε τους φιλοξενούμενους στο +10 (13-23). Η πρώτη περίοδος βρήκε τους Ιταλούς να προηγούνται με σκορ 16-31, οι οποίοι είχαν μοιράσει και 11 ασίστ.

Στην δεύτερη περίοδο, η Τρέντο εκτόξευσε την διαφορά στο +20 (16-36), με τον Ράιτ να μετρά 3/3 τρίποντα. Στο επόμενο τετράλεπτο όμως, η Στρασμπούρ σημείωσε μία τρομερή αντίδραση, μετρώντας ένα εντυπωσιακό σερί που έφτασε στο 17-0, μειώνοντας σε 33-36 στο 16'. Οι Φακαντόρι και Λόκετ έδωσαν... ανάσα στους φιλοξενούμενους, που μετρούσαν 1/8 τρίποντα στην δεύτερη περίοδο, με το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκορ 37-40.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, με τον Κάμπελ να μειώνει σε 47-50 στο σκορ με τρίποντο, αλλά στην συνέχεια ο Ποέτα με σερί πόντους έφερε την Τρέντο στο +8 (49-57) στο 29', με το 51-59 να είναι το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ξανά στο +10 (51-61) στο 31', αλλά ο Κόλινς μείωσε σε 60-63 στο 35'. Οι Γάλλοι προσπαθούσαν να αντιδράσουν, αλλά οι Ιταλοί έλεγχαν από την αρχή έως και το τέλος του αγώνα τον ρυθμό, έχοντας ένα συνεχόμενο προβάδισμα στο σκορ. Στο τελευταίο λεπτό οι δύο ομάδες με συνεχόμενα φάουλ πήγαν στην ρουλέτα των βολών. Ο Μπομπουά με βολές μείωσε σε 68-70 στα 37'' πριν το τέλος, αλλά στην συνέχεια οι Ποέτα και Πασκόλο έδωσε την νίκη στους φιλοξενούμενους με σκορ 68-74

Τα δεκάλεπτα: 16-31, 37-40, 51-59, 68-74